Etykiety

wtorek, 8 kwietnia 2025

Niemy świadek zmieniających się czasów - fabryka Pinczewskich w Opatówku



Niemy świadek zmieniających się czasów - fabryka Pinczewskich


   Tam, gdzie leniwie płynie czas i szumią wspomnienia, w Opatówku, zrodziła się pewna historia, tkana nićmi żydowskiej przedsiębiorczości. Z niemieckiej ziemi przybył zamożny ród Pinczewskich- Abram i Anna, osiadając w cichym zakątku przy ulicy Długiej, która z czasem miała przemienić się w pulsującą życiem Łódzką. Tam, na wykupionej parceli, zrodził się zamysł niezwykły – fabryka lalek.
  W 1912 z fabryki Abrama wyodrębniła się fabryka zabawek drewnianych, którą poprowadził syn Abrama - Maksymilian Pinczewski.
Maksymiliana i jego rodzinę odnajdujemy w księdze ludności w domu 69, gdzie zapisany jest jako Jakób Mordka vel Maksymilian Pinczewski ur. 1883 Opatówek, wyzn. mojżeszowe, syn Abrama, handlujący i Felicja ur. 1888 Warszawa-1863 Tel Awiw, z d. Bronowska, c. Izraela i Jiny z d. Warszawiak z dziećmi:
-Juda Majer ur. 1900 -1906 Opatówek, 
-Juljusz  ur. 1906 Opatówek -1967 Tel  Awiw,
-Władysław  ur. 1907 Opatówek, żonaty i Irena ur. 1908 z d. Jezierska, inżynier, zginął tragicznie,
-Adam. Zmarł w 1942 w Teheranie po zwolnieniu z sowieckiego łagru,
-Łucja ur. 1913 Opatówek - 2002 Tel Awiw, biogram Łucji  Pinczewskiej, film dokumentalny https://www.filmweb.pl/film/Emigrantka-2000-36808/descs. tekst autorstwa M. Krytkowskiej: https://artpubliteratura.blogspot.com/2013/06/ucja-pinczewska-gliksman-1913-2002.html

W domu pod nr 61 też zamieszkiwali: Pinczewscy
-Hersz Pinczewski 1855-1924 Lutomiersk, s. Jakóba i Fajgi z d. Tyger, wyzn. mojżeszowe, sklepikarz, i Ruchla z d. Goldberg ur. 1855 Piotrków, c. Fajwela i Chany z d. Rychterman z dziećmi:
-Brana Pinczewska ur. 1892 Konstantynów,
-Marjem Pinczewska ur. 1892 Opatówek, c. Abrama i Chany Sury z d. Fride, wyzn. mojżeszowe, przy matce,
-Fiszel Pinczewski ur. 1895 Opatówek, c. Abrama i Chany Sury z d. Fride, wyzn. mojżeszowe, przy matce,
-Natan (Nikodem) Pinczewski ur. 1899 Opatówek, c. Abrama i Chany Sury z d. Fride, wyzn. mojżeszowe, przy matce,
-Eugenia Pinczewska ur. 1906 Opatówek, c. Feliksa i Ryfki z d. Pinczewska, przy rodzicach
-Jan Pinczewski ur. 1919 Kalisz, s. Feliksa i Ryfki z d. Pinczewska, przy rodzicach,
-Beniamin Pulwermacher ur. 1868 Opatówek, s. Chaima i Berty z d. Zaks wyzn. mojżeszowe, sklepikarz,
-Hersz Pulwermacher ur. 1874 Opatówek, s. Chaima i Berty z d. Zaks wyzn. mojżeszowe, sklepikarz,
-Chana Sura Pinczewska z d. Fide, ur. 1862 Parzęczew, c. Izraela i Dwojry z d. Denkelman, wyzn. mojżeszowe, wdowa, sklepikarka.

   Wraz z hukiem wojennych dział w roku 1939, dobiegła kresu epoka rodziny Pinczewskich. 
W owym czasie fabryka zatrudniała do 200 osób.
   Niemcy przystosowali fabrykę do produkcji na potrzeby wojska: mebli i opakowań.

