To mało wyraźne zdjęcie, przetrwało w rodzinnym albumie w i tak doskonałym stanie 78 lat. Jest niedoskonałe tylko dlatego, że w oryginale było małe i po powiększeniu i zeskanowaniu rozmyło się.
Janeczka Piotrowska była koleżanką mojej babci i pewnego dnia zastałam babcię płaczącą nad tym zdjęciem. Miałam wtedy kilka lat i babcia nie opowiedziała mi całej tej historii. Powiedziała, że Jankę torturowano w Auschwitz.
Zdjęcie ukazuje 3 piękne młode kobiety wśród malowniczego krajobrazu i zostało wykonane w 1941 roku. Jedną z kobiet jest Janina Piotrowska. Za rok zginie w Auschwitz z rąk Niemców.
Janeczka Piotrowska, w tle młyn w Trojanowie. Zdjęcie podarowane przez Janinę mojej babci Marii. |
Jej brat, urzędnik Zygmunt Piotrowski, był więźniem Auschwitz (nr 15303) . W dniu 13 czerwca 1942 r., w godzinach popołudniowych wraz z dwoma innymi kolegami, studentem Marianem Mykała (nr 1363) i kowalem Franciszkiem Sykoszem (nr 15402) podjął ucieczkę z KL Auschwitz.
Okoliczności tej ucieczki bardzo obszernie opisuje pracownik naukowy Muzeum Auschwitz dr Adam Cyra na swoim blogu http://cyra.wblogu.pl/ucieczka-trzech-wiezniow-z-kl-auschwitz.html
Uciekinierzy zabili pilnującego ich esesmana i zbiegli.
Po Janeczkę Piotrowską i cała rodzinę zbiegłego przyjechało do Opatówka gestapo. Wszystkich przywieziono do obozu i powieszono po wieczornym apelu przed kuchnią obozową 17 sierpnia 1942 r.
Z całej rodziny uratował się tylko brat - Stefan Piotrowski. Niemcy przyszli po niego na pocztę, gdzie pracował, obstawili ulicę, ale Piotrowski wyskoczył przez okno poczty, od strony podwórza, nie
Stefan Piotrowski był nauczycielem w kaliskim Ekonomiku, po wojnie pomagał organizować szkołę, uczył przedmiotów zawodowych.
Sam Zygmunt Piotrowski przeżył, ukrywając się w różnych rejonach okupowanej Polski aż do wyzwolenia. Zmarł w w 1970 r