Etykiety

poniedziałek, 12 sierpnia 2024

Wojenna komendantura miasta Opatówek marzec 1945 zdaje majątek na rzecz gminy Opatówek.


autor: Dominika Pawlikowska

Po ustaniu działań wojennych w każdym polskim miasteczku zatrzymali się przedstawiciele Armii Czerwonej i dokonali inwentaryzacji wszystkiego, całego majątku znajdującego się w każdym zakładzie, składzie, młynie w każdej miejscowości. Protokoły sporządzano w języku rosyjskim i prawdopodobnie wszystkie lezą w moskiewskich archiwach.
Później tłumaczono je na język polski. Przedstawicielem wojennej komendantury był Wsiewołod Korosiełkin.
Poniższy protokół jest bardzo istotny, ponieważ ilustruje, kto miał wiedzę na temat majątku będącego łupem "triumfalnej armii".
Majątek przejmowali Mieczysław Kuczak i Stanisław Glapa w obecności zarządzającego majątkiem Tłokinia Walentego Janiszewskiego. Dokument został nieudolnie przetłumaczony z rosyjskiego i nie wynika z niego jasno czy chodzi o majątek pozostały w pałacu w Tłokini, o czym może świadczyć obecność Janiszewskiego ? Może to sugerować zdanie "cała majętność wzięta na obrachunek, prócz kosztownych mebli"
W takim razie co dzieje się dalej z meblami z Tłokini?
Inwentarz stanowi: 25 wołów, 2 konie, 7 źrebiąt, 4 cielęta, 10 jagniąt, 2 traktory, itd.

Wojenna komendantura miasta Opatówek marzec 1945 zdaje majątek na rzecz gminy Opatówek.
APK, Wojenna komendantura miasta Opatówek marzec 1945 zdaje majątek na rzecz gminy Opatówek.

 
Polecam: Pomordowani i polegli z Opatówka podczas II wojny światowej

wtorek, 2 lipca 2024

Za domem Gillerów.

 

   Wydaje się, że to było niedawno, ale już minęło prawie 50 lat...  

   Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte w Opatówku, były czasem beztroskich dni spędzanych w towarzystwie moich dwóch przyjaciółek z dzieciństwa – Ilonki i Marty. 

   Szczególnie latem, gdy budziłam się rano w kamienicy przy Placu Wolności zaczynała się uczta  pełna smaków i doznań. W wakacje zaraz po przebudzeniu biegłyśmy nad rzekę za kamienicą. Świeże, poranne powietrze orzeźwiało i dodawało energii. Trzeba było tylko pokonać trochę kałuż i błota i już można było brodzić w rzece. Z pól dochodził aromat świeżo skoszonej trawy i wypełniał powietrze. Każdy nowy dzień to była przygoda, a letni poranek był obietnicą nieskończonych możliwości i radości, które tylko czekały, aby je odkryć. Biegłam z koleżankami do parku, na wądoły, zbiegałyśmy z górki i wskakiwałyśmy do wody. Kiedyś biegnąc tak zdepnęłam żabę. To przypadkowe zranienie zwierzęcia, wywołało we mnie tak głębokie poczucie smutku, że zapamiętałam ja na zawsze.

   Zimą staw zamarzał. Dzieciaki zakładały łyżwy i jeździliśmy tak do nocy. Aż nie było już widać łyżew. Swoje zakładałam już w domu, na czubkach schodziłam po drewnianych schodach, potem jeszcze przez zamarznięty ogródek i już byłam na lodzie. A potem kilometrami rzeką w tę i z powrotem.


Widok na staw. Ze zbiorów J.Antczaka.

   Wszystkie kochałyśmy zwierzęta, a szczególnie Ilonka. Pochylała się nad każdym i ratowała, jeśli była taka potrzeba. W drodze do szkoły wygłaskiwała wszystkie koty. Pewnego wakacyjnego dnia, na szkolnym boisku, znalazłyśmy zalaną po deszczu norkę zająca. W pobliżu nie było widać rodziców, a małe zajączki pływały potopione w wielkiej kałuży. Dwa z nich dawały jeszcze oznaki życia, więc postanowiłyśmy je uratować. Ja zabrałam jednego i chciałam wychować go w łazience, jednak mama uznała to za zły pomysł i oddała go pani listonoszce, które miała się nim zając na wsi. Drugiego zabrała Ilonka i wychowała go w mieszkaniu w naszej kamienicy. Kiedy ją odwiedzałam zając chował się w kuchni, ale zza mebli wystawały jego uszy. Marta kochała psy i zawsze miała ich kilka. Pewnego razu jeden z nich zachorował i zdechł. Krzyk i płacz Marty niosącej psa od weterynarza słyszałam z daleka. Niosła go do domu aby urządzić mu wspaniały pogrzeb.

   Większość lata spędzałyśmy w ogrodzie Szabelskich, za domem Gillerów Tu nasze dzieciństwo splatało się z naturą. W letnie poranki, kiedy pierwsze promienie słońca przebijały się przez gęste liście drzew, zaczynałyśmy nasze przygody. Biegałyśmy po łąkach, skakałyśmy przez rowy, czy rzeczkę, wąchałyśmy kwitnący na obrzeżach ogrodu bez. Wspinanie się na drzewa było jak zdobywanie nowych, nieznanych światów, gdzie każda gałąź była kolejnym stopniem do nieba. Bieganie po polu, z trawą łaskoczącą małe nogi, było jak taniec z wiatrem, który nucił melodię wolności.

   Dziadek Marty, pan Roguski, emerytowany nauczyciel, człowiek wszechstronnie wykształcony, artysta duszą, pragnął uchwycić te chwile na płótnie i kilka razy proponował mi, że namaluje mój portret, ale nie byłam wówczas na tyle świadoma, żeby docenić ten gest. Pan Roguski spędzał popołudnia w swoim ulubionym fotelu, otoczony obrazami, które były świadkami jego drugiej pasji - malarstwa. Mieszkanie, małe muzeum osobistych dokonań, było pełne kolorowych płócien przedstawiających wszystko: od malowniczych pejzaży po martwą naturę. Było bardzo tajemnicze. Pokoje ogromnych rozmiarów, jakie spotykało się tylko w pałacach. 


Pan Roguski w otoczeniu uczniów w szkole w Opatówku.

   Dla mnie, kilkuletniej dziewczynki, prawdziwa magia tkwiła w prostych radościach, które dla dziecka były cenniejsze niż jakikolwiek portret, takich jak na przykład bieganie po wytartych drewnianych schodach tego tajemniczego ponad stuletniego domu. Wspomnienia te pozostają we mnie jak najpiękniejsze obrazy, których czas nie jest w stanie zatrzeć.

   Dom Gillerów w Opatówku to zabytkowy budynek, który stanowi ważny element lokalnej historii i kultury. Został wybudowany na początku XIX wieku przez Jana Kantego Gillera, burmistrza miasteczka i był świadkiem wielu znaczących wydarzeń. To tutaj przyszli na świat bracia Gillerowie - Agaton i Stefan, którzy odegrali ważną rolę w polskiej historii i kulturze. Agaton, urodzony 9 stycznia 1831 roku, był publicystą, historykiem Syberii, członkiem Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym i jednym ze współzałożycieli Muzeum Narodowego na obczyźnie w Rapperswilu. Jego brat Stefan, urodzony 2 września 1833 roku, był poetą i nauczycielem, który wpłynął na rozwój literatury polskiej. Dom Gillerów, z jego charakterystycznymi dwoma nierównymi skrzydłami połączonymi pod kątem prostym, drzwiami wejściowymi i balkonem z półkolumienkami zawsze był świadectwem epoki. 

   W latach 80-tych, za komuny, zapamiętałam ten dom jako zamieszkany przez wiele biednych, proletariackich rodzin, gdzie odgłosy pijackich awantur, krzyków i hałasu biegających dzieci tworzyły kakofonię dźwięków. Gdy Marta z mamą sprzątały wokół kamienicy tamtejsza elita lokatorów spluwała im na głowy. Po roku 1945, podobnie jak kamienica moich pradziadków Szalińskich, budynek dostał się pod państwowy przymusowy zarząd lokalami mieszkalnymi. 70 lat rabunkowego użytkowania zrobiło swoje. Dzisiaj dom też jest świadectwem czasów, wisi na nim wielki napis „Wynajmę kwatery”

piątek, 21 czerwca 2024

Folwark Schlösserów. Opatówek. Józefów.

autor: Dominika Pawlikowska

                                                     Folwark Opatówek

W Archiwum Państwowym w Kaliszu przechowywana jest księga ludności folwarku w Józefowie, Opatówek, obejmująca lata 1917-1930. 

Zespół folwarczny usytuowany był w północnej części założenia ograniczonego od północnego wschodu ulicą Cmentarną i od członu rezydencjonalnego oddzielony od 1942 roku ulicą Kaliską. Około 1817-1820 uformowane zostały dwa prostokątne podwórza rozmieszczone symetrycznie, po obu stronach ulicy Szkolnej, z dworem administratora na osi. Wówczas w kierunku południowo-wschodnim od podwórza pierwszego postawiono dwa domy robotników majątkowych połączone murem. Zapewne w końcu XIX wieku powstało trzecie obejście po północno-zachodniej stronie dworu administratora. Obecnie z członów folwarcznego założenia zachowało się podwórze drugie i domy robotników majątkowych natomiast zasadnicza część klasycystycznej zabudowy podwórza pierwszego została bezmyślnie zlikwidowana w latach 80 XX wieku w związku z budową nowych bloków mieszkalnych i powstaniem pawilonu handlowego.
Do tej pory zachował się murowany spichlerz klasycystyczny zbudowany w latach 1817-20, zaadaptowany na sklep meblowy.


Domy pracowników folwarcznych.
Ul. Szkolna 1979r.


Zameldowani w pałacu:

Karol Adolf Schlösser, syn Karola Ernsta Karol Ernest Schlössera, urodził się w 1871 roku w Ozorkowie. 
Jego ojciec Karol Ernest Schlösser był postacią wybitną nie tylko w dziedzinie przemysłu, ale również jako filantrop i działacz społeczny. Urodzony w 1832 roku w Ozorkowie, zmarł w 1881 roku w Opatówku, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii Polski. Jego działalność przemysłowa obejmowała nie tylko zakładanie browarów i stadnin koni, ale także współpracę z innymi przemysłowcami w zakupie cukrowni i tworzeniu spółek handlowych. Jego działalność filantropijna była równie imponująca; jako radny miasta Ozorkowa i członek różnych organizacji społecznych, Schlösser angażował się w życie lokalnej społeczności, wspierając ubogich i chorych, finansując opiekę medyczną oraz edukację.

Karol Adolf Schlösser. Księga ludności. APK.

Karol Adolf Schlösser poślubił Zofię z d. Karsch / Karsz urodzoną w Radomiu, córka Theodora Karscha Pałac Karschów i Wickenhagenów – Retropedia Radomia
Mieli dwie córki:

  • Irenę Zofię urodzoną w 1905 w Opatówku
  • Zofię Helenę urodzona w 1907 w Opatówku
W Opatówku mieszkała z nimi matka Karla Adolfa - Anna Natalia Schlösser ur. w 1843.

Właścicielka posiadłości w Opatówku 
Anna Natalia Schlösser z domu Helbing ur. w 1843.

Mieszkała tu również siostra Karola Adolfa Schlössera baronowa Matylda von Buchholz, wdowa, z dziećmi. Przybyła tu z Warszawy, po śmierci męża Ernesta von Buchholz.
  • Adolf Aleksander baron von Buchholz ur. 1896 Warszawa
  • Ernest Alfred baron von Buchholz ur. 1902 Ozorków
  • Helena Zofia baronówna von Buchholz ur. 1887 Warszawa

baronowa Matylda von Buchholz, wdowa, z dziećmi: Adolf Aleksander baron von Buchholz ur. 1896 Warszawa, Ernest Alfred baron von Buchholz ur. 1902 Ozorków, Helena Zofia baronówna von Buchholz ur. 1887 Warszawa



W folwarku zatrudnieni byli robotnicy, którzy nie pochodzili z Opatówka, chyba że byli kolejnym pokoleniem tu urodzonym. 