   Po II wojnie światowej w Polsce, która znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego i wkroczyła na drogę ustroju komunistycznego, majątek zamożnych przedsiębiorców został znacjonalizowany i przejęty przez państwo. Proces ten był jednym z fundamentów budowy nowego systemu społeczno-gospodarczego i miał na celu likwidację prywatnej własności środków produkcji. Rodzina Pinczewskich nie miała już dokąd wrócić, ponieważ na mocy dekretów o nacjonalizacji przemysłu, górnictwa, transportu, bankowości i ubezpieczeń, wydanych w latach 1945-1946, przedsiębiorstwa należące do prywatnych właścicieli, w tym zamożnych przedsiębiorców, przechodziły na własność państwa.

   10 lutego 1945 Rosjanie zinwentaryzowali fabrykę, protokoły sporządzane były w 2 wersjach - jedna po polsku, druga po rosyjsku.
Po protokołem podpisał się wójt Opatówka Franciszek Leśniak.
Według lejtnanta Korostiełkina fabryka powstała w 1886 roku. Jej wartość określił na 500 tys. rubli.
   Treść dokumentu (pisownia oryginalna):
" Do 1930 roku fabryka wyrabiała lalki i zabawki i należała do braci Pinczewskich, z pochodzenia polskich żydów. Po roku 1940 fabryka wyrabiała meble dla armii niemieckiej i dla sprzedaży mebli na dochód właścicielowi fabryki Ebelingowi Henrykowi synowi Augusta i posiadania niemca i dla dochodu państwu niemieckiemu. Miesięczny obrót fabryki przeciętnie wynosił 80 tysięcy rubli.
   Techniczne wyposażenie fabryki zawiera:
Motorowa elektrownia - 8
Nażdak - 1
Warsztat do rozpiłowania - 1
Poprzeczny warsztat - 1
Podlużny warsztat - 3
Bor maszyna - 5
Warsztat do szlifowania - 3
Warsztat dla grubych robót - 1
Elektronity - 2
Pily wstęgowe - 2
Warsztaty tokarskie - 3
...
Pracowało na fabryce 140 ludzi
Pozostało na fabryce 150 m materiału budowlanego i desek.
Przy ucieczce niemców fabryka była uszkodzona walkami ulicznemi na 50%. Wskutek czego fabryka w obecnym czasie nie pracuje. Fabryka znajduje się w miasteczku Opatówek, Kaliskiego powiatu, na ulicy Piłsudskiego Nr 13. Fabrykę i wszystko wymienione w obecnym akcie techniczne wyposażenie i surowce na użytek polskiego państwa wójt gminy Opatówek Leśnia- Franciszek.

Przedstawiciel wojennego oddziału poczta połowa 14981 I-ł Korostełkin (-) Boim gminy Opatówekk (-) Francziszek Leśniak. 10/II 1945 roku.

Zarząd Gminny w Opatówku. Paw. Kaliskiego. Poczt[a] Łoco... (ostatnie słowo nieczytelne)



Dokument jest aktem spisanym 16 lutego 1945 roku w Kaliszu, w obecności przedstawicieli władz miejskich i gminnych. Dotyczy fabryki lalek, której wartość w 1940 roku oszacowano na 500 tysięcy złotych. Fabryka należała do braci Pinczewskich i do 1940 roku produkowała lalki i zabawki. Po tym roku miała również realizować zamówienia dla armii niemieckiej i prowadzić sprzedaż detaliczną. Średni obrót fabryki wynosił 50 tysięcy rubli. Dokument zawiera szczegółowy spis technicznego wyposażenia fabryki, liczbę zatrudnionych osób (140), ilość pozostałego materiału oraz informację o wzorowym maszynowym urządzeniu fabryki pod nadzorem Niemców.

1. Dokument jest aktem spisanym 10 lutego 1945 roku, w obecności przedstawicieli władz miejskich i gminnych. Dotyczy fabryki lalek, której wartość w 1940 roku oszacowano na 500 tysięcy złotych. Fabryka należała do braci Pinczewskich i do 1940 roku produkowała lalki i zabawki. Po tym roku miała również realizować zamówienia dla armii niemieckiej i prowadzić sprzedaż detaliczną. Średni obrót fabryki wynosił 50 tysięcy rubli. Dokument zawiera szczegółowy spis technicznego wyposażenia fabryki, liczbę zatrudnionych osób (140), ilość pozostałego materiału oraz informację o wzorowym maszynowym urządzeniu fabryki pod nadzorem Niemców.


2. Dokument jest aktem spisanym 10 lutego 1945 roku, w obecności przedstawicieli władz miejskich i gminnych. Dotyczy fabryki lalek, której wartość w 1940 roku oszacowano na 500 tysięcy złotych. Fabryka należała do braci Pinczewskich i do 1940 roku produkowała lalki i zabawki. Po tym roku miała również realizować zamówienia dla armii niemieckiej i prowadzić sprzedaż detaliczną. Średni obrót fabryki wynosił 50 tysięcy rubli. Dokument zawiera szczegółowy spis technicznego wyposażenia fabryki, liczbę zatrudnionych osób (140), ilość pozostałego materiału oraz informację o wzorowym maszynowym urządzeniu fabryki pod nadzorem Niemców.


sobota, 22 lutego 2025

Przydział lokali organizacjom w 1947 roku. Opatówek.


W Archiwum Państwowym w Kaliszu zachował się dokument dotyczący przydziału lokali rożnym organizacjom w budynku przy ulicy Kościelnej nr 2, nazwany w tym dokumencie "domem powiatowym". Swoją siedzibę znalazło tam m.in. przedszkole oraz organizacje komunistyczne: PPS i ZWM.

    "W wykonaniu uchwały Wydziału Powiatowego w Kaliszu przybyli w dniu dzisiejszym do Opatówka Wice-Starosta Powiatowy w Kaliszu wraz z Powiatowym Inspektorem Samorządowym w celu zorientowania się na miejscu co do rozmieszczenia w domu Powiatowym w Opatówku poszczególnych lokatorów i organizacyj wysłuchano zainteresowanych przedstawicieli organizacyj: PPS (Polska Partia Socjalistyczna (1944–1948)), w związku z czem WF (Organizacja Wychowanie Fizyczne) i PW (Przysposobienie Wojskowe), Harcerzy, Chóru Kościelnego oraz miejscowego Kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej.
    Obecny był przy tem również Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej (Feliks Dziubiński), Wójt Gminy Opatówek (Gaweł) oraz sekretarz tejże gminy. 
    Uzgodniono, ze przedszkole zajmie sale i dalszy pokój narożnikowy po prawej stronie wejścia od strony ulicy Kościelnej.
      PPS pozostanie w dotychczasowym lokalu tj. w sali narożnikowej na pierwszym piętrze. 
WF i PW (Przysposobienie Wojskowe) oraz ZWM* (Związek Walki Młodych) zajmą dotychczasową świetlicę harcerską na pierwszym piętrze i ponadto WF i PW korzystać będzie z sali Straży Pożarnej (dawnego kina) na co wyraża swoja zgodę Naczelnik Straży Pożarnej. 
    Świetlica Harcerska przechodzi do sali Choru Kościelnego, z którego to pomieszczenia korzystać będą odtąd wspólnie obie te organizacje. Na tym protokół zakończono, przeczytano i podpisano."

W Archiwum Państwowym w Kaliszu zachował się dokument dotyczący
przydziału lokali rożnym organizacjom w budynku przy ulicy Kościelnej nr 2,
 nazwany w tym dokumencie "domem powiatowym".
Swoją siedzibę znalazło tam m.in. przedszkole oraz organizacje komunistyczne:
PPS i ZWM.



*Związek Walki Młodych (ZWM) – polska komunistyczna organizacja młodzieżowa, posiadająca grupy bojowe, utworzona w podziemiu, pomiędzy styczniem a sierpniem 1943 roku przez byłych członków Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, OMS „Życie” oraz Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus” z inicjatywy Hanny Szapiro-Sawickiej. ZWM stanowił młodzieżową przybudówkę Polskiej Partii Robotniczej.


PZPR to profesjonalnie zaimplementowana organizacja wrogiego państwa, wdrożona do produkcji kolaborantów na terenie okupowanym. Najwierniejsze jednostki tworzyły elitarny kolektyw do zwalczania ludności tubylczej niepodporządkowanej narzucanej ideologii.