Etykiety

wtorek, 1 listopada 2022

Zbrodnie na dzieciach polskich germanizowanych i więzionych w obozie w Kaliszu, zbrodnie w obozie przejściowym w hali przy ul. 3 - go Maja

wyprowadzanie grupy Polaków z Hali Targowej
Wyprowadzanie grupy Polaków z Hali Targowej, dzisiaj "Galeria Tęcza" w Kaliszu

           Ciekawy dokument z Archiwum Państwowego w Kaliszu, Zespół: Spuścizna Martyna, Kwerendy Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Poznaniu i ich realizacja, Sygnatura. 359, karta 42. Rzuca on światło na proces poszukiwania i karania zbrodniarzy wojennych. 

 GŁÓWNA KOMISJA BADANIA ZBRODNI HITLEROWSKICH W POLSCE

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

OKRĘGOWA KOMISJA W ŁODZI

23 kwietnia 1985, Łódź

Obywatel Tadeusz MARTYN 

Członek Okręgowej Komisji BZH w Łodzi Instytutu Pamięci Narodowej


Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Łodzi Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi wstępne postępowanie w sprawie zbrodni hitlerowców, popełnionych na terenie Kalisza, m.in. 

- zbrodni na dzieciach polskich germanizowanych i więzionych w obozie w Kaliszu, 

- zbrodni w obozie przejściowym w hali przy ul. 3-go Maja. 

W/g informacji Okręgowej Komisji BZH IPN w Poznaniu w sprawach tych nie prowadzono żadnego postępowania, co wydaje się niewiarygodne szczególnie w odniesieniu do obozu dla dzieci, zważywszy na wagę zagadnień związanych z germanizacją dzieci polskich.

Proszę uprzejmie o podanie, czy z tytułu swej wieloletniej działalności w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich posiada Obywatel wiadomości potwierdzające, że postępowanie takie było prowadzone. Co do zbrodni w obozie przejściowym przy ul. 3-go Maja, proszę o podanie, czy istnieją jakiekolwiek materiały dot. konkretnych faktów zbrodni tam popełnionych oraz związanych z nimi okoliczności a zwłaszcza bliższych danych o ofiarach i członkach ich rodzin.

Proszę też o podanie nazwisk i adresów osób, które mogły by wnieść dodatkowe dane do sprawy. Będę zobowiązany za udzielenie informacji odrębnie odnośnie każdego faktu zbrodni w 2 egz. każda.

Przewodniczący prof. dr hab. Jan Waszczyński




Książka Zbrodnie hitlerowskie na ziemi kaliskiej w latach 1939 1945 z 1979 roku, w której odnajdujemy kilka zdań na temat zakładu germanizacji dzieci w Kaliszu też nie powołuje się na żadne źródła.
W sprawie poszukiwania i karania zbrodniarzy wojennych nie zrobiono praktycznie nic.

Post powiązany:

Jak przebiegało poszukiwanie zbrodniarzy wojennych w Kaliszu ?




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.