nr 2
-Józef Krzanowski ur. 1853, s. Teofila i Wiktorii z d. Brzozowska, obywatel ziemski i Stanisława z d. Izdebska ur. 1873 Żytomierz, c. Stanisława i Marii z d. Orańska, poch. szlacheckie,
nr 3
-Michał Fibakiewicz ur. 1866 Nosków, wyzn. katol., ogrodnik i Nepomucyna ur. 1864 Marchwacz, z d. Kaczmarek, z dziećmi,
-Aleksander Hofman ur. 1843 wyzn. katol., owczarz i Antonina ur. 1851 Chojny, I voto Radaś, z d. Michałek, z dziećmi,
-Anna Wesołek, ur. 1874, c. Stanisława i Agnieszki z d. Kaleta, wyzn. katol., panna, służąca,
-Jan Pieprz ur. 1846 Prusy, s. Pawła i Emmy z d. Kurzawa, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Kawecka,
-Wojciech Lamek ur. 1888 Stobno, kawaler, robotnik, Cecylia Lamek ur. 1889 Stobno, wyzn. katol., panna, robotnica, Stanisława Lamek ur. 1894 Marjanów, panna, robotnica, Józefa  Lamek ur. 1892 Marjanów, panna, robotnica,
nr 4
-Marcin Szmigielski ur. 1869 Równa, s. Grzegorza i Marianny z d. Zadka, żonaty, wyzn. katol., robotnik i Antonina ur. 1878 z d. Janiak, z dziećmi,
-Katarzyna Jaryszek ur. 1860 folwark Opatówek, c. Kazimierza i Petroneli z d. Kaźmierczak, wyzn. katol, panna, przy bracie,
-Michał Jaryszek ur. 1862 folwark Opatówek, s. Kazimierza i Petroneli z d. Kaźmierczak, wyzn. katol, robotnik  z zoną Marianną ur. 1870 Szczytniki, z dziećmi,
nr 5
-Wincenty Wiśniewski ur. 1866 Opatówek, s. Ksawerego i Marianny z d. Lewandowska, wyzn. katol., kawaler, robotnik
-Magdalena Radna ur. 1821 Zawidowice/Prusy, z d. Derwicka, c. Jana i Julianny z d. Brwionka, wyzn. katol., wdowa, robotnica,
-Tomasz Radny ur. 1846 Pleszew/Prusy, s. Józefa i Magdaleny z d. Derwicka/Derwit, kawaler, robotnik,
-Apolonia Radna ur. 1864, z d. Derucka, c. Marcina i Petroneli z d. Piekarska, wyzn. katol., wdowa, robotnica, z dziećmi,
-Antoni Radny ur. 1900 Łódź, s. Władysława i Apolonii z d. Derucka, wyzn. katol., robotnik i Henryka ur. 1898 Łódź, z dziećmi,
-Ludwik Woźny ur. 1833 Warszew, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1842 Zmyślanka, z d. Janik wyzn. katol.,
-Stanisław Woźniak ur. 1877 Opatówek, s. Ludwika i Marianny z d. Janik, wyzn. katol. robotnik i Marianna ur. 1887 Łódź, z d. Filipowicz, z córką,
-Marcin Woźniak ur. 1869 Opatówek, s. s. Ludwika i Marianny z d. Łukowska, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1872 Cielce, z dziećmi,
-Maksymilian Leżański ur. 1858 Opatówek, s. Ignacego i Michaliny z d. Gitlewska, wyzn. katol., rzemieślnik, wdowiec, z dziećmi, m.in. :
-Aleksander Leżański ur. 1898 Łódź, s. Maksymiliana i Marianny z d. Nagler, , wyzn. katol., robotnik i Anna  ur. 1890 Łódź, z d. Jadczyk,
-Katarzy6na Pejaś ur. 1857 Marchwacz, wyzn. katol., wdowa, robotnica,
-Józef Jaskuła ur. 1861 Prusy, wyzn. katol., robotnik, z żoną Zofią ur. 1854 Więcław, z synami:
-Antoni Jaskuła ur. 1890 Opatówek, s. Józefa, wyzn. katol., rzeźnik i Walentyna 1894 Stare Miasto, z d. Nowicka, c. Michała  i Marianny z d. Skrzybalska,
-Franciszek Jaskuła ur. 1887 Opatówek, wyzn. katol. krawiec z żoną Walerią ur. 1889 Łódź i córką,
-Marianna Olejniczak ur. 1875 folwark Opatówek, c. Józefa i Julianny z d. Cieplik, wyzn. katol, panna, robotnica,
-Józefa Balcerzak ur. 1846 Tygorów?, z d. Brzezińska, wyzn. katol., wdowa, robotnica,
-Franciszka Ordzińska ur. 1864 Stare Miasto, z d. Bogacz, wyzn. katol., wdowa, robotnica, z dziećmi,
 nr 6
-Władysław Brzeziński ur. 1858 Więcławy, wyzn. katol., robotnik i Leonia ur. 1859 Rydzyń, z córką,
-Marianna Ciszewska ur. 1837 Okolew, z d. Majewska, wdowa, z własnych funduszów, z synem:
-Józef Ciszewski ur. 1869 Borzyków, s. Ignacego i Marianny, przy matce,
-Antoni Przyłęcki ur. 1878 Opatówek, s. Stanisława i Józefy z d. Kordas, wyzn. katol., stolarz i Bronisława ur. 1886 Rusiec, z d. Łaniewska, z synem Czesławem ur. 1907 Łódź, 
-Józef Przyłęcki ur. 1869 Opatówek, s. Stanisława i Józefy z d. Kordas, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1870 Warta, z d. Kowalczyk z dziećmi,
-Agnieszka Skalska ur. 1850 folwark Opatówek, c. Marianny, panna, służąca,
-Antoni Bielawski ur. 1846 Winiary, s. Antoniego i Teofili z d. Królikowska, kawaler, gorzelany,
-Jan Gatkowski ur. 1844 Koźminek, wyzn. katol., robotnik,
-Albert Gadera, ur. 1869 folwark Opatówek, s. Mateusza i Franciszki z d. Bieniaszek, kawaler, służący,
-Marianna Nefej ur. 1840 Zajączki, z d. Młynek, wdowa, robotnica,
nr 7
-Andrzej Paluszek ur. 1865 Goszczanów, s. Jana i Petroneli  z d. Bieniaszek, wyzn. katol., robotnik i Stanisława  ur. 1869 Włyń, z d. Okencka, z dziećmi,
nr 8 
-Piotr Szymański ur. 1834 Smardzew , wyzn. katol, wdowiec, robotnik, z dziećmi, m.in.:
-Andrzej Szymański ur. 1879 Sieradz, s. Piotra i Marianny z d. Frontczak, robotnik i Agnieszka ur. 1873 Męka Pańska, z dziećmi,
-Michał Szymański ur. 1870 Łubny, s. Piotra i Marianny z d. Frontczak, robotnik i Helena z d. Mielcarek ur. 1860 Kłocko, z dziećmi,
nr 9
-Paweł Zimny ur. 1847 Godziesze, wyzn. katol., robotnik i Michalina ur. 1853 Radoszewiec, z d. Kwaśniak I voto Golba, z dziećmi, m.in.:
-Antoni Zimny ur. 1899 Łódź, s. Pawła i Władysława ur. 1898 Huta, z synem Henrykiem ur. 1930 Kuchary,
-Stefan Kwaśniak ur. 1885 Czyste i Marianna ur. 1892 Dombrówka pow. wieluński, z dziećmi,
-Tomasz Nefej ur. 1852 Piwonice, s. Franciszka i Marianny z d. Nieborak, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1848 Zajączki , z d. Dymarczyk, z dziecmi,
-Klotylda Józefa Nurek ur. 1848 Cienia z d. Melcarek, wyzn. katol., wdowa, wyrobnica, z dziećmi: Marianna ur. 1882 Głaniszew, Antonina ur. 1883 folwark Opatówek, Władysław ur. 1884 Błaszki, Andrzej ur. 1879 Opatówek, Teofila ur. 1887 Wróblew, Kazimierz ur. 1890,
-Ignacy Bzik ur. 1875 folwark Opatówek, s. Jana i Józefy z d. Muchaderska, wyzn. katol., robotnik i Józefa ur. 1876 Rożenno z d. Bąk, z dziećmi,
-Michał Warszowski ur. 1866 folwark Opatówek, s Franciszka i Macjanny z d. Przybył, wyzn. katol., robotnik i Jadwiga ur. 1873 Aleksandria, z d. Pipa, z dziećmi,
nr 10
-Wojciech Pacholski ur. 1857 Łuczyn s. Kunegundy z d. Pacholska, wyzn. katol., robotnik i Franciszka ur. 1847 Borów, z d. Pogorzelec, z dziećmi,
-Andrzej Łuczak ur. 1868 Opatówek, s. Benona i Kunegundy z d., Pacholczyk, wyzn. katol., robotnik i Elżbieta ur. 1866 Petryki z d Talar, 
-Antoni Przybylak ur. 1877 Opatówek s. Michała i Antoniny z d. Woźniak i Katarzyna ur. 1875 Kleczew, z d. Kurzawa, z dziećmi, 
-Teofil Biskupiak ur. 1886 Opatówek wyzn. katol., rzeźnik i Władysława ur. 1883 Dobrzec mały, z d. Jarmicka, z dziećmi,
nr 11
-Franciszek Kasprzakur. 1860 Cienia, s.Walentego i Marianny z d. Pokrzywa, wyzn. katol., robotnik i Michalina ur. 1861 Opatówek, z d. Kościelniak, z dziećmi,
nr 12
-Marianna Jarzembowska ur. 1850 Stok, wyzn. katol., wdowa, robotnica, z dziećmi,
nr 13
-Małgorzata Zaporska ur. 1852 Rajsko, wyzn. katol., panna, robotnica,
-Józefata Rubiś ur. 1847 Winiary, z d. Czyczyczkiewicz, wyzn. katol., wdowa, robotnica,
-Emilia Garzewska ur. 1838 Tykadłó, wyzn. katol., panna, robotnica,
-Karolina Knop ur. 1832 Czarnożyły, z d. Brodzińska, wyzn. katol., wdowa, robotnica,
nr 14
-Walenty Rubiś ur. 1866 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Agnieszka ur. 1866 Zduny, z d. Mańska, z dziecmi,
nr 15
-Józef Stankiewicz ur. 1853 Kościelna wieś, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1856 Kamostek, z dziecmi,
nr 16
-Katarzyna Cozaś ur. 1818 Szałe, z d. Szmaja, wyzn. katol., wdowa, robotnica,
- Ignacy Cozaś ur. 1848 Tłokinia, s .Katarzyny i Marcina, wyzn. katol., kawaler, robotnik,
-Rozalia Cozaś, ur. 1851 Tłokinia, panna,
-Marianna Cozaś ur. 1850 Prusy,z d. Gerlach, wyzn. katol., wdowa, wyrobnica, z dziećmi,
nr 17
-Józefa Rygas, ur. 1859 Cienia, z d. Warszowska, wdowa, przy krewnych,
-Józefa Spisz ur. 1842 Trojanów, c. Tomasza i Marianny z d. Dziedzic, wyzn. katol., panna, wyrobnica,
-Antonina Bekier ur. 1838 Tuliszków, z d. Klamecka, wyzn. katol., wdowa, wyrobnica,
-Wojciech Błaszczyk ur. 1821 Prusy, wyzn. katol., wdowiec, dróżnik,
-Tomasz Blaszczyk ur. 1858 Zduny, s. Wojciecha i Jadwigi z d. Wielgosz, wyzn. katol., robotnik,
-Aleksander Malarczyk ur. 1874 Kalisz, s. Barbary Malarczyk, wyzn. katol., robotnik i Józefa ur. 1864 Wrząca, z d. Filipiak, z dziećmi,
-Antoni Stankiewicz ur. 1856 Kościelna wieś, s. Antoniego i Barbary z d. Kuświk, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1850 Prusy, z d. Plewa, z dziećmi, m.in.:
-Władysław Stankiewicz ur. 1887 folwark Opatówek i Anna ur. 1878 Słodków, z d. Muszyńska, z dziećmi,
-Karol Świderski ur. 1872 Dzierzbin, wyzn. katol., robotnik i Franciszka ur. 1870 Morawin, z d. Binek, ,z dziećmi,
-Stanisław Stępniewski ur. 1882 Brzeziny, wyzn. katol., robotnik, i Marianna  ur. 1885 Stobno, z d. Łazarek, z dziećmi,
-Antoni Stępniewski ur. 1886 Brzeziny, wyzn. katol., robotnik, i Antonina ur. 1890 Skarszew, z d. Wozniak, z dziećmi, 
-Franciszek Chojnacki ur. 1890 folwark Józefów, s. Jana i Marianny z d. Skurczak, wyzn. katol., robotnik i Franciszka ur. 1888 Bogdanów, z d. Walczak, z dziećmi,
-Julianna Cierpka ur. 1876 Górki Duże, z d. Gietzel, c. Ludwika i Julianny z d. Wendt, wyzn. ewang., wdowa, z dziećmi,



Źródło:


O tym, że właściciel folwarku, zięć Schlössera udzielił schronienia moim dziadkom i gdzie znajdowały się zabudowania folwarczne w Józefowie:

Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : „A było to tak...”. Opatówek. Konrad Wünsche.


Tu są akta w archiwum:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol/-/zespol/95469?_Zespol_javax.portlet.action=zmienWidok&_Zespol_nameofjsp=jednostki&_Zespol_delta=20&_Zespol_resetCur=false&_Zespol_cur=1

sobota, 8 czerwca 2024

Czy żydowska rodzina Kołtun zasługuje tylko na jedno zdanie w historii miasta Opatówek?

autor:
Dominika Pawlikowska
d.pawlikowska@wp.pl

Dlaczego zgłębiając historię Opatówka ciągle przeżywam szok?

We wspomnieniach Stefana Melki w opowieści "Moje wspomnienia" odnajdujemy wzmiankę o żydowskiej rodzinie Kołtun: "Kołtun mieszkał na Zawodziu u Śnieguli i handlował zbożem".
Odnalazłam tę rodzinę w księgach ludności w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Dom 89 był zamieszkany w latach 1917-1930 przez kilkudziesięciu członków tej rodziny. 
   Ciągle mnie szokuje, jak zaniedbana jest historia Opatówka, jak niewiele o nim wiemy. Ile przemilczano. W miasteczku, w którym pracuje tylu historyków, w publicznej instytucji jaką jest muzeum. Do tej instytucji mieszkańcy Opatówka przynoszą dziesiątki zdjęć z domowych archiwów. Co się dzieje z tymi zdjęciami? Moja ciotka Teresa Jaśkiewicz zabierała od mojej babci zdjęcia z naszych albumów i zanosiła je do muzeum. Czy one nie powinny znaleźć się w archiwum? Czy są skatalogowane? Gdzie są dostępne?
Jeszcze jedno pytanie. Dlaczego historie jednych rodzin znajdują kronikarzy, a publikacje są dofinansowane przez gminę? Dlaczego historie innych rodzin są przemilczane lub zdaniem urzędników nie zasługują na zainteresowanie? I dlaczego w końcu te historie innych rodzin nie znajdują dofinansowania z gminy? Za każdym, gdy pojawi się jakaś publikacja będę pytała o to władze.
   Czy naprawdę ta rodzina zasługuje na jedno zdanie w historii miasta?
Byłam zdumiona jak ogromna była to rodzina. Wszyscy byli zapisani w latach 1917-30 w księdze ludności Opatówka.

Dom był zamieszkany gównie przez ogromną rodzinę 4 braci wyzn. mojżeszowego:
-Szmul Icek Kołtun ur. 1867 Łask, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i żona Estera ur. 1863 Błaszki, z d. Żabinowska, rodzice: Abram i Chaja z d. Markowicz, z dziećmi:
-Boruch ur. 1891 Błaszki, kupiec i Ludka ur. 1891 Blaszki, z d. Madowicz, z dziećmi: Abram ur. 1909 Błaszki, Estera ur. 1917 Kalisz, Benjamin ur. 1921 Kalisz,
-Szeina Mariem ur. 1894 Błaszki,
-Menachem /Nuchem Majer ur. 1897 Błaszki, kupiec i Rojza ur. 1892 Sieradz, z d. Luel, z dziecmi: Estera Ryfka ur. 1919 Kalisz, Fajwel ur. 1929 Kalisz, Chaja Mojzesz ur. 1925 Kalisz, Pessa 1925 Kalisz,
-Jankev ur. 1899 Błaszki, kupiec i Sara Gitta ur. ? z d. Chrzanowska, rodzice: Kalman Moszek i Ruchla z d. Bornsztajn, z dziećmi: Abram Majer  ur. 1919 Chocz, Estera Ryfka ur. 1920 Chocz, Juda ur. 1922 Kalisz, Mordka ur. 1923 Kalisz, Nuchem 1924 Kalisz, Chaja ur. 1927 Kalisz,
-Fraida ur. 1906 Błaszki,
-Dawid ur. 1900 Błaszki, kupiec i Dyna ur. 1901 Działoszyn, z d. Szulit, rodzice:Abram i Jacheta Szeftel, z synem Abramem ur. 1926 Działoszyn,  
-Estera Chana ur. 1865 Łowicz, z d. Perl, I voto Lichtensztajn, rodzice: Abram Fiszel i Gołda z d. Brun(druga zona Szmula)
-Josef Kołtun ur. 1870 Tłokinia, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Małka ur. 1877 Kalisz, z d. Paradyż, rodzice: Szymon i Mindla Kitcze, z dziećmi:
-Nuchim /Nuchem ur. 1895 Kalisz i Ryfka ur. 1894 Kalisz, z d. Lipszyc, c. Izaaka i Ajdeli z d. Praszker, z dziećmi: Moina ur. 1920 Opatówek, Szymon ur. 1923 Opatówek, Mina ur. 1920, Halina ur. 1929 Kalisz
-Jankew ur. 1897 Opatówek
-Zelig ur. 1902 Opatówek, kupiec i Gołda ur. 1910 Siernicze? pow. słupecki, rodzice: Alie i Estera z d. Fogiel
-Cypra ur. 1906 Opatówek
-Nuchem ur. 
-Szaja Kołtun ur. 1872 Tłokinia,  rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Chaja Basia ur. 1873 Koźminek, z d. Burzyn, rodzice: Aron Daniel ?, z dziećmi:
-Jetta ur. 1894, 
-Boruch ur. 1896 Koźminek, kupiec i Rajzla ur. 1885 Łęczycaz  d. Hamburger 
-Abram ur. 1907 Koźminek, 
-Hinda ur. 1901 Koźminek, 
-Chana ur. 1903 Koźminek,
-Szajna Sura ur. 1909 Koźminek,
-Lejb ur. 1914 Koźminek,
-Chaim Kołtun ur. 1881 Opatówek, rodzice: Lajb i Estera z d. Rozenbaum wyzn. mojżeszowe, kupiec i żona Mindla ur. 1885 Błaszki, z d. Unger, rodzice: Izrael i Icela? z d. Jedwab, z dziećmi:
-Maja ur. 1909 Kalisz,
-Lipman ur. 1910 Kalisz,
-Nuchem ur. 1914 Opatówek,
-Lejb ur. 1916 Opatówek,
-Michla ur. 1919 Opatówek,

W tym domu mieszkali też:
-Józef Drozdowski ur. 1863 Żelazków, wyzn. katol., garbarz, kawaler,
-Apolonia Drozdowska ur. 1855 Ostrowite, z d. Kurtik, wdowa.
-Mieczysław Magier ur. 1879 Stawiszyn, wyzn. katol., robotnik

w domu nr 93 chyba najstarsza przedstawicielka rodu, żona Lajba i wszystkich wymienionych powyżej braci:
-Estera Kołtun ur. 1845 Dobra, z d. Rozenbaum, c. Nachema i Frajdy, wyzn. mojżeszowe, wdowa, handel, z dziećmi:
- Abram Kołtun ur. 1879 Opatówek, s. Lajba i Estery, wyzn. mojżeszowe, kawaler,
-Cyrla ur. 1887 Opatówek, c. Lajba i Estery, wyzn. mojżeszowe, panna,


-Boruch ur. 1896 Koźminek, kupiec i Rajzla ur. 1885 Łęczycaz  d. Hamburger
Boruch Kołtun ur. 1896 Koźminek, kupiec
i Rajzla ur. 1885 Łęczyca, z d. Hamburger

Żydzi, Opatówek, wojna
Boruch Kołtun ur. 1891 Błaszki, kupiec i Ludka ur. 1891 Blaszki, z d. Madowicz,
 z dziećmi: Abram ur. 1909 Błaszki, Estera ur. 1917 Kalisz, Benjamin ur. 1921 Kalisz
.


Żydzi, Opatówek, wojna
Chaim Kołtun ur. 1881 Opatówek, rodzice: Lajb i Estera z d. Rozenbaum wyzn. mojżeszowe, kupiec i żona Mindla ur. 1885 Błaszki, z d. Unger, rodzice: Izrael i Icela? z d. Jedwab, z dziećmi:-Maja ur. 1909 Kalisz,-Lipman ur. 1910 Kalisz, -Nuchem ur. 1914 Opatówek,-Lejb ur. 1916 Opatówek, -Michla ur. 1919 Opatówek.


Dawid ur. 1900 Błaszki, kupiec i Dyna ur. 1901 Działoszyn, z d. Szulit, rodzice:Abram i Jacheta Szeftel, z synem Abramem ur. 1926 Działoszyn,
Dawid ur. 1900 Błaszki, kupiec i Dyna ur. 1901 Działoszyn,
z d. Szulit, rodzice: Abram i Jacheta Szeftel, z synem Abramem ur. 1926 Działoszyn.

Jankev ur. 1899 Błaszki, kupiec i Sara Gitta ur. ? z d. Chrzanowska, rodzice: Kalman Moszek i Ruchla z d. Bornsztajn, z dziećmi: Abram Majer ur. 1919 Chocz, Estera Ryfka ur. 1920 Chocz, Juda ur. 1922 Kalisz, Mordka ur. 1923 Kalisz, Nuchem 1924 Kalisz, Chaja ur. 1927 Kalisz,
Jankev ur. 1899 Błaszki, kupiec i Sara Gitta ur. ? z d. Chrzanowska, rodzice: Kalman Moszek i Ruchla z d. Bornsztajn, z dziećmi: Abram Majer ur. 1919 Chocz, Estera Ryfka ur. 1920 Chocz, Juda ur. 1922 Kalisz, Mordka ur. 1923 Kalisz, Nuchem 1924 Kalisz, Chaja ur. 1927 Kalisz.

-Josef Kołtun ur. 1870 Tłokinia, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Małka ur. 1877 Kalisz, z d. Paradyż, rodzice: Szymon i Mindla Kitcze, z dziećmi: -Nuchim /Nuchem ur. 1895 Kalisz i Ryfka ur. 1894 Kalisz, z d. Lipszyc, c. Izaaka i Ajdeli z d. Praszker, z dziećmi: Moina ur. 1920 Opatówek, Szymon ur. 1923 Opatówek, Mina ur. 1920, Halina ur. 1929 Kalisz -Jankew ur. 1897 Opatówek -Zelig ur. 1902 Opatówek, kupiec i Gołda ur. 1910 Siernicze? pow. słupecki, rodzice: Alie i Estera z d. Fogiel -Cypra ur. 1906 Opatówek -Nuchem ur.
Josef Kołtun ur. 1870 Tłokinia, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Małka ur. 1877 Kalisz, z d. Paradyż, rodzice: Szymon i Mindla Kitcze, z dziećmi:-Nuchim /Nuchem ur. 1895 Kalisz i Ryfka ur. 1894 Kalisz, z d. Lipszyc, c. Izaaka i Ajdeli z d. Praszker, z dziećmi: Moina ur. 1920 Opatówek, Szymon ur. 1923 Opatówek, Mina ur. 1920,Halina ur. 1929 Kalisz, -Jankew ur. 1897 Opatówek-Zelig ur. 1902 Opatówek, kupiec i Gołda ur. 1910 Siernicze? pow. słupecki, rodzice: Alie i Estera z d. Fogiel, -Cypra ur. 1906 Opatówek.

-Menachem /Nuchem Majer ur. 1897 Błaszki, kupiec i Rojza ur. 1892 Sieradz, z d. Luel, z dziecmi: Estera Ryfka ur. 1919 Kalisz, Fajwel ur. 1929 Kalisz, Chaja Mojzesz ur. 1925 Kalisz, Pessa 1925 Kalisz,
-Menachem /Nuchem Majer ur. 1897 Błaszki, kupiec i Rojza ur. 1892 Sieradz, z d. Luel, z dziecmi: Estera Ryfka ur. 1919 Kalisz, Fajwel ur. 1929 Kalisz, Chaja Mojzesz ur. 1925 Kalisz, Pessa 1925 Kalisz.

Nuchim /Nuchem ur. 1895 Kalisz i Ryfka ur. 1894 Kalisz, z d. Lipszyc, c. Izaaka i Ajdeli z d. Praszker, z dziećmi: Moina ur. 1920 Opatówek, Szymon ur. 1923 Opatówek, Mina ur. 1920, Halina ur. 1929 Kalisz
Nuchim /Nuchem ur. 1895 Kalisz i Ryfka ur. 1894 Kalisz, z d. Lipszyc, c. Izaaka i Ajdeli z d. Praszker, z dziećmi: Moina ur. 1920 Opatówek, Szymon ur. 1923 Opatówek, Mina ur. 1920, Halina ur. 1929 Kalisz.

-Szaja Kołtun ur. 1872 Tłokinia,  rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Chaja Basia ur. 1873 Koźminek, z d. Burzyn, rodzice: Aron Daniel ?, z dziećmi: -Jetta ur. 1894,  -Boruch ur. 1896 Koźminek, kupiec i Rajzla ur. 1885 Łęczycaz  d. Hamburger  -Abram ur. 1907 Koźminek,  -Hinda ur. 1901 Koźminek,  -Chana ur. 1903 Koźminek, -Szajna Sura ur. 1909 Koźminek, -Lejb ur. 1914 Koźminek,
-Szaja Kołtun ur. 1872 Tłokinia, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Chaja Basia ur. 1873 Koźminek, z d. Burzyn, rodzice: Aron Daniel ?, z dziećmi:-Jetta ur. 1894,-Boruch ur. 1896 Koźminek, kupiec i Rajzla ur. 1885 Łęczyca z d. Hamburger -Abram ur. 1907 Koźminek, -Hinda ur. 1901 Koźminek, -Chana ur. 1903 Koźminek, -Szajna Sura ur. 1909 Koźminek, -Lejb ur. 1914 Koźminek,

-Szmul Icek Kołtun ur. 1867 Łask, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i żona Estera ur. 1863 Błaszki, z d. Żabinowska, rodzice: Abram i Chaja z d. Markowicz, z dziećmi: -Boruch ur. 1891 Błaszki, kupiec i Ludka ur. 1891 Blaszki, z d. Madowicz, z dziećmi: Abram ur. 1909 Błaszki, Estera ur. 1917 Kalisz, Benjamin ur. 1921 Kalisz, -Szeina Mariem ur. 1894 Błaszki, -Menachem /Nuchem Majer ur. 1897 Błaszki, kupiec i Rojza ur. 1892 Sieradz, z d. Luel, z dziecmi: Estera Ryfka ur. 1919 Kalisz, Fajwel ur. 1929 Kalisz, Chaja Mojzesz ur. 1925 Kalisz, Pessa 1925 Kalisz, -Jankev ur. 1899 Błaszki, kupiec i Sara Gitta ur. ? z d. Chrzanowska, rodzice: Kalman Moszek i Ruchla z d. Bornsztajn, z dziećmi: Abram Majer  ur. 1919 Chocz, Estera Ryfka ur. 1920 Chocz, Juda ur. 1922 Kalisz, Mordka ur. 1923 Kalisz, Nuchem 1924 Kalisz, Chaja ur. 1927 Kalisz, -Fraida ur. 1906 Błaszki, -Dawid ur. 1900 Błaszki, kupiec i Dyna ur. 1901 Działoszyn, z d. Szulit, rodzice:Abram i Jacheta Szeftel, z synem Abramem ur. 1926 Działoszyn,   -Estera Chana ur. 1865 Łowicz, z d. Perl, I voto Lichtensztajn, rodzice: Abram Fiszel i Gołda z d. Brun(druga zona Szmula)
-Szmul Icek Kołtun ur. 1867 Łask, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i żona Estera ur. 1863 Błaszki, z d. Żabinowska, rodzice: Abram i Chaja z d. Markowicz, z dziećmi:
-Boruch ur. 1891 Błaszki, kupiec i Ludka ur. 1891 Blaszki, z d. Madowicz, z dziećmi: Abram ur. 1909 Błaszki, Estera ur. 1917 Kalisz, Benjamin ur. 1921 Kalisz...

Zelig Szmul ur. 1902 Opatówek, kupiec i Gołda ur. 1910 Siernicze? pow. słupecki, rodzice: Alie i Estera z d. Fogiel

Estera Kołtun - protoplastka rodu w Opatówku

Kołtun, Kolton, Opatówek,
W Opatówku w domu nr 93 chyba najstarsza przedstawicielka rodu, żona Lajba i wszystkich wymienionych powyżej braci:
-Estera Kołtun ur. 1845 Dobra, z d. Rozenbaum, c. Nachema i Frajdy, wyzn. mojżeszowe, wdowa, handel, z dziećmi:


czwartek, 6 czerwca 2024

Drescher Opatówek.

W rejestrze ludności z lat 1917-30 Mieszkańcy Opatówka z lat 1917- 30  nie podano nazw ulic, tylko numery domów. Domy były zatłoczone, a wielu mieszkańców nosiło nazwiska o niemieckim brzmieniu, które w rejestrze zostały spolszczone, na przykład "Feicht" na "Fajcht" lub "Filip" zamiast "Philipp". Można sobie wyobrazić, ilu z nich zdecydowało się podpisać folkslistę, gdy Niemcy wkroczyli w 1939 roku. Wielu folksdojczów pozostało po zakończeniu wojny w Opatówku, musieli tylko zapisać się do PZPR.
Wbrew niektórym relacjom, również tym zamieszczonym na stronie biblioteki, w Opatówku mieszkało wielu Żydów. To zaskakujące, że istnieje tak mało wspomnień o nich, co było wynikiem wszechobecnego strachu w latach powojennych podczas stalinizmu. Również o eksterminacji lokalnej inteligencji przez Niemców rzadko się wspominało. Historia ta nie budziła zainteresowania wśród historyków z Opatówka i Kalisza.
Nie pisano też o folksdojczach. Temat tabu. A w latach 30-tych mieszkała w domu nr 25, obecnie Plac Wolności 5 rodzina pochodzenia niemieckiego o nazwisku Drescher.
Karol Dreszer ur. 1869, s. Karola i Emilii z d. Siega, wyzn. luterańskie, piekarz i Amalia z d. Szyming ur. 1880 w Łasku i syn Emil Dreszer ur. 1903,
Emil Dreszer ur. 1874, s. Karola i Emilii z d. Siega, wyzn. luterańskie, mechanik i Joanna z d. Nejdgardt ur. 1876 w Opatówku.

Karol Dreszer ur. 1869, s. Karola i Emilii z d. Siega, wyzn. luterańskie, piekarz i Amalia z d. Szyming ur. 1880 w Łasku
 i syn Emil Dreszer ur. 1903,
Emil Dreszer ur. 1874, s. Karola i Emilii z d. Siega, wyzn. luterańskie, mechanik
 i Joanna z d. Nejdgardt ur. 1876 w Opatówku. 
Po wybuchu wojny zostali folksdojczami. Po wojnie uciekli z Polski. APK.

Ich posesja  liczyła 1776 m2. Dom był  drewniany, w czasie wojny wymurowany. Parter z poddaszem, dom dwuspadowy. Od ulicy kryty dachówką, od podwórza kryty papą, wymiary 15,5 x 7,85. Oficyna murowana, parter z wysokim poddaszem 24,95 x 4.60. Budynki gospodarcze drewniane, w dobrym stanie. Nad wozowniami dach kryty papą, nad pralnią, spichrzem i stajnią - dachówka 23.65 x 4,30.
Inwentaryzacja powojenna wykazała:
  • Maszyna do wyrobu ciasta na pra elektryczny marki Paul Reschau,
  • Kotły do wyrabiania ciasta na podwoziach ruchomych,
  • Garbok na podwoziu ruchomym z 14 deskami,
  • Maszyna do cięcia bułek.
Nie napisano, ile z tego pojechało do ZSRR, ponieważ inwentaryzacji dokonywał rosyjski komendant, protokoły sporządzano po rosyjsku, a dopiero potem tłumaczono na polski. Na dole zwykle dopisywano co z tego zinwentaryzowanego towaru jedzie do ZSRR.

Ich posesja  liczyła 1776 m2. Dom był  drewniany, w czasie wojny wymurowany. Parter z poddaszem, dom dwuspadowy. Od ulicy kryty dachówką, od podwórza kryty papą, wymiary 15,5 x 7,85. Oficyna murowana, parter z wysokim poddaszem 24,95 x 4.60. Budynki gospodarcze drewniane, w dobrym stanie. 

Rodzina Dreszerów była w Opatówku od dawna. 
Dreszerowie byli też w Kaliszu. Edward Alfred Dreszer (1871-1944), lekarz, naczelny lekarz szpitala św. Trójcy w Kaliszu, współzałożyciel Kaliskiego Towarzystwa do Walki z Gruźlicą (1913), wiceprezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego (1925).

Post powiązany:

poniedziałek, 20 maja 2024

Mieszkańcy Opatówka z lat 1917-1930.

Plan Opatówka z okresu regulacji miasta,
Źródło: Józef Śmiałowski "Fabryka sukiennicza Fiedlerów w Opatówku"


Autor: D. Pawlikowska
d.pawlikowska@wp.pl

W rejestrze ludności z lat 1917-30 nie wymieniono nazw ulic, jedynie numery domów. Było 101 domów, które były bardzo zatłoczone, a wielu mieszkańców miało nazwiska o niemieckim brzmieniu, które w rejestrze zostały spolszczone, na przykład "Feicht" na "Fajcht", "Gutsch" na "Gucze",  "Schwanz" na "Szwanc"  lub "Filip" zamiast "Philipp"  . Tych nazwisk już nie ma w Opatówku, mieszkańcy uciekli stąd po zakończeniu wojny.
Podpisali folkslistę, gdy Niemcy wkroczyli w 1939 roku. Zamieszkiwali niemal każdy dom. 
Niemcy czuli się w Opatówku jak u siebie i wiedzieli o nim wszystko. W 1826 przemysłowiec Fiedler sprowadził z Niemiec prawie całą załogę (ok. 500 osób) do swojej fabryki włókienniczej-dzisiaj Muzeum Historii Przemysłu.
Dopiero pod koniec połowy XIX wieku zaczęła wśród załogi przeważać ludność polska. Jednak cały dozór techniczny pozostawał w rękach Niemców. Ta dominacja napływowego elementu niemieckiego utrzymywała się niemal przez cały okres istnienia fabryki. Wyrażało się to nie tylko stanem liczbowym, ale przewagą w statusie materialnym, ponieważ robotnicy i majstrowie niemieccy zarabiali bardzo dobrze.
W 1860 roku przybyszów z Niemiec było 887, a ludności polskiej 702 osoby. Niektórzy przyjeżdżali i wyjeżdżali, a niektórzy asymilowali się z ludnością polską, zakładali tu rodziny.  W dzieciństwie nie zdawałam sobie z tego sprawy, że mieszkam w tak zniemczonej miejscowości. Babcia i mama izolowały mnie od takich wiadomości.
Kiedy poszłam do szkoły, co drugi kolega okazał się mieć dziadka lub babcię o niemiecko brzmiącym nazwisku.
Przed wojną wielu wyjeżdżało do pracy w Niemczech, przywożąc nazistowskie ideologie, a w 1939 roku uciekli do Niemiec, przewidując wojnę i unikając służby w polskim wojsku.
Po wybuchu wojny wśród nich zapanowała euforia; mogli wypędzić Polaków z domów, przejąć ich dobytek. Hitleryzm zakorzenił się w Opatówku, miejscu o znaczeniu militarnym, gdzie znajdowały się duże magazyny pofabryczne. 
     Dzieci folksdojczów uczęszczały do szkoły, nosząc mundurki ze znakiem swastyki, symbolem pokoju i dobrobytu. Czerwień symbolizowała socjalistyczne postulaty partii, a biel - żywioł narodowy, odzwierciedlając aspiracje narodu niemieckiego. Nazwa partii "NSDAP" (Narodowosocjalistyczna Partia Niemiecka) wskazywała na powiązania z myślą lewicową.
   Polskie dzieci były wyzywane i głodowały, tracąc ojców torturowanych i mordowanych w obozach. Polskie rodziny straciły środki do życia, gdyż Polakom odbierano warsztaty i sklepy, które przejmowali Niemcy. 
   Wielu Niemców z Opatówka znalazło zatrudnienie w Heeresnebezugamt, czymś w rodzaju wojskowej składnicy uzbrojenia, wykorzystując doskonale znane im lokalne infrastruktury do wzmacniania potencjału wojennego III Rzeszy. Zakłady, fabryka, stodoły - wszystko to służyło jako magazyny do napraw, przechowywania i wysyłania sprzętu na front wschodni. Większość osób niemieckiego pochodzenia podpisała volkslistę. Nawet w przypadku gdy niemieckie korzenia posiadała tylko ich babka lub dziadek. Post tutaj:

Opatóweccy naziści lubili paradować marszowym krokiem po rynku
  i brać udział w nazistowskich wiecach. Źródło: APK Kalisz.

Opatowianie niemieckiego pochodzenia byli zatrudnieni głównie w fabryce sukna.
Opatowianie niemieckiego pochodzenia byli zatrudnieni głównie w fabryce sukna. 
Źródło: APK Kalisz.

Opatówek, Spatenfelde, wojna, naziści, faszyści, hitlerowcy.
Źródło: APK Kalisz.


Triumfujący lokalni folksdojcze. Sterroryzowali już Polaków,
zajęli ich mieszkania i dobytek, wymordowali mężczyzn. 80 lat temu. 
Źródło: APK Kalisz.


   Jeszcze w kwietniu 1946 na terenie gminy Opatówek znajdowało się 281 osób pochodzenia niemieckiego grupy I, II, III, i IV z niemieckiej listy narodowościowej. 
   Po wojnie wielu nazistów uciekło, wielu pozostało w Opatówku, musieli tylko zapisać się do PZPR i gorliwie służyć sowietom, wychwalać władzę namaszczoną przez Rosjan.
  Wbrew niektórym relacjom, również tym zamieszczonym na stronie biblioteki, w Opatówku mieszkało wielu Żydów. To były liczne rodziny.
    To też zaskakujące, że istnieje tak mało wspomnień o nich. Jest to wynik wszechobecnego strachu w latach powojennych w czasach stalinowskiego terroru. Również o eksterminacji lokalnej inteligencji przez Niemców nie mówiono. Nastąpiła era rządów robotników i chłopów, a inteligencja była poniżana. Historia eksterminacji lokalnej inteligencji nie budziła zainteresowania wśród historyków z Opatówka i Kalisza.
  Większość domów mieszkalnych, z wyjątkiem budynków przyfabrycznych była drewniana, nie przetrwały do dzisiaj. W ich miejscu zbudowano nowe domy. 
Są to tylko mieszkańcy Opatówka, mieszkańcy folwarku są zapisani w osobnej księdze 

Było 101 domów.

Dom 101
Właścicielka posiadłości:
-Marianna Szadkowska ur. 1861, z d. Czerna, c. Jana i Franciszki z d. Karolewska, wyzn., katol., wdowa, z dziećmi:
-Józef Szadkowski ur. 1894 Opatówek, -Piotr Szadkowski ur. 1898 Opatówek,  rzeźnik,  
-Michał Jaskuła ur. 1863 Prusy, 1896 przyjął poddaństwo (obywatelstwo), s. Antoniego i Anny z d. Kubicka, wyzn. katol., robotnik i Anna ur. 1877 Tłokinia Wielka, z d. Jerysz, c. Józefa i Marianny z d. Mrużkiewicz, z dziećmi,
-Leon Jaskuła ur. 1893 Opatówek, s, Michała i Agnieszka z d. Bretsznajder, wyzn. katol., ślusarz,
-Aniela Jerysz ur. 1878 Tłokinia Wielka, c. Wacława i Pauliny z d. Wildner, wdowa, wyzn. katol., robotnica, z dziećmi,
-Jan Jerysz ur. 1895 Opatówek, s. Tomasza i Agnieszki z d. Szymańska, wyzn. katol., przy rodzicach,
-Józef Światły ur. 1864 Szczypiorno, wyzn. katol., rolnik i Antonina z d. Goździk ur. 1866 Marchwacz, z dziećmi,
-Ludwik Kołaciński ur. 1865 Rajsków, wyzn, katol., rolnik i Józefa  ur. 1888 Opatówek, c. Ludwika i Marianny z d.  Kowalkiewicz, z dziećmi,
-Jan Nepomucyn Bednarek ur. 1867 Popów, wyzn. katol., robotnik i Petronela z d. Gąsior ur. 1874 Ilno, z dziećmi,
-Józefa Maniszewska ur. 1858 Domaniew, wdowa, wyzn. katol., wyrobnica, z dziećmi,
-Józef Majchrzycki ur. 1865 Główczyn, wyzn. katol., służący i Marianna ur. 1861 Trojanów, z d. Kliber, 
-Emilia Sztrekenbach ur. 1885 Tymienice, z d. Zander, c. Jana i Amalii z d. Smolczyńska, wdowa, wyzn. luterańskie, robotnica,
-Robert Sztrekenbach ur. 1891 Opatówek, s. Roberta i Wilhelminy z d. Ginter, wyzn. luterańskie, przy macosze,
-Franciszka Pracowita, ur. 1882 Opatówek, z d. Krzywik, wyzn. katol., wdowa, wyrobnica, z dziećmi: Stefan ur. 1903, Aleksander ur. 1905 Opatówek, Zofia ur.  1910 Opatówek,
-Marcin Zimny  ur. 1867 Szulec, s. Kazimierza i Joanny z d. Kołata, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Zgarda, z dziećmi,
-Wincenty Imirowicz ur. 1869 Zagorzynek , wyzn. katol., kowal i Marianna  ur. 1873 Opatówek, z d. Stępniewska, c. Stanisława i Emilii z d. Kunert, z dziećmi,
-Stanisława Głowinkowska ur. 1877 Kalisz,  d. Wegner, wdowa, wyzn. katol., wyrobnica, z dziećmi,
-Józef Szychta ur. 1879 nie wiadomo, rodziców niewiadomych, wyzn. katol., tkacz i Magdalena  ur. 1864 Cienia, z d. Chojnacka,
-Apolinary Makulski ur. 1893, s. Jana i Elżbiety z d. Sowa, wyzn. katol., rolnik i Barbara ur. 1891 folwark Józefów, z d. Kliber, z dziećmi,
-Wacław Nejman ur. 1874 Opatówek, s. Wacława i Augusty z d. Izmer, wyzn. luterańskie, ślusarz i Anna  ur. 1874 Opatówek, z d. Szubert, c. Juliusza i Amalii z d Krenc, z dziećmi,
-Mojżesz Cige ur. 1838 Kalisz, s. Abrama i Gitli, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Salka Cyrla ur. 1854 Sieradz, z d. Kociołkowska, c. Jakóba i Rajzy z d. Gombińska, z dziećmi:
-Ryfka Cige ur. 1878 Sieradz, panna
-Fajwel Cige ur. 1882 Sieradz, kawaler  Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Mordka Nusen Ring ur. 1862 Błaszki, rodzice: Fajwel i Dasza z d. Blaj, wyzn. mojżeszowe, krawiec i Frajdla ur. 1865 Błaszki, c. Rafała i Ajdel z d. Młocik, z synem Simche ur. 1892 Błaszki i córkami: Disza/Dysza ur. 1894 Błaszki (wyszła za Icka Chudego Lubelskiego - dom nr 22), Chena ur. 1896 Błaszki, Ajdel ur. 1902-1921 Opatówek, Sara ur. 1908 Kalisz, Blima ur. 1909 Kalisz,

Mordka Nusen Ring ur. 1862 Błaszki, rodzice: Fajwel i Dasza z d. Blaj, wyzn. mojżeszowe, krawiec i Frajdla ur. 1865 Błaszki, c. Rafała i Ajdel z d. Młocik, z synem Simche ur. 1892 Błaszki i córkami: Disza ur. 1894 Błaszki (wyszła za Icka Chudego Lubelskiego), Chena ur. 1896 Błaszki, Ajdel ur. 1902-1921 Opatówek, Sara ur. 1908 Kalisz, Blima ur. 1909 Kalisz

-Aleksy Cichy ur. 1882 Ceków Stary, wyzn. katol., kolejarz i Rozalia ur. 1887 Kol. Zosina, z d. Roga,  z dziećmi,
-Ignacy Wesołek ur. 1874 Opatówek, s. Stanisława i Agnieszka z d. kaleta, wyzn. katol., robotnik i Waleria ur. 1876 z d. Piotrowska, z dziećmi,
-Konstanty Brzeziński ur. 1851 Szadek, wyzn. katol., robotnik i Tekla ur. 1853 Opatówek, z d. Andersz, z dziećmi, m.in.: Władysław ur. 1885 Opatówek, krawiec,
-Andrzej Przyłęcki ur. 1873 Opatówek, s. Stanisława i Józefy z d. Kordas, wyzn. katol., szewc i Anna ur. 1880 Opatówek, z d. Przybylska, z dziećmi,
-Franciszek Gadera ur. 1866 Opatówek, s. Mateusza i Franciszki z d. Bieniaszek, wyzn. katol., służący i Marianna ur. 1866 Kamień, z d. Pogorzelec, z dziećmi, m.in.:
-Władysław Gadera ur. 1894 Opatówek, wyzn. katol., rzeźnik i Antonina ur. 1882 Opatówek, z d. Olejniczak, c. Antoniego i Józefy z d. Kowalkiewicz, z dziećmi,
-Franciszek Pluskota ur. 1872 Długa wieś, wyzn. katol., wdowiec, robotnik, z dziećmi, m.in.:
-Józef Pluskota ur. 1899-1925 Łódź, wyzn. katol., pracownik biurowy i Bronisława ur. 1897 Opatówek, z d. Małecka, c. Pawła i Konstancji z d. Kordas, z dziećmi,
-Michał Cierpki ur. 1862 Prusy,
-Fryderyk Cierpka ur. 1883 Józefów, s. Michała i Marianny z d. Ulbrych, wyzn. katol., robotnik i Joanna Luiza ur. 1886 Opatówek, z d. Feicht, c. Wilhelma i Karoliny z d. Krygier, z dziećmi,
-Józef Jakubczak ur. 1895 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Żurek, z dziećmi,
-Jan Biskup ur. 1860 Prusy, s. Bartłomieja i Katarzyny z d. Jerzyk, wyzn. katol. gospodarz i Helena ur. 1858 Opatówek, z d. Kupajczyk, c. Antoniego i Antoniny z d. Kordasz dziećmi, m.in.:
-Jan Biskup ur. 1889 Opatówek, s. Jana i Heleny z d. Kupajczyk, wyzn. katol., krawiec i Janina ur. 1803 Widory,
-Bronisław Biskup ur. 1896 Opatówek, s. Jana i Heleny z d. Kupajczyk, wyzn. katol., rzeźnik i Bronisława ur. 1899 Opatówek, z d. Żarnecka, c. Franciszka i Józefy z d. Buncler,
-Antoni Mularczyk ur. 1860 folwark Opat., s. Andrzeja i Katarzyny z d. Pejaś, wyzn. katol., robotnik i Józefa ur. 1862 Prusy z d. Biegalska, z dziećmi, m.in: -Stanisław Mularczyk ur. 1895 Główczyn, wyzn. katol., robotnik i Anna, z dziećmi,
-Jan Mularczyk ur. 1876 Opatówek, s. Wojciecha i Józefy z d. Spisz, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1876 Opatówek, z d. Nurkiewicz, z dziećmi,

Dom 100
-Franciszek Muszyński ur. 1875 Iwanowice,  s. Wojciecha i Michaliny z d. Szpurla, wyzn. katol., robotnik i Balbina  ur. 1870 Kuźnica, z d. Szewczyk, 
-Józef Sobański ur. 1871 Zmyslonka, wyzn. katol., robotnik i Franciszka z d. Chrustek, z dziećmi, m.in.:
-Józef Sobański ur. 1904 Tłokinia Kościelna, wyzn. katol., robotnik i Stanisława z d. Wilczyńska ur. 1904 Tłokinia Kościelna, z d. Wilczyńska, c. Adama i Marianny z d. Wildner, z dziećmi,
-Katarzyna Mandus ur. 1837 Stok, z d. Deska, wdowa, służąca, z dziećmi: Mikołaj Mandus vel Deska ur. 1868 Kalisz, wyzn. prawosławne, robotnik i Antonina ur. 1864Strzałków, z d. Nejman, wyzn. luterańskie, 
-Wilhelm Rudolf Fuks/Fuchs? ur. 1884 Opatówek, s. Karola i Otylii z d. Szepke, wyzn. luterańskie, ślusarz i Anna z d. Szepke ur. 1885 Opatówek, z dziećmi,
-Karol Gucze ur. 1848 Iwanowice, wyzn. luterańskie, kominiarz i Marya  ur. 1851 Kalisz, z d. Szubert
-Anastazja Szyfer ur. 1852 Pleszew, z d. Jezierska, wdowa, wyzn. katol., wyrobnica, z synem :
-Władysław Szyfer ur. 1882 Łódź, robotnik i Bronisława z d. Szymańska ur. 1880 Gole,
-Rudolf Szwanke Gutsch ur. 1893 Łódź, przesiedlony z gminy Błaszki, s. Juliusza i Pauliny z d. Fidler, wyzn. ewangelickie, urzędnik kolejowy i Irma Wanda Szwanke Gutsch z d. Gruenke,
Dom 99
-Oliwja Akulicz ur. 1862 Murowaniec, z d. Hinc, c. Augusta i Apolonii z d. Engelhard, wyzn. prawosławne, wdowa, z dziećmi: Jerzy ur. 1898 Kalisz, Helena ur. 1901 Kalisz i Zofia ur. 1903 Kalisz,
-Teodozjusz Akulicz ur. 1866 Łódź, s. Zachariasza i Ernestyny z d. Bedner, wyzn. prawosławne, urzędnik i Paulina  ur. 1864 Dobrzec, z d. Moc?/Mov?, c. Fryderyka i Emilii z d. Helwig, z dziećmi: Sergiusz ur 1893 Łódź, Michał ur. 1901 Łódź, Zninowja  ur. 1903 Kalisz, Lidia ur. 1905 Łódź, 
-Maria Akulicz ur. 1871, c. Zachariasza i Ernestyny z d. Bedner, wyzn. prawosławne, panna,
-Anna Akulicz ur. 1873 Kalisz, c. Zachariasza i Ernestyny z d. Bedner, wyzn. prawosławne, panna,
-Ilia Akulicz ur. 1876 Kalisz, s. Zachariasza i Ernestyny z d. Bedner, wyzn. prawosławne, przodownik policji i Marianna z d. Olbrich ur. 1881 Wieruszów, z córką Olga ur. 1906 Wieluń,
-Zachariasz Akulicz, ur. 1886 Kalisz, s. Zachariasza i Ernestyny z d. Bedner, wyzn. prawosławne. kawaler,
-Katarzyna Abramow ur. 1882 Opatówek, c. Mikołaja i Pelagii z d. Wiesiołkin, wyzn. prawosławne, panna,
-Maria Abramow, ur. 1885 Opatówek, c. Mikołaja i Pelagii z d. Wiesiołkin, wyzn. prawosławne, panna,
Dom 98
-Aleksander Mazurowski ur. 1861 Czartki, s. Andrzeja i Zofii  z d. Żarnecka, wyzn. katol., furman i Józefa ur. 1871 Opatówek, z d. Brodziak, z dziećmi, m.in.: 
-Józef Mazurowski ur. 1894 Opatówek, robotnik i Anna z d. Szymczak ur. 1897 Tłokinia Wielka, 
Dom 97
-Teresa Szyfer ur. 1853 Prusy, z d. Opielińska, wdowa, wyzn. katol., wyrobnica, z dziećmi,
- Agnieszka Gieszczyńska ur. 1884 Popów, z d. Urbaniak. c. Kajetana i Marii z d. Sznajder, wyzn. katol., robotnica, wdowa, z dziećmi: m.in: - Franciszek ur. 1907 Opatówek, Józef ur. 1909, Stanisław ur. 1911, 
- Teofila Gozdecka ur. 1840 Opatówek, z d. Rydlewska, wyzn. katol., robotnica, wdowa, z dziećmi: m.in: 
- Bronisław Gozdecki ur. 1865 Opatówek, fryzjer i Władysława  ur. 1870 Warszawa, z d. Szaeffner,
- Józef Teodor Gozdecki ur. 1868 Opatówek, służący i Cecylia ur. 1870 Charłupia Wlk., z d. Krauze.
- Wojciech Polaszczyk ur. 1864 Koźminek. wyzn. katol., robotnik i Marianna z d Biskup ur. 1864 Prusy , z dziećmi,
Dom 96
- Karol Kohn ur. 1866 Opatówek, s. Wilhelma i Fryderyki z d. Szepe, wyzn. luterańskie, dyrektor fabryki i Emma z d. Breutigam ur. 1867 Łódź, 
- Aleksander Mazurkiewicz ur. 1862 Opatówek, s. Walentego i Antoniny z d. Dobrowolska, wyzn. katol., robotnik i Rozalia z d. Cieślak ur. 1864 Zmyślanka, z dziećmi,
- Jan Skiba ur. 1864 Opatówek, s. Mateusza i Antoniny z d. Siewierska, wyzn. katol., sukiennik i Karolina Joanna Nejchard? z d. Łabsz, c. Jana i Rozalii z d. Hinpert ur. 1857 Opatówek z dziećmi, m.in.:
- Jerzy Jan Skiba ur. 1889 Opatówek, s. Jana, wyzn. luterańskie, piekarz, i Michalina z d. Kaczmarowska ur. 1888 Opatówek, c. Michała i Pauliny z d. Brudke, również z dziećmi, m.in.:
- Jerzy Antoni Skiba ur. 1815 Opatówek, Tadeusz Marceli Skiba ur. 1917 Opatówek, Stefan Alfons Skiba ur. 1920, s. Jerzego, wyzn. katol., przy rodzicach, 
- Antoni Kozerski ur. 1889 Wyżegrodek ziemi wołyńskiej, wyzn. katol. książkowy (prawdopodobnie księgowy) i Zofia z d. Horyszewska ur. 1896 Mojówka ziemi podolskiej,
- ranciszek Cieślak ur. 1885 Tłokinia Wielka s. Jakoba i Marianna z d. Perskawiec, wyzn. katol., robotnik i Franciszka z d. Binkowska ur. 1887 Tłokinia Nowa, z dziećmi,

Dom 95
- Stanisław Kukuła ur. 1856 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Wojcieszak, z dziećmi, m.in:
- Teofil Kukuła ur. 1892 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Anna z d.  Urbańska  ur. 1893 Tłokinia wielka, c. Karola i Karoliny z d. Lindner, z dziećmi,
- Maciej Denga ur. 1867 Opatówek, s. Mateusza i Marianny z d. Mecwaldowska, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Głuchowska ur. 1873 Pabianice,
- Stanisław Denga ur. 1870  Opatówek, s. Mateusza i Marianny z d. Mecwaldowska, wyzn. katol., robotnik i Amalia z d. Gornich ur. 1876 Wanety?, z dziećmi,
- Wacław Denga ur. 1875 Opatówek, s. Mateusza i Marianny z d. Mecwaldowska, wyzn. katol., robotnik i Aleksandra z d. Wolska ur. 1875 Łowicz, z dziećmi,
- Marianna Paulina Łabsz /Labsch ur. 1851 Opatówek, c. Jana i Rozalii z d. Hinpert, wyzn. luterańskie,
- Gustaw Wilhelm Łabsz /Labsch ur. 1871 Opatówek, s. Jana i Rozalii z d. Hinpert, wyzn. luterańskie, ślusarz i Wanda z d. Markiewicz, c. Józefa i Elżbiety z d. Terpiłowska,
- Adolf Jan Łabsz/Labsch  ur. 1860 Łódź, s. Jana i Rozalii z d. Hintnert, wyzn. luterańskie, introligator i Teodora z d. Wrocławska ur. 1865 Opatówek, c. Adama i Seweryny z d. Wiśniewska, wyzn. katol., z dziećmi,. m.in.:
- Alfons Józef Łabsz/Labsch ur. 1882 Opatówek, s. Adolfa wyzn. katol., introligator i Marianna z d. Stachurska,
- Adolf Jan Łabsz /Labsch ur. 1883-1919 Opatówek, s. Adolfa, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Miluśka ur. 1889 Opatówek, c. Józefa i Józefy z d. Roga, z dziećmi,
- Paweł/Paul Piotr Łabsz /Labsch ur. 1888 Opatówek, s. Adolfa, wyzn. katol., ogrodnik i Leokadia z d. Jabłkowska ur. 1887 Opatówek, z dziećmi, 
Dom 94
- Teodor Fulde ur. 1883 Białystok, s. Karoliny Fulde, wyzn. luterańskie, robotnik i Justyna ur. 1881 Sobolki?
- Franciszek Walerowicz  ur. 1885 Opatówek, s. Klemensa i Franciszki z d. Łukowska, wyzn. katol, ślusarz i Urszula z d. Banaszkiewicz, z dziećmi,
- Fryderyk Greber ur. 1841 Opatówek, s. Jana i Anny z d. Cygler, wyzn. luterańskie, piekarz i Otylia z d. Radys 
- Klemens Walerowicz ur. 1859- 1918 Opatówek, s. Marianny Słowikowskiej, wyzn. katol. młynarz i Franciszka z d. Łukowska, z dziećmi,
- Marianna Kowalkiewicz ur. 1877 Tyniec, z d. Pasternak, wyzn. katol., wdowa, z dziećmi,
- Alfred Józef Boke/Bocke?, ur. 1862 Białystok , s. Augusta i Joanny z d. Rerich, wyzn. katol., technik,
- Emma Sławińska ur. 1853 Turek, z d. Szeffel, c. Józefa i Karoliny z d. Erbert, wyzn. katol., wdowa, robotnica,
- Józef Nurek, ur. 1879 Opatówek, s. Franciszka i Petroneli z d. Łazarek, wyzn. katol., robotnik,
- Małgorzata Kazimierska ur. 1839 Kłodawa, z d. Dziewerzyńska, I voto Idzikowska, wyzn. katol., wdowa, robotnica,
- Chaim Szlamiak ur. 1851 Iwanowice, wyzn. mojżeszowe, kupiec, wdowiec, z dziećmi: 
- Małka Szlamiak ur. 1886 Iwanowice, c. Chaima i Cyrli z d. Donajl, panna,
- Łaja Szlamiak ur. 1890 Opatówek, c. Chaima i Cyrli z d. Donajl, panna,
- Haja/Chaja Szlamiak, ur. 1898 Kalisz, c. Chaima i Marjem z d. Trzon, panna,
- Mindel Szlamiak ur. 1899 Kalisz, c. Chaima i Marjem z d. Trzon, panna,
- Szmul Szlamiak ur. 1903 Kalisz, s. Chaima i Marjem z d. Trzon, kawaler,
- Pinkus Szlamiak ur. 1905 Opatówek, s. Chaima i Marjem z d. Trzon, kawaler,
- Estera Szlamiak ur. 1909 Opatówek, c. Chaima i Marjem z d. Trzon, panna,
- Józef Szlamiak ur. 1911 Opatówek,  s. Chaima i Marjem z d. Trzon, kawaler,

- Hersz Szlamiak ur. 1849 Iwanowice, s. Majera i Estery z d. Chaftka, wyzn. mojżeszowe, kawaler, piekarz 
- Mendel Szlamiak ur. 1855 Iwanowice, s. Majera i Estery z d. Chaftka, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Rachela z d. Skórniak ur. 1864 Kalisz, c. Abrama i Zysy z d, Gold, z dziećmi:
- Szajna ur. 1888 Opatówek, panna,
- Frajda Ryfka  ur. 1891 Kalisz, panna,

- Mordka Szlamiak ur. 1857 Iwanowice, s. Majera i Estery z d. Chaftka, wyzn. mojżeszowe, kawaler, piekarz 
- Mariem Szlamiak ur. 1886 Opatówek, rodzice: Chaim i Cyrla z d. Donat, wdowa, wyzn. mojżeszowe, Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
- Napoleon Poliński ur. 1892 Białystok, wyzn. katol., kawaler,
- Julianna Roga ur. 1841 Opatówek, c. Jana i Katarzyny z d. Kantorska, panna, wyzn. katol., robotnica
Dom 93
- August Bogumił Feicht ur. 1865, s. Roberta i Ludwiki z d. Keller, kawaler, wyzn. luterańskie, rzemieślnik,
- Karolina Paulina Feicht  ur. 1867 Opatówek, c. Roberta i Ludwiki z d. Keller, panna, wyzn. luterańskie,
- Karolina Feicht ur. 1863 Łazisko, z d. Krygier, c. Jana i Julianny z d. Haupt, wyzn. luterańskie, wdowa,
- Helena Emma Feicht ur. 1894 Opatówek, c. Wilhelma i Karoliny z d. Krygier, wyszła za karla Grynera,
- Karolina Olga Feicht ur. 1897 Opatówek, c. Wilhelma i Karoliny z d. Krygier,
- Edward Wilhelm Feicht ur. 1900 Opatówek, s. Wilhelma i Karoliny z d. Krygier,
- Daniela Politowska ur. 1838 Opatówek, c. Walentego i Józefy z d. Piotrowska, wyzn. katol., panna,
robotnica,
- Maria Auerbach ur. 1850 Opatówek, z d. Hoffman, c. Gustawa i Barbary z d. Weiss, wyzn. luterańskie, wdowa,
- Józefa Strycharska ur. 1860 Opatówek, z d. Adamczewska, c. Jana i Marianny z d. Przybylska wyzn. katol., robotnica, z synem:
- Antoni Strycharski ur. 1900 Opatówek, przy matce,
- Estera Kołtun ur. 1845 Dobra, z d. Rozenbaum, c. Nachema i Frajdy, wyzn. mojżeszowe, wdowa, handel, z dziećmi:
- Abram Kołtun ur. 1879 Opatówek, s. Lajba i Estery, wyzn. mojżeszowe, kawaler,
-Cyrla ur. 1887 Opatówek, c. Lajba i Estery, wyzn. mojżeszowe, panna,  Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
Dom 92
- Marianna Kużajska ur. 1890 Opatówek, c. Józefa i Julianny z d. perek, wyzn. katol., panna,
- Waleria Piotrowska ur. 1883 Opatówek, z d. Jaskuła, wyzn. katol., wdowa, z dziećmi
Dom 91
Brat mojego pradziadka:
-Teodor Wiewiórkowski ur. 1879 Gawłów, woj. mazowieckie, s. Macieja i Katarzyny z d. Milewska, wyzn. katol., robotnik i Rozalia z d. Linke ur. 1875-1919 Opatówek, c. Stanisława i Florentyny z d. Nurek, z dziećmi:
-Tadeusz Wiewiórkowski ur. 1902 Opatówek, wyzn. katol. i Zofia ur. 1902 Łączka, z d. Janusz, c. Tomasza i Balbiny z d. Puścion: Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Wiewiórkowski Tadeusz  oraz Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Tadeusz Wiewiórkowski. Srebrny krzyż Orderu Virtuti Militari w wojnie z bolszewikami.
- Aleksander Wiewiórkowski ur. 1904 Opatówek, wyzn. katol., więzień Dachau,
- Józefa ur. 1905,
- Teodor Maciej ur. 1906,
- Helena Katarzyna ur. 1908 Opatówek,
- Stanisława Elżbieta ur. 1910 Opatówek,
- Sykstus Wiewiórkowski ur. 1911 Opatówek-22.06.1988, 
oraz Bronisława Wiewiórkowska z d. Wierszyń ur. 1883 Łódź, c. Szczepana i Stanisławy z d. Grossman, przy mężu Teodorze,
Mój pradziadek:
-Stanisław Wiewiórkowski ur. 1883 Cieksyn woj. mazowieckie, s. Macieja i Katarzyny z d. Milewska, wyzn. katol., robotnik i Leokadia ur. 1885 Opatówek, z d. Sowa, c. Łukasza i Marianny z d. Muszyńska Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Wiewiórkowski Stanisław    oraz  Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Zachowany wniosek o Medal Niepodległości Stanisława Wiewiórkowskiego - ciekawe źródło wiedzy o Opatówku
z dziećmi:
-Stanisław ur. 1908 Opatówek,
-Jan ur. 1915 Opatówek Żołnierz armii Poznań

- Augustyna Auerbach ur. 1837 Opatówek, z d. Dreilich, wyzn. katol, wdowa, właścicielka domu
- Ignacy Nurek ur. 1892 Opatówek. wyzn. katol., kowal,
- Zofia Walczak ur. 1860 Zawady , wyzn. katol., robotnica, wdowa z dziećmi, m.in.:
- Stefan ur. 1895 Łódź, -Zygmunt Walczak ur. 1899 Łódź, wyzn. katol. i Marta ur. 1901 Łódź z d. Pawlikowska, 
- Wojciech Lubaski ur. 1851 Michałów, wyzn. katol., szewc i Marta z d. Krystyniak, z dziećmi,
- Walenty Lubaśka 1861 Opatówek, wyzn. katol., służący, z dziećmi,
- Józef Lubaska 1885 Opatówek, s. Walentego wyzn. katol.,?,
- Ignacy Frątczak ur. 1879 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Zofia z d. Kalasińska, z dziećmi
- Kazimierz Piątczak ur. 1878 Smółki, wyzn. katol., robotnik i Anna z d. Głuch, z dziećmi,
- Stanisław Stępniewski ur. 1893 Opatówek, wyzn. katol., ślusarz i Marianna z d. Wiśniewska, z dziećmi,
- Teofil Stępniewski ur. 1864 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Aleksandra z d. Ordzińska

Dom 90
- Emil Alfons Gumpert-Obst ur. 1892 Opatówek, s. Oswalda i Klary z d. Chiller, wyzn. ewang., właściciel domu i Fryderyka ur. 1891 Stawiszyn, z d. Feicht, c. Reingolda i Kristine z d. Philipp, z dziećmi,
- Maks Ryszard Gumpert-Obst  ur. 1898 Opatówek, s. Oswalda i Klary z d. Chiller, wyzn. ewang., zecer i Marianna ur. 1896 Tyniec, z d. Cozaś, 
- Paweł Oskar Gumpert-Obst  ur. 1898 Opatówek, s. Oswalda i Klary z d. Chiller, wyzn. ewang., przy rodzicach,
- Józef Stępniewski  ur. 1868 Opatówek, s. Stanisława i Emilii z d. Kunert, wyzn. katol., ślusarz i Antonina ur. 1871 z d. Schmidt, z dziećmi,
- August Benjamin Jenn ur. 1878 Iwanowice, s. Beniamina i Marie z d. Szylke, wdowiec, wyzn. luterańskie, szynkarz,
- Piotr Matysiak ur. 1878  Dziordzioły, wyzn. katol., robotnik i Antonina z d. Kleimann, c. Anoniny,
- Walenty Kowalkiewicz ur. 1855 Opatówek, s. Wawrzyńca i Marianny z d. Wernik, wyzn. katol., gospodarz i Antonina  ur. 1881 Opatówek, z dziećmi, m.in:
- Roman Kowalkiewicz  ur. 1892 i Marianna z d. Spirz,
- Franciszek Kowalkiewicz ur. 1857 Opatówek, s. Wawrzyńca i Marianny z d. Wernik, wyzn. katol., sukiennik i Marianna z d. Strzelecka, z dziećmi,
- Tomasz Kowalkiewicz ur. 1863 Opatówek, s. Wawrzyńca i Marianny z d. Wernik, wyzn. katol., rolnik i Stanisława z d. Karska ur. 1872 Wojków, z dziećmi,
- Natalia Kurzaj ur. 1880 Opatówek, z d. Koller, wyzn. luterańskie, wdowa, z dziećmi,
- Wojciech Adamczyk ur. 1854 Rycnów, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. marceka, z dziećmi,
- Ignacy Plota ur. 1879 Dobrzec, wyzn. katol., rolnik i Jadwiga z d. Kasprzak, z dziećmi,
Dom 89
Zamieszkany gównie przez ogromną rodzinę 4 braci wyzn. mojżeszowego:
 -Szmul Icek Kołtun ur. 1867 Łask, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i żona Estera ur. 1863 Błaszki, z d. Żabinowska, rodzice: Abram i Chaja z d. Markowicz, z dziećmi:
- Boruch ur. 1891 Błaszki, kupiec i Ludka ur. 1891 Blaszki, z d. Madowicz, z dziećmi: Abram ur. 1909 Błaszki, Estera ur. 1917 Kalisz, Benjamin ur. 1921 Kalisz,
- Szeina Mariem ur. 1894 Błaszki,
- Menachem /Nuchem Majer ur. 1897 Błaszki, kupiec i Rojza ur. 1892 Sieradz, z d. Luel, z dziećmi: Estera Ryfka ur. 1919 Kalisz, Fajwel ur. 1929 Kalisz, Chaja Mojzesz ur. 1925 Kalisz, Pessa 1925 Kalisz,
- Jankev ur. 1899 Błaszki, kupiec i Sara Gitta ur. ? z d. Chrzanowska, rodzice: Kalman Moszek i Ruchla z d. Bornsztajn, z dziećmi: Abram Majer  ur. 1919 Chocz, Estera Ryfka ur. 1920 Chocz, Juda ur. 1922 Kalisz, Mordka ur. 1923 Kalisz, Nuchem 1924 Kalisz, Chaja ur. 1927 Kalisz,
- Fraida ur. 1906 Błaszki,
- Dawid ur. 1900 Błaszki, kupiec i Dyna ur. 1901 Działoszyn, z d. Szulit, rodzice: Abram i Jacheta Szeftel, z synem Abramem ur. 1926 Działoszyn,  
- Estera Chana ur. 1865 Łowicz, z d. Perl, I voto Lichtensztajn, rodzice: Abram Fiszel i Gołda z d. Brun (druga zona Szmula)
- Josef Kołtun ur. 1870 Tłokinia, rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Małka ur. 1877 Kalisz, z d. Paradyż, rodzice: Szymon i Mindla Kitcze, z dziećmi:
- Nuchim /Nuchem ur. 1895 Kalisz i Ryfka ur. 1894 Kalisz, z d. Lipszyc, c. Izaaka i Ajdeli z d. Praszker, z dziećmi: Moina ur. 1920 Opatówek, Szymon ur. 1923 Opatówek, Mina ur. 1920, Halina ur. 1929 Kalisz
-J ankew ur. 1897 Opatówek
- Zelig ur. 1902 Opatówek, kupiec i Gołda ur. 1910 Siernicze? pow. słupecki, rodzice: Alie i Estera z d. Fogiel
- Cypra ur. 1906 Opatówek
- Nuchem ur. 
- Szaja Kołtun ur. 1872 Tłokinia,  rodzice: Lewek i Estera z d. Rozenbaum, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Chaja Basia ur. 1873 Koźminek, z d. Burzyn, rodzice: Aron Daniel ?, z dziećmi:
- Jetta ur. 1894, 
- Boruch ur. 1896 Koźminek, kupiec i Rajzla ur. 1885 Łęczyca, z  d. Hamburger, 
- Abram ur. 1907 Koźminek, 
- Hinda ur. 1901 Koźminek, 
- Chana ur. 1903 Koźminek,
- Szajna Sura ur. 1909 Koźminek,
- Lejb ur. 1914 Koźminek,
- Chaim Kołtun ur. 1881 Opatówek, rodzice: Lajb i Estera z d. Rozenbaum wyzn. mojżeszowe, kupiec i żona Mindla ur. 1885 Błaszki, z d. Unger, rodzice: Izrael i Icela? z d. Jedwab, z dziećmi:
- Maja ur. 1909 Kalisz,
- Lipman ur. 1910 Kalisz,
- Nuchem ur. 1914 Opatówek,
- Lejb ur. 1916 Opatówek,
- Michla ur. 1919 Opatówek,

- Józef Drozdowski ur. 1863 Żelazków, wyzn. katol., garbarz, kawaler,
- Apolonia Drozdowska ur. 1855 Ostrowite, z d. Kurtik, wdowa,
- Mieczysław Magier ur. 1879 Stawiszyn, wyzn. katol., robotnik,


Dom 88
- August Ismer / Izmer ur. 1868 Opatówek, s. Augusta i Rosine Auerbach, wyzn. luterańskie, sukiennik, Marianne z d. Haupt, c. Wilhelma i Józefy ur. 1879 Opatówek, z d. Szymańska, z dziećmi: Else ur. 1894, Emil ur. 1899, Wilhelm ur. 1901Alma ur. 1904,Berta ur. 1895,
- Józef Chojnacki ur. 1868 Opatówek, s. Jana i Ernestine z d. Ismer wyzn. katol., robotnik i Pelagia z d. Brzezińska  ur. 1875 Opatówek, z dziećmi,
- Jan  Chojnacki ur. 1874 Opatówek, s. Jana i Ernestine z d. Ismer wyzn. katol., murarz i Antonina z d. Marczak, z dziećmi,
- Ignacy Fultyński ur. 1871 Opatówek, s. Józefa i Teofili z d. Przybylska, wyzn. katol., robotnik i Rozalia z d. Kasprzak ur. 1872 Opatówek, z dziećmi, m.in.:
- Ignacy Fultynski ur. 1896 Opatówek, s. Ignacego, wyzn. katol., kuchmistrz i Regina z d. Będkowska,
- Józef Strycharski ur. 1875 Opatówek, s. Ignacego i Marianny z d. Radna, wyzn. katol., stolarz i Marianna ur. 1880 Krzemowice, z dziećmi: Leon ur. 1900 Łódź, Feliks 1902 Łódź,
- Stanisław Strycharski ur. 1885 Opatówek, s. Ignacego i Józefy  z d. Adamczewska, wyzn. katol., ślusarz i Anna ur. 1887 Opatówek z d. Stępniewska, c. Leona i Franciszki z d. Jabłońska, z dziećmi: Leon ur. 1917, Kazimierz ur. 1920,
- Edward Chojnacki ur. 1870 Opatówek, s. Jana i Ernestyny z d. Ismer, wyzn. katol., robotnik i Pauline z d. Streckenbach ur. 1883, c. Gottlieba i Julianne z d. Kettner, wyzn. luterańskie, z synem Edwardem ur. 1904, wyzn. luterańskie,
- Ryszard Wilhelm Auerbach ur. 1882 Opatówek, s. Traugotta i Marie z d. Hofman wyzn. luterańskie, stolarz i Anna z d. Hofman, c. Gustawa i Pauliny z d. Gutsche, z dziećmi,
- Konstancja Szwanc /Schwanz? ur. 1861 Sieradz, z d. Micherska, wdowa, wyzn. katol., wyrobnica z dziećmi, m.in: Mieczysław ur. 1883, Ludwik ur. 1885, Józefa ur. 1887, Marianna ur. 1897...
- Adam Szwanc, zmienił nazwisko na "Zatopiański" ur. 1872 Opatówek, s. Antoniego i Antonimy z d. Strycharska, wyzn. katol. i Marianna z d. Przybylska ur. 1868 Kalisz, z dziećmi,
- Wincenty Szwanc ur. 1875 Opatówek, s. Antoniego i Antonimy z d. Strycharska, wyzn. katol., szewc i Antonina z d. Brzezińska
- Walenty Szwanc ur. 1880 Opatówek, s. Antoniego i Antonimy z d. Strycharska, wyzn. katol., robotnik i Helena ur. 1884 Sieradz, z dziećmi,
- Wawrzyniec Sobczak ur. 1867 Tomice, wyzn. katol., kowal i Józefa ur. 1869 Opatówek, z d. Ordzińska,
- Ignacy Nurek ur. 1892 Opatówek, s. Józefa i Józefy z d. Pilarska, wyzn. katol., kowal i Helena ur. 1885-1925 Opatówek, z d. Dobrowolska, I voto Szlenkier, z dziećmi: Roman Szlenkier ur. 1914 Łódź i II żona Marianna ur. 1899 Opatówek, z d. Miluśka,
- Wilhelm Galewicz ur. 1879 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Anna z d. Wolf, z dziećmi, m.in.:
- Józef Galewicz ur. 1902 Opatówek, s. Wilhelma i Stefania z d. Bichel ur. 1898 Opatówek, z dziećmi
Dom 87
(bliska okolica numeru 6-8 na Józefa Poniatowskiego)
- Karol Banaszkiewicz ur. 1850 Kamień, wyzn. katol., służący i Antonina z d. Jankowska ur. 1864 Kamień, z dziećmi,
- Józef Banaszkiewicz ur. 1885 Opatówek, s. Kacpra i Antoniny z d. Jankowska, wyzn. katol., robotnik i Cecylia z d. Piotrowska ur. 1887 Opatówek, z dziećmi,
- Władysława Banaszkiewicz ur. 1885 Opatówek, c. Kacpra i Antoniny z d. Jankowska, wyzn. katol., panna,
- Antoni Banaszkiewicz ur. 1901 Opatówek, s. Kacpra i Antoniny z d. Jankowska, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Cieplucha,
- Stefan Banaszkiewicz ur. 1909, s. Józefa i Cecylii i Marianna z d. Smolińska ur. 1895 Ceków, z dziećmi,
- Karol Gryner ur. 1888 Opatówek, s. Karola i Józefy z d. Koller, wyzn. ewang, robotnik i Helene z d. Feicht ur. 1894 Opatówek, c. Wilhelma i Karoliny z d. Krüger/Krygier,
Ludwik Feicht ur. 1873 Opatówek, s. Roberta i Luizy Keller, wyzn. luterańskie, robotnik i Maria z d. Schubert ur. 1872, c. Juliusz i Amalii  z d. Kranz,
- Elza Krystyna Feicht ur. 1896 c. Ferdynanda i Krystyny z d. Kind, wyzn. luterańskie, panna,
- Marian Olga ur. 1898, c. Ludwika i Krystyny z d. Kind, wyzn. luterańskie, panna,
- Brunon Karol Feicht ur. 1906 s. Ludwika i Marii  z d. Schubert, wyzn. luterańskie, 
- Max Hugon Feicht ur. 1912 Opatówek, wyzn. luterańskie, 
Adolf Gustaw Feicht ur. 1883 Opatówek,  Wilhelma i Karoliny z d. Krüger/Krygier, wyzn. luterańskie, robotnik i Agnieszka ur. 1886 Opatówek, z d. Bogasz, c. Rudolfa i Julianny z d. Kempke z synem:
- Otto Adolf Feicht ur. 1919 Opatówek, wyzn. luterańskie, kawaler,
- Kazimiera Feicht ur. 1899 Łódź, c. Szczepana i Marianny z d. Szaleniec, wyzn. katol., 
- Karol Piotrowski ur. 1853 Opatówek, s. Jana i Marianny z d. Kowalkiewicz, wdowiec, wyzn. katol., rolnik,
- Teofil Piotrowski ur. 1881 Opatówek, s. Karola i Zofii z d. Andrzejak,
- Konstanty Piotrowski ur. 1886 Opatówek, s. Walentego i Florentyny z d. Bednarkiewicz, wyzn. katol., krawiec (Rozstrzelany 1942-08-17 przez Niemców razem z żoną Kazimierą i córką Janiną Piotrowskimi w odwecie za to, że jeden z członków ich rodziny (syn) zabił SS-mana w Oświęcimiu) i Kazimiera ur 1887 Opatówek, z d. Pokrzywa i córka Janina  ur. 1914 i syn Zygmunt ur. 191 "Było ich czterech"
Dom 86
- Jan Stasiak ur. 1879 Józefina, wyzn. katol., robotnik i Katarzyna Fulczyńska ur. 1865 Bogdanów, z d. Stasiak, 
- Franciszek Burek ur. 1875 Zmyślanka, s. Michała i Antoniny z d. Andrzejewska, wyzn. katol., robotnik i Michalina z d. Pilas ur. 1877 Frankowizna, z dziećmi,
Dom 85
- Teodor Keller ur. 1840 Prusy, s. Józefa i Józefy z d. Wawrzyniak, wyzn. katol., stolarz i Anna z d. Roga, c. Franciszka i Katarzyny z d. Jaśkiewicz ur. 1857 Opatówek, z
- Teofil Keller ur. 1891 Stawiszyn s. Teodora i Anny z d. Roga i Marianna z d. Jezierska, c. Dominika i Stanisławy z d. Widerska ur. 1891 Stawiszyn, z dziećmi,
- Józef Keller ur. 1882 Opatówek, s. Teodora i Anny z d. Roga, wyzn. katol., ślusarz i Helena z d. Siarkiewicz ur. 1890 Czaszki z dziećmi,
Herszlik Fajgen ur. 1852 Złoczew, s. Arona i Łaji z d. Brat, wyzn. mojżeszowe, wyrobnik i Estera Bajla Z d. Zajdberg I voto Czarnożył, c. Markusa i Cywji z d. Proch  1841-1918 Kalisz, z dziećmi: 
- Abram Fajgen/Feigin ur. 1874 Kalisz, handlarz i Frimeta Feigin z d. Lewite ur. 1868 Poddembice, z dziećmi:
- Izrael Mordka Feigin/ Foigin ur. 1898 Poddembice, s. Abrama i Frimety,
- Jakób/Yaakov Fajgen ur. 1901 Opatówek, s. Abrama i Frimety,
- Frajda Fejgin ur. 1905 Opatówek, c. Abrama i Frimety,
(w przypadku tego nazwiska różnorodność zapisu wg. uznania urzędnika gminnego) Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
Dom 84
- Alfons Gryner, s. Karola i Józefy z d. Koller ur. 1886 Opatówek, wyzn. luterańskie, robotnik i Marianna z d. Kruszyńska,
- Maria Gryner, z d. Rodewald ur. 1859 , wdowa, wyzn. luterańskie, z synami:
- Henryk Gryner ur. 1898 Opatówek, wyzn. luterańskie
- Gustaw Gryner  ur. 1884 Opatówek i Helena z d. Zielińska ur. 1880 Zelgoszcz, wyzn. luterańskie,
- Józef Pogorzelec ur. 1883 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Antonina ur. 1888 Opatówek, z d. Dobrowolska, z dziećmi,
- Walenty Wencław ur. 1865 Krowica, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Rogozińska ur. 1869 Opatówek, z dziećmi,
- Karol Chudzik ur. 1845 Chocim, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Pakuła ur. 1858 Holendry Dembskie, z dziećmi,
- Piotr Chudzik ur. 1892 Opatówek, s. Karola i Józefy, wyzn. katol., robotnik i Julianna z d. Idzikowska 1893 Wolica, z dziećmi,
Dom 83
-Władysław Malanowski ur. 1873 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Amalia z d. Kierpal ur. 1879 Dombrowiec, z dziećmi,
-Jan Malanowski ur. 1875 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Wolska ur. 1880 Słupca, z dziećmi,
Dom 82
-Marceli Karolewski ur. 1858 Opatówek, wyzn. katol., właściciel domu, s. Ignacego i Bibianny z d. Binkowska i Józefa z d. Stasiak ur. 1863 Koźminek, z dziećmi,
-Józef Rogoziński ur. 1848 Opatówek, wyzn. katol., stolarz, i Albertyna z d. Kall, c. Augusta i Karoliny z d. Hausberg, 
-Józef Rogoziński ur. 1891 Łódź, s. Józefa i Albertyny z d. Kall wyzn. katol. i Olga z d. Golda, c. Józefa i Marianny z d. Strobach, z dziećmi,
-Franciszek Rogoziński ur. 1885 Łódź, wyzn. katol., buchalter i Zofia z d. Wittych, 
-Leon Fojtowicz ur. 1880 Zgierz, wyzn. katol., tkacz i Marianna z d. Kordas, I voto Przezorska  ur. 1870 Opatówek, z dziećmi,
-Wincenty Wesołowski ur. 1891 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Wiktoria z d. Pilas ur. 1891 Nakwasin, z dziećmi,
Dom 81
(prawdopodobnie) ul. Poniatowskiego
-Jan Pilarczyk ur. 1863 Tłokinia, d. Walentego i Marianny z d. Kliber, wyzn. katol., właściciel domu  z rodziną,
-Józef Pilarczyk ur. 186o Tłokinia, d. Walentego i Marianny z d. Kliber, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Józef Nowicki ur. 1857 Opatówek, s. Franciszka i Marianny z d. Małecka, wyzn. katol., robotnik i Barbara ur. 1860 Tłokinia Wielka, z d. Furmanek z dziećmi: Marianna ur. 1891, Józef Nowicki ur. 1900 (Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Józef Nowicki z Opatówka 18.04.1900-23.09.1941, więzień Auschwitz)
-Zenon Nowicki ur. 1888 Opatówek, s. Józefa i Barbary z d. Furmanek, wyzn. katol., kupiec i Maria z d. Langner ur. 1896 Kalisz, z dziećmi,
-Paweł Nowicki ur. 1865 Opatówek, s. Franciszka i Marianny z d. Małecka, wyzn. katol., robotnik i Anna z d. Kunert, z rodziną,
-Jan Nowicki ur. 1867, s. Franciszka i Marianny z d. Małecka, wyzn. katol., robotnik
-Teofil Nurkiewicz ur. 1875 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Marianną z d. Maciejewska z dziećmi: Józef Nurek ur. 1905, Teofil Nurek ur. 1908, Stanisław Nurek ur. 1911, Marianna Nurek ur. 1913, Tadeusz Nurek ur. 1915 ,
-Szymon Błażejewski ur. 1858 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Józef Błażejewski ur. 1884 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, s. Szymona  i Teofila ur. 1889 Trojanów, z d. Bagdzińska,
-Antoni Błażejewski ur. 1889 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, s. Szymona  i Marianna ur. 1890 Wonieść w Niemczech, z dziećmi,
-Wacław Błażejewski ur. 1895 Tłokinia, wyzn. katol., robotnik, s. Szymona  i Anna ur. 1895 Tłokinia z d. Bogucka
-Andrzej Stasiak ur. 1853 Krowica, wyzn. katol., rolnik i Józefa ur. 1844 Cienia, z d. Kliber
Dom 80
-Jan Królak, ur. 1866 Józefów,
Dom 79
-Franciszek Słomian ur. 1864 Opatówek, wyzn. katol. i Agnieszka z d. Burek, z rodziną,
Dom 78
-Jan Świtalski ur. 1873 Opatówek, s. Stanisława i Marianny z d. Fibinger, wyzn. katol., właściciel domu i Marianna z d. Idzikowska ur. 1862 Cienia, z rodziną, 
-Karol Auerbach ur. 1849  Opatówek,  s. Leopolda i Augusty z d. Świtalska, wyzn. luterańskie, robotnik i Józefa z d. Gitel ur. 1855 Opatówek, c. Ignacego i Ksawery z d. Buncler, wyzn. katol., z rodzina,
-Alfred Hegner ur. 1859 Opatówek, s. Roberta i Teresy z d. Szares, wyzn. luterańskie, majster fabryczny (przyjął poddaństwo w 1901 r.) i Maria z d. Auerbach ur. 1862 Opatówek, c. Leopolda i Augusty z d. Dreilich, z rodzina,
-Edward Auerbach ur. 1868, s Leopolda i Augusty z d. Dreilich, wyzn. luterańskie, kupiec i Eugenia Olga ur. 1879 Donbach z d. Dantine, c. z rodzina,
-Ferdynand Adolf Auerbach ur. 1860 Opatówek, s. Leopolda i Augusty z d. Świtalska, wyzn. luterańskie, robotnik, i Ernestyna z d. Kotke ur. 1873 Zelgoszcz c. Józefa i Marianny z d. Greif, z rodziną,
-Władysław Auerbach ur. 1875 Opatówek, s. Karola i Józefy z d. Sztel, wyzn. katol., buchalter i Helena z d. Komicz 
-Ignacy Pruciński ur. 1874 Trojanów, wyzn. katol., szewc z rodziną,
-Franciszek Pruciński ur. 1879 Trojanów, kawaler, robotnik,
Dom77
-Józef Kliber ur. 1866 Opatówek, wyzn. katol., rolnik z rodziną,
-Józefat Lutosławski ur. 1869 Pawłówek, wyzn. katol., kupiec i Anna z d. Hamer, z dziećmi, m.in.: Antoni Henryk ur. 1907 Opatówek
-Franciszek Kliber ur. 1864, wyzn. katol., rolnik z rodziną,
Dom 76
-Wojciech Bednarek ur. 1875 Wydrzyn, wyzn. katol., wyrobnik z rodziną,
Dom 75
-Stanisław Bednarek ur. 1871 Wydrzyn, wyzn. katol., rolnik z rodziną,
Dom 74
-Józef Krzosek ur. 1872 Wólka, wyzn. katol., służący i Józefa z d. Stawiraj, z rodziną,
-Michał Walczak ur. 1863 Pawłówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Józef Pogorzelec ur. 1878 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Stefan Pogorzelec ur. 1888 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Andrzej Paprocki ur. 1877 Godziesze wielkie, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
Dom 73
-Jan Kowalczyk ur. 1856 Malanów,  wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Teofil Ignaczak ur. 1896 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Michał Ignaczak, ur. 1899 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Władysław Ignaczak, ur. 1902 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Katarzyna Sikorska, ur. 1865 Pietrzyków, wyzn. katol, rolniczka, wdowa, z dziećmi,
-Edward Wolf ur. 1870 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., rolnik i Emilia z d. Lindner, c. Karola i Natalii z d. Ryngiel1866 Tłokinia Wielka, z dziećmi,
-Leon Wolf ur. 1899 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., tkacz i Emilia z d. Chojnacka, c. Edwarda i Pauliny z d. Streckenbach, 
-Antoni Lindner ur. 1875 Tłokinia Wielka, s. Edwarda i Apolonii z d. Wolf, wyzn. katol., rolnik, z rodziną,
-Antoni Lindner ur. 1899 Opatówek, s. Antoniego i Barbary z d. Świtalska, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Stanisław Lindner ur. 1903 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Józef Pokrzywa ur. 1900 Opatówek, s. Józefa i Weroniki z d. Tomaszewska i Marianna z d. Feler, z rodziną,
-Władysław Kopeć ur. 1876 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
=Andrzej Kopeć ur. 1997 Trojanów, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Antoni Jacek ur. 1890 Bogdanów, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Jan Szwanc ur. 1863 Tłokinia, s. Józefa i Joanny z d. Kuk, wyzn. luterańskie, robotnik, z rodziną,
-Władysław Prus ur. 1903 Tłokinia Wielka, s. Marcina i Heleny z d. Szwanc i Józefa z d. Pawłowska ur. 1902 Łódź, wyzn. katol., tkacz, z rodziną,
-Michał Posiłek ur. 1848 Jarantów, służący, wyzn. katol., z rodziną,
-Mikołaj Ramecki ur. 1859 Szulec, wyzn. katol. robotnik, z rodziną,
-Władysław Kuczyński ur. 1893 Opatówek, s. Władysława i Bronisławy z d. Mroczkiewicz, wyzn. katol., sierżant i Stefania z d. Niewiadomska ur. 1897 Warszawa, 
-Karolina Ciot ur. 1858 Zarembów, z d. Urbanowicz, I voto Ziółkowska, c. Jakuba i Emilii z d. Frankowska, wdowa, poch. szlacheckie,
-Michał Stasiak ur. 1860 Dembe, s. Floriana i Marianny z d. Gralak i Marianna z d. Brodziak ur. 1863 Trojanów, z dziećmi:
-Władysław Stasiak ur. 1883 Opatówek, s. Michała i Marianny z d. Brodziak, wyzn. katol., mechanik, wyzn. katol., z rodziną,
-Stefan Stasiak ur. 1885 Opatówek, s. Michała i Marianny z d. Brodziak, wyzn. katol., piekarz, wyzn. katol., z rodziną,
-Leon Stasiak ur. 1890 Opatówek, s. Michała i Marianny z d. Brodziak, wyzn. katol., muzykant, wyzn. katol., z rodziną,
-Fryderyk August Riedel ur. 1864 Opatówek, s. Ferdynanda i Matyldy z d. Rydel, wyzn. ewang. lokaj  i Ewelina z d. Taube,
-Julianna Rydel ur. 1879 Milejew, z d. Heinrich, wyzn. luterańskie, wdowa, z dziećmi,
-Alojzy Cichomski ur. 1873 Ceków, s. Stanisława i Matyldy z d. Rydel, wyzn. katol., z rodziną,
Dom 72
-Józefa Zimna ur. 1835 Opatówek, z d. Leśniewska,  właścicielka domu 
-Adam Kaszner ur. 1875 Opatówek, s. Franciszka i Katarzyny z d. Krymska, tokarz i Janina z d. Nowicka ur. 1882 Praga z dziećmi, 
-Franciszek Dergas ur. 1859 Godziesze, s. Błażeja i Ewy z d. Miller, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
Dom 71
-Karolina Noskiewicz ur. 1835 Opatówek,  z d. Hausman, wdowa, robotnica,
-Jan Noskiewicz ur. 1866 Opatówek, s. Mateusza i Karoliny z d. Hausman, wyzn. katol., szewc, z rodziną,
-Piotr Mycielski ur. 1858 Pleszew, s. Romana i Elżbiety z d. Kowalska, wyzn. katol., rolnik i Józefa z d. Szpurla 1867 Opatówek, z synem:
-Stefan Mycielski ur. 1898 Opatówek, s. Piotra i Józefy z d. Szpurla, policjant, z żoną,
-Józef Gajewski ur. 1879 Opatówek, s. Onufrego i Lucji z d. Górska, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Paweł Wencel ur. 1868 Opatówek, 
-Michał Wencel ur. 1874 Kuczewola, wyzn. katol., robotnik z rodziną, wyzn. katol., krawiec z rodziną,
-Stanisław Zabłocki ur. 1864 Opatówek, s. Piotra i Doroty z d. Konieczna, wyzn. katol., kowal z rodziną,
-Walerian Zabłocki ur. 1889 Błaszki,  s. Tomasza i Marianny z d. Wróblewska, wyzn. katol. i Waleria z d. Roga 1891 Opatówek z dziećmi,
-Marianna Zabłocka ur. 1864 Opatówek, z d. Wróblewska, wdowa, wyzn. katol., kupcowa,
-Franciszek Zabłocki ur. 1892 Opatówek,  s. Tomasza i Marianny z d. Wróblewska,, wyzn. katol., handlowiec i Ella Irma Wieczorek, c. Edwarda Ernsta i Emilii z d. Heckert, z rodziną,
-Wacław Zabłocki ur. 1895 Opatówek, s. Tomasza i Marianny z d. Wróblewska, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Jadwiga Sadowska ur. 1875 Goszczanów, panna, wyzn. katol., gospodyni,
-Józef Sikorski ur. 1864 folwark? wyzn. katol., kowal, z rodziną, 
Dom 70
-Katarzyna Kowalkiewicz ur. 1851 Zgierz, wyzn. katol., wdowa, wyrobnica,
-Jan Jarych ur. 1864 Saczyn, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Berta Zajączkowska ur. 1838 Opatówek, z d. Gumpert, c. Karola i Doroty z d. Froszlich, wyzn. luterańskie, wdowa, z synem:
-Józef Zajączkowski ur. 1858 Opatówek, wyzn. luterańskie, ślusarz i Joanna z d. Mencel ur. 1869 Prusy, c. Fritza i Joanny z d. Schmidt, z dziećmi,
-Paulina Berta Auerbach ur. 1866 Opatówek, c. Leopolda i Augusty z d. Drelich, wyzn. luterańskie, wyrobnica, z dziećmi, m.in.:
-Franciszek Zajączkowski ur. 1897 Łódź, wyzn. luterańskie, s. Franciszka i Pauliny z d. Auerbach, z rodziną,
-Paul Ryszard Zajączkowski ur. 1891 Opatówek, s. Józefa i Marii z d. Mencel, wyzn. ewang., ślusarz, z rodziną,
-Teofil Moskalewski ur. 1873 Opatówek, wyzn. katol., gospodarz i Marianna z d. Zielińska 1871 Błaszki, z rodziną,
Dom 69
-Jakób Mordka vel Maksymilian Pinczewski ur. 1883 Opatówek, wyzn. mojżeszowe, handlujący i Felicja ur. 1888 Warszawa, z d. Bronowska, c. Izraela i Janiny z d. Warszawiak z dziećmi:
-Juda Majer  ur. 1900 -1906 Opatówek, Juljusz  ur. 1906 Opatówek, Władysław  ur. 1907 Opatówek, żonaty i Irena ur. 1908 z d. Jezierska Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Aleksander Bedner, 1860 Kalisz, s. Augusta i Augusty z d. Linke, wyzn. luterańskie, robotnik, z rodziną,
-Józef Rogoziński ur. 1877 Opatówek, s. Mateusza i Marcjanny z d. Jesion, wyzn. katol., robotnik, z rodzina,
-Szlama Tyber ur. 1885 Łódź, s. Abrama i Chaji z d. Wolfajzen, wyzn. mojżeszowe, sklepikarz, i Łaja Tyber z d. Pinczewska, c. Abrama i Chany z d. Fride, ur. 1886 Opatówek,
-Wacław Piotrowski ur. 1877 Opatówek, s. Jana i Konstancji z d. Kowalkiewicz, wyzn. katol., właściciel domu, i Antonina z d. Tomaszewska ur. 1879 Michałów, z dziećmi,
-Jakób Spisz ur. 1859 Opatówek, s. Andrzeja i Jadwigi z d. Świątek, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi, m.in.:
-Tadeusz Spisz ur. 1891 Opatówek, s. Jakóba i Franciszki z d. Przyłęcka, wyzn. katol., biuralista, z z rodziną,
Dom 68
-Godel Fidler ur. 1872 Łódź, wyzn. mojżeszowe, rzemieślnik i Jetta z d. Jakubowicz ur. 1866 Gombin, c. Kiwe i Nacke z d. ?, z dziećmi: Chana ur. 1898 Opatówek, Jakób ur. 1901 Opatówek, Abram ur. 1904 Opatówek, Icchak ur. 1909, Mojżesz ur. 1910 Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Kazimierz Orłowski ur. 1874 Opatówek, wyzn. katol., stolarz, z rodziną,
Dom 67
-Mikołaj Wilhelm Weber ur. 1884 ?, s. Juliusza i Augustyny z d. Kinkel, wyzn. luterańskie, nauczyciel i Natalia ur. 1886 Lipiny, z d. Reisdorf, c. Augusta i Wilhelminy z d. Benz, z dziećmi,
-Antoni Wozniak ur. 1878 Zajączki, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Józef Nowicki ur. 1860 Opatówek, s. Teodora i Anastazji z d. Rolińska, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi, m.in.:
-Lucjan Nowicki ur. 1886 Tykadłów wyzn. katol., rzeźnik, z rodziną,
-Stanisław Miś ( Jego nazwisko podał mój pradziadek jako swojego świadka we wniosku o Medal Niepodległości): Stanisław Mis ur. 1888 Łódź, wyzn. katol., rolnik i Stefania ur. 1897 Opatówek, z d. Jabłońska, z dziećmi,
-Józef Misiak, ur. 1876 Opatówek, s. Józefa i Anny z d. Jerysz, wyzn. katol., tkacz, z rodzina,
-Józef Misiak ur. 1900 Łódź, wyzn. katol, buchalter, z rodziną,
Dom 66
-Wojciech Cichy ur. 1866 Nędzerzew, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi, 
-Stefan Śnieguła ur. 1894 Opatówek, wyzn. katol., ślusarz, z żoną i dziećmi, 
-Stanisław Marchwicki ur. 1885 Tłokinia Wielka wyzn. katol, ?, z rodziną,
-Konstancja Nowicka ur. 1869 Kalisz, z d. Bergander i Michał i Rozalia z d. Etmajer?, wdowa, z dziećmi, m.in.:
-Józef Nowicki ur. 1902 Kalisz, s. Władysława i Konstancji z d. Bergander, wyzn. katol. i Leokadia z d. Antonowicz  ur. 1904 Kalisz,
-Stanisław Jabłoński ur. 1863 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., robotnik z rodziną, m.in.:
-Stanisław Jabłoński ur. 1895 Opatówek, s. Stanisława i Antoniny z d. Mielcarek wyzn. katol., robotnik , z rodziną,
Dom 65
-Wilhelm Filipowicz ur. 1864 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., rolnik, z żoną i dziećmi, m.in.:
-Władysław Filipowicz ur. 1889 Opatówek, s. Wilhelma i Władysławy z d. Skotnicka, wyzn. katol., krawiec i Stefania z d. Tann, z dziećmi, 
-Stanisław Filipowicz ur. 1893 Opatówek, s. Wilhelma i Władysławy z d. Skotnicka, wyzn. katol. i Stanisława z d. Rychter, z dziećmi,
-Józef Kowalkiewicz ur. 1876 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
Dom 64
-Stanisław Bagdziński ur. 1886 Opatówek, wyzn. katol. krawiec, z rodziną,
-Józef Bieńkowski ur. 1875 Opatówek, wyzn. katol. rzeźnik, z rodziną,
-Piotr Binkowski ur. 1885 Opatówek, wyzn. katol. krawiec, z rodziną,
-Stefan Cieślak, ur. 1864 Opatówek, wyzn. katol., tkacz, z rodzina,
-Antoni Tośta ur. 1899-1930 Tłokinia Wielka, wyzn. katol., biuralista, z rodzina, 
Dom 63
-Franciszek Sztrajt/Streit ur. 1875 Tłokinia Wielka, s. Franciszka i Marianny z d. Filipowicz, wyzn. katol., robotnik z rodziną, 
-Kazimierz Sztrait ur. 1887 Tłokinia Wielka, s. Franciszka i Marianny z d. Filipowicz, wyzn. katol., gospodarz z rodziną, 
Dom 62
-Leon Sztolc ur. 1875 Opatówek, s. Wincentego i Emilii z d. Przybylska, wyzn. katol. rzeźnik, z rodziną,
-Gustaw Michalski ur. 1880 Łódź, s. Wilhelma i Anny z d. Nawrocka, wyzn. luterańskie i Matylda z d. Gartel, c. Bohumila i Julianny z d. Teske, z dziećmi,
-Alfred Michalski ur. 1896 Nowe Chojny, s. Wilhelma i Joanny z d. Nawrocka, wyzn. katol. i Wanda z d. Deckert 
Dom 61
-Hersz Pinczewski 1855-1924 Lutomiersk, s. Jakóba i Fajgi  z d. Tyger, wyzn. mojżeszowe, sklepikarz, i Ruchla z d. Goldberg ur. 1855 Piotrków, c. Fajwela i Chany z d. Rychterman z córką: 
-Brana Pinczewska ur. 1892 Konstantynów, 
-Marjem Pinczewska ur. 1892 Opatówek, c. Abrama i Chany Sury z d. Fride, wyzn. mojżeszowe, przy matce,
-Fiszel Pinczewski ur. 1895 Opatówek, c. Abrama i Chany Sury z d. Fride, wyzn. mojżeszowe, przy matce,
-Natan (Nikodem) Pinczewski ur. 1899 Opatówek, c. Abrama i Chany Sury z d. Fride, wyzn. mojżeszowe, przy matce,
-Eugenia Pinczewska ur. 1906 Opatówek, c. Feliksa i Ryfki z d. Pinczewska, przy rodzicach ( w dokumentach Arolsen Archives widnieje jako jeniec obozu w Pithiviers - Po klęsce 1940 władze Vichy urządziły w nim koncentracyjny obóz tranzytowy dla francuskich Żydów, skąd wywożono ich do Oświęcimia)
-Jan Pinczewski ur. 1919 Kalisz, s. Feliksa i Ryfki z d. Pinczewska, przy rodzicach,
-Beniamin Pulwermacher ur. 1868 Opatówek, s. Chaima i Berty z d. Zaks wyzn. mojżeszowe, sklepikarz,
Herz Pulwermacher ur. 1874 Opatówek, s. Chaima i Berty z d. Zaks wyzn. mojżeszowe, sklepikarz,
-Chana Sura Pinczewska z d. Fide, ur. 1862 Parzęczew, c. Izraela i Dwojry z d. Denkelman, wyzn. mojżeszowe, wdowa, sklepikarka,
-Brauner Hersz Leib ur. 1884 Łódź, s. Jakoba i Ruchli x domu ?, żonaty, wyzn. mojżeszowe, kupiec Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Józefa Orłowska ur. 1854 Poczesna?, wdowa, wyzn. katol., z dziećmi,
-Stanisław Kiermasz ur. 1899 Marianów, wyzn. katol., robotnik z rodziną, 
-Franciszek Rogoziński ur. 1891 Opatówek,  s. Mateusza i Marianny z d. Jesion, wyzn. katol., buchalter i Kasylda z d. Pokrzywa z Łodzi,
-Józef Kujawski ur. 1872 Opatówek, wyzn. katol., felczer z rodziną,
-Andrzej Stobienia ur. 1891 Opatówek, s. Marcina i Marianny z d. Świdlikiewicz, wyzn. katol., tkacz, z rodziną,
-Józefa Kujawska  ur. 1865 Opatówek, c. Błażeja i Agnieszki z d. Filipowicz, wyzn. katol., robotnica,
-Marianna Kujawska ur. 1867 Opatówek, c. Błażeja i Agnieszki z d. Filipowicz, wyzn. katol., robotnica,
-Józef Kujawski ur. 1872 Opatówek, s. Błażeja i Agnieszki z d. Filipowicz, wyzn. katol., felczer
-Rozalja Kliber z. d. Błażejewska ur. 1835 Opatówek, c. Jana i Rozalii z d. Szejnach, wdowa, wyzn, luterańskie i syn Józef Kliber1863 Opatówek, kawaler,
-Władysław Nowicki ur. 1868 Opatówek, s. Teodora i Anastazji z d. Rolińska, wyzn. katol., robotnik i Katarzyna z d. Bergander ur. 1869 Kalisz
-Karol Felker ur. 1849 Opatówek, s. Karola i Karoliny z d. Weber, wyzn. luterańskie, sukiennik, z rodzina,
-Władysława Misiak ur. 1870 Opatówek, c. Józefa i Anny z d. Jerysz, panna, wyzn. katol, przy matce,
-Stanisław Misiak ur. 1884, s. Józefa i Anny z d. Jerysz, panna ,wyzn. katol, przy matce,
-Stefan Śniegula ur. 1894 Opatówek, wyzn. katol. kawaler, przy matce,
-Józef Chorak ur. 1864 Opatówek, s Jana i Pauliny z d. Czerwińska wdowiec, wyzn. katol, kominiarz i Julianna 1859 Zamęty, z d. Sztejnke, 
-Karol Wencel ur. 1863 Opatówek, s. Emmy Wencel, wyzn. katol. właściciel domu
-Wilhelm Michalski ur. 1858 Opatówek,  s. Wilhelma  i Rozalii z d. Kazubińska, wyzn. katol., robotnik, z rodzina,
-Anna Kołtun ur. 1875 Opatówek, c. Stanisława i Marianny  z d. Bendzikowska, wyzn. katol., panna,
-Józef Kołtun ur. 1883 Opatówek, s. Stanisława i Marianny  z d. Bendzikowska, wyzn. katol., kawaler, robotnik
-Emilja Sztolc ur. 1853 Opatówek, z d. Leichtfeld, c. Fryderyka i Teresy z d. Szaras, wdowa, wyrobnica,
-Jan Bindrych ur. 1857 Opatówek, s. Juliusza i Antoniny z d. Gutry, wyzn. luterańskie, kupiec, z rodziną,
-Ludwik Kowalkiewicz ur. 1887 Opatówek, s. Józefa i Heleny z d. Jerysz, kawaler, wyzn. katol., przy ojcu,
-Anna Misiak ur. 1839 Tłokinia, c. Józefa  i Józefy z d. Krauze, wdowa, wyzn. katol., właścicielka domu,
-Marianna Rogozińska ur. 1870 Ziemęcin, wdowa, wyrobnica, z dziećmi,
-Mateusz Rogoziński ur. 1845 Opatówek, s. Marcina i Józefy z d. Banasiak, wdowiec, wyzn. katol., obywatel, z synami: Stanisław ur. 1881 Franciszek ur. 1891, kawaler, policjant,
Dom 60
-Antoni Miluśki ur. 1858 Opatówek, s. Józefa i i Marianny z d. Łukowska, wyzn. katol., właściciel domu, z rodziną,
-Ludwik Miluśki ur. 1855 Opatówek, s. Józefa  i Marianny z d. Łukowska, wyzn. katol., młynarz i Antonina z d. Kuczamer ur. 1870 Staw, z dziećmi,
-Jan Miluśki ur. 1863 Opatówek, s. Józefa  i Marianny z d. Łukowska, wyzn. katol., rolnik, z rodziną,
-Wincenty Miluśki ur. 1879 Opatówek,  s. Józefa  i Marianny z d. Łukowska, wyzn. katol., właściciel domu, z rodziną,
-Józef Miluśki ur. 1886 Trojanów, s. Ludwika i Józefy z d. Marszał, wyzn. katol., rolnik, z rodziną,
-Bolesław Miluśki ur. 1901 Nędzerzew, s. Ludwika i Antoniny.., rolnik,
-Zygmunt Kuźbik ur. 1892 Łódź, wyzn. katol., robotnik z żoną,
-Zbigniew Kuźbik ur. 1852 Sulisławice, wyzn. katol., wyrobnik, z rodziną,
-Stefan Kuźbik ur. 1894 Łódź, wyzn. katol., robotnik z żoną,
-Antoni Bryś ur. 1872 Iwanowice, s. Walentego i Ludwiki z d. Sztyller, wyzn. katol., rolnik, z rodziną,
Dom 59
-Jan Błażejewski ur. 1847 Kamień, wyzn. katol., sukiennik, z rodzeństwem,
-Konstanty Wiśniewski ur. 1882 Kraczynki, wyzn. katol., kawaler, nauczyciel,
-Ignacy Miluśki ur. 1875 Opatówek, s. Antoniego i Franciszki z d. Dziedzic, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Ignacy Łukaszczyk ur. 1880  Trojanów, s. Ludwika i Antoniny z d. Porada, wyzn. katol., robotnik, z rodziną, m.in.:
-Rafał Łukaszczyk ur. 1906 Trojanów, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Karol Gustaw Smolczyński ur. 1874 Opatówek, s. Karola i Emilii z d. Drescher, wyzn. luterańskie, przy rodzicach,
-Maria Smolczyńska ur. 1883 Opatówek, z d. Feicht, c. Reinholda i Krystyny z d.Filip (Philipp), zamężna
-Elwira Olga Smolczyńska ur. 1902 Opatówek, c. Karola i Wandy z d. Feicht, wyzn. luterańskie, panna, przy rodzicach,
-Helena Smolczyńska ur. 1906 -1919 Opatówek, c. Karola i Wandy z d. Feicht, wyzn. luterańskie, panna, przy rodzicach,
-Stefanja Krystyna Smolczyńska ur. 1904 Opatówek, c. Karola i Wandy z d. Feicht, wyzn. luterańskie, panna, przy rodzicach,
-Alfred Aleksander Smolczyński ur. 1913 Opatówek, s. Karola i Wandy z d. Feicht, wyzn. luterańskie, kawaler, przy rodzicach,
-Helena Henryka Smolczyńska ur. 1906 Opatówek, c. Karola i Wandy z d. Feicht, wyzn. luterańskie, panna, przy rodzicach,
-Erdman (Edmund) Majer ur.1863 Zduńska Wola, s. Gustawa i Emilii z d. Drescher, żonaty, wyzn. luterańskie, piekarz i żona Matylda Majer ur. 1861 Opatówek, z d. Kulm, c. Karola i Amalii z d. Bredsznajder, syn Gustaw ur. 1894,
Dom 58
-Marianna Miluśka ur. 1849 Michałów, c. Wojciecha i Wiktorii z d. Dziedzic, wdowa, z rodziną,
-Tomasz Wolski ur. 1851 Zakrzyn, wdowiec, wyzn. katol., rolnik, z rodziną,
-Stanisława Miluśka ur. 1874 Tyniec,  z d. Tomaszewska, c. Marcina i Antoniny z d. Rudowicz, wdowa, wyzn. katol., rolniczka, z rodziną,
-Konstanty Miluśki ur. 1887 Opatówek, s. Antoniego i Franciszki z d. Dziedzic, żonaty, rolnik, z rodziną,
-Walerian Miluśki ur. 1895 Opatówek, s. Wojciecha i Stanisławy z d. Tomaszewska, żonaty, rolnik, z rodziną,
-Tomasz Jagodziński ur. 1881 Iwanowice, s. Jakóba i Marianny z d. Kołata, wyzn. katol., felczer, z rodzina,
Dom 57
-Marianna Tekla Roga ur. 1871 Zduńska Wola, z d. Kwaśniewska, c. Aleksandra i Balbiny z d. Gutrych, właścicielka domu, wdowa,
-Marcin Graliński ur. 1899 Tłokinia Wielka, s. Wojciecha i Anny z d. Sztandera, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Wojciech Grzeliński ur. 1860 Smułki, s. Tomasza i Apolonii z d. Tabaka, wdowiec, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Józef Szmidt, s. Józefa i Emilii z d. Feicht i Marianna z d. Piatkiewicz 1884, Błaszki, wyzn. katol., majster tkacki, z rodziną
-Hieronim Szmidt ur. 1877 Opatówek, s. Józefa i Emilii z d. Feicht i Marianna z d. Restel,  wyzn. katol., majster tkacki, z rodziną
-Aleksander Roga ur. 1864 Opatówek, s. Franciszka i Katarzyny z d. Jaśkiewicz, wyzn. katol, rolnik, z rodziną,
-Antoni Witczak ur. 1872 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Ignacy Witczak ur 1886 Opatówek, wyzn. katol, tkacz, z rodziną,
-Karol Auerbach ur. 1867 Opatówek,  wyzn. luterańskie, robotnik, z rodziną,
-Anastazja Auerbach ur. 1871 Opatówek, c. Apolonii z d. Herder, wyzn. katol, wdowa, z dziećmi, m.in.:
-Edmund Auerbach ur. 1894 Opatówek, s . Jana i Anastazji z d. Herder, wyzn. katol., z rodziną,
-Konstanty Kiermasz ur. 1871 Opatówek, s. Józefa i Marianny z d. Bieńkowska (Binkowska), wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Franciszek Kiermasz ur. 1873 Opatówek, s. Józefa i Marianny z d. Bieńkowska (Binkowska), wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Walenty Kiermasz ur. 1875 Opatówek, s. Józefa i Marianny z d. Bieńkowska (Binkowska), wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
Dom 56
-Wojciech Marciniak ur. 1859 Szulec, s. Piotra i Marianny z d. Bieniaszek, wyzn. katol., stróż Urzędu Gminy, z rodziną, m.in.:
-Ignacy Marciniak ur. 1891 Opatówek, s. Wojciecha i Katarzyny z d. Błażejewska, wyzn. katol., listonosz, z rodziną,
-Józef Marciniak ur. 1893 Opatówek, s. Wojciecha i Katarzyny z d. Błażejewska, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Stefan Kawiński ur. 1886 Przydrujek na Łotwie, wyzn. katol., szewc i Waleria z d. Mosińska ur. 1891 Opatówek, z rodziną,
-Tomasz Józwiak ur. 1852 Czekanów, wyzn. katol., kowal i Marianna ur 1853 Zbiersk, z rodziną,
-Bolesław Józwiak ur. 1883 Józefów, wyzn. katol., tkacz, z rodziną, 
-Józef Kocemba ur. 1881 Trojanów, wyzn. katol.  robotnik i Marianna z d. Banaszkiewicz ur. 1886 Opatówek, z rodziną,
-Jan Wesołowski ur. 1863 Koźminek, s. Marianny z d. Wesołowska, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Jan Wesołowski ur. 1904 kol. Rogal, kawaler, wyzn. katol., blacharz, przy rodzicach,
-Józef Wesołowski ur. 1907 Tyniec, kawaler