Etykiety

wtorek, 19 grudnia 2017

Marian Michalski więzień Mauthausen Gusen

Napisał do mnie pan Piotr H. który pisze biogram swojego dziadka zamordowanego w obozie koncentracyjnym Gusen na terenie Austrii.
Życiorysy Mariana Michalskiego i mojego dziadka są bardzo podobne. Imię, rok urodzenia, praca, stan rodzinny, los zetknął ich w okrutnych, tragicznych okolicznościach. Dzielili ten sam okrutny los, może wzajemnie dodawali sobie otuchy.
Moj dziadek Marian Wiewiórkowski został zarejestrowany 19 kwietnia 1940 w obozie Dachau, otrzymał numer 6098. Z obozu w Dachau Marian Wiewiórkowski został przewieziony do Gusen i otrzymał numer 4769.

Marian Michalski:
"Rocznik 1910, praca urzędnika w II RP, członek Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", kapral WP, udział w tzw. pierwszej konspiracji w Poznaniu (1939-1940), aresztowanie 04.1940, gehenna: KL Poznań (Fort VII), "przejściówka" w KL Dachau, od ok. maja-czerwca 1940 w KL Mauthausen i KL M/Gusen (nry obozowe: 5153, potem 4177 i 33856) - pierwszy list z Gusen - 28.06.1940 (blok 16 izba A - 16/A). Mogli znać się z Pani ś.p. Dziadkiem - w marcu 1941 r. dziadek był w bloku 5/B lub 15/B. Od sierpnia 1943 r. - przeniesiony do podobozu KL Wiener Neudorf. 
Zginął, zastrzelony w Marszu Śmierci z Wiener-Neudorf do KL M/Gusen: 2-12.04.1945 r., po likwidacji podobozu".

2. kwietnia 1945 roku, w związku z ofensywą Armii Czerwonej, obóz KL Wiener Neudorf poddano likwidacji, natomiast więźniowie wyruszyli do KZ Mauthusen oddalonego 180 km, w tzw. marszu śmierci.
Zamieszczam dla Pana skan księgi przyjęć do Dachau.
Proszę kliknąć w obraz aby powiększyć.


Marian Michalski Dachau Entry Registers

Marian Michalski Dachau
Marian Michalski Dachau Entry Registers

www.historiawsepii.blogspot.com
Marian Michalski  Mauthausen Death Books

wojna, obóz. Mauthausen, Gusen Marian Michalski Dachau
Marian Michalski  Mauthausen Death Books 2


Cześć ich pamięci !

Mauthausen i Gusen wygląda współcześnie tak:

W drodze do Memoriału Gusen, widoczne nazwisko Poschacher- właściciel kamieniołomów i placu apelowego w dawnym obozie Gusen, na którym składuje materiały budowlane ze swojej hurtowni

4850 mieszkańców, Mauthausen, ratusz na ryneczku w Mauthausen, przed budynkiem urzędu miasta. W październiku 2017  odsłonięto polską tablicę przy pomniku „Sarenka” autorstwa poznaniaka Stanisława Krzekotowskiego, który był więźniem obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen
Sarenka powstała na rozkaz komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w 1943 roku. W uroczystości wziął udział dyrektor miejskiego magistratu, który zapowiedział wsparcie ze strony władz samorządowych dla zachowania pamięci dla kolejnych pokoleń.
Dwie umywalki wykute przez więźniów w obozie, służyły jako kwietniki na placu przed magistratem. Ze względu na niestosowność ich użytkowania od pewnego czasu nie sa juz wykorzystywane jako kwietniki.Byc może powrócą kiedyś do muzeum obozowego.
Historia sarenki

http://www.elipsa.at/historia-sarenki-pana-stanislawa-czesc-druga/


Umywalki w jednym z baraków w Mauthausen wykonane przez jeńców

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.