Etykiety

niedziela, 5 września 2021

Krystyna Velkova, Powrót do macierzy

Czy Władysław II Laskonogi chodził o lasce? Czy Henryk Brodaty miał długą brodę? Kim był Peregryn?

Wszystkim miłośnikom lokalnych historii polecam książkę pani Krystyna Velkova pt.: "Powrót do macierzy". Autorka książki "Powrót do macierzy" Krystyna Velkova. Ur. w 1956, uczęszczała do III LO IM M. Kopernika, w Kalisz, swoim rodzinnym mieście. Studiowała geografię na UŁ. Jej rodzina była od wieków związana z ziemią kaliską, Kaliszem i Cienią Młyn. 

Na spotkaniu autorskim pani Krystyna powiedziała, że książka narodziła się z tęsknoty za rodzinnymi stronami, do nieżyjącej już matki i rodziny pozostawionej w Cieni.

Zaczęła szukać źródeł historycznych i choć nie brakowało trudności - między innymi zaszła potrzeba tłumaczenia dokumentów źródłowych z łaciny, wykonania obszernej dokumentacji fotograficznej, licznych czasochłonnych podróży po archiwach - to w efekcie otrzymaliśmy fascynującą pozycję dla miłośników lokalnej historii. Pełna zwrotów akcji, zagadek i tajemnic. Wystarczy wspomnieć, że w miejscu należącym do rodziny autorki, w Cieni Młyn odbył się Zjazd w Cieni 1228- na którym możni małopolscy uznali prawa Władysława III Laskonogiego, seniora rodu Piastów do tronu krakowskiego, uzyskując od księcia rozszerzenie przywilejów dla Kościoła i rycerstwa. Autorka wskazuje domniemane miejsce zjazdu, pozostałość po ówczesnym grodzisku. „Grodzisko było miejscem leżącym przy ważnej drodze z Kalisza do Sandomierza i Krakowa, która kiedyś tu przechodziła: "szlak ten po wyjściu ze starego Kalisza biegł początkowo na południe wzdłuż prawego brzegu Prosny przez osady służebne Winiary, Zawady i Zduny, po czym kierował się na wschód północnym brzegiem Pokrzywnicy i Cieni, którą przekraczał w Opatówku. Książka przedstawia historię Cieni Młyn od początków do czasów współczesnych, kończy ją rozdział „II wojna światowa – wysiedlenie i dalsze losy rodziny z Cieni Młyn”. Trzeba przyznać, że autorce towarzyszyło duże szczęście podczas poszukiwania dokumentów z okresu okupacji. Zachowały się bowiem, akta sprawy wytoczonej przez Niemców niemieckiemu osadnikowi przybyłemu do majątku państwa Tomaszewskich w październiku 1940 z terenów dzisiejszej Ukrainy A. Neubeckerowi, który został oskarżony o nieprawidłowości w ilości mielonej mąki. Akta te dostarczyły informacji na temat działalności młyna wodnego i jego klientów w okresie okupacji. Książka zawiera obszerną dokumentację fotograficzną i faktograficzną. Dzięki promocji książki w bibliotece autorkę poznałam osobiście i dała się namówić na spacer po opisywanej przez siebie okolicy, w strugach deszczu i błota szukałyśmy naszych wspólnych korzeni. To była przygoda. Dziękuję Krystyna i sto lat dalszej pracy literackiej !!!


Fragment książki Krystyny Velkovej 'Powrót do macierzy"

Promocja książki, spotkanie z czytelnikami Krystyny Velkovej

Fragment książki Krystyny Velkovej "Powrót do macierzy"


Autorka książki "Powrót do macierzy"
Krystyna Velkova.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.