Etykiety

poniedziałek, 25 lipca 2022

Amtskomissar Nüsse. Spatenfelde. Opatówek.

autor: Dominika Pawlikowska

Patrzymy w twarze nadludzi. Dzisiaj już bez lęku. Oto twarz drugiego niemieckiego komisarza Opatówka. Pierwszym  został Amtskomissar Herwarth Brake, syn ślusarza, ur. 03.XI.1900 roku w Traben-Trarbach, miejscowości w Nadrenii-Palatynacie.  01.07.1942 roku Herwarth Brake został przeniesiony do Błaszek. Jego zdjęcie opublikowałam w książce "Historia w sepii. Opatówek"

Dzisiaj drugi nadczłowiek - Alois Nüsse, który od lipca 1942 był komisarzem Opatówka. 
Wokół niego zgromadzili się mieszkańcy Opatówka - Niemcy i folksdojcze. Nie są to Polacy, ponieważ Polak nie mógłby patrzeć w twarz "Bogu", będąc na dodatek w nakryciu głowy. Za to zostałby srogo ukarany. 
Teorię o najwyższej  wartości genetycznej rasy nordycko-germańskiej wśród ras świata wymyślił Houston Steward Chamberlain (zięć słynnego niemieckiego kompozytora Wagnera). W 1916 przyjął obywatelstwo niemieckie i w tymże roku otrzymał Krzyż Żelazny od Cesarza Niemiec za zasługi w głoszeniu niemieckiej supremacji.
Teorie te przejął niemiecki narodowy socjalizm. Adolf Hitler zawarł w wydanej w 1925 roku książce „Mein Kampf” postulat walki o czystość rasy germańskiej, za główne niebezpieczeństwo dla jej czystości uznając Żydów, obok Cyganów, Słowian, Murzynów. Zaczęto go realizować po dojściu Hitlera do władzy. Jednym z wymogów stało się już w 1933 roku przedstawianie zaświadczeń o aryjskim pochodzeniu do trzeciego pokolenia, które wydawał Urząd Eksperta ds. Badań Rasowych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rzeszy.


Amtskomissar Nüsse. Spatenfelde. Opatówek.
Amtskomissar Nüsse. Spatenfelde. Opatówek.

Zdjęcie z Archiwum Państwowego w Kaliszu, zespół Martyna.



niedziela, 3 lipca 2022

Szulejewscy

 autor: Dominika Pawlikowska

Dzisiaj prośba do czytelników o podpowiedz na temat losów rodziny Szulejewskich. Pani Alodia, nauczycielka, siedząca jako pierwsza od lewej strony, była żoną Stefana Szulejewskiego ( urodził się 07.06.1909), pracownika poczty w Opatówku w latach 30-tych, być może naczelnika. Czego uczyła pani Alodia?

Nauczyciele z Opatówka: siedzą od lewej: Alodia Szulejewska, M. Jaśkiewicz, Z. Połomska.
Stoją od lewej: Jan Jaśkiewicz, p. Borzysławska, p. Stolarczykowa, Maria Wiewiórkowska, Trentner?
W trzecim rzędzie: p. Tatarczanowa (widoczna tylko głowa), Jadwiga Adamczewska, K.Kowalkiewcz



Stefan Szulejewski, ur. 07.06.1909

W czasie wojny został skierowany na roboty przymusowe, po powrocie zmarł z wycieńczenia. Żył jeszcze w 1946, ale nie wiadomo, czy spotkał się z żoną. Pani Alodia wyprowadziła się po wojnie do Wrocławia (nie wiemy kiedy, ponieważ jak widać ze zdjęcia jeszcze podjęła pracę w szkole w Opatówku). Czy ktoś może coś podpowiedzieć?
Przy okazji może uda się uzupełnić nazwiska nauczycieli ze zdjęcia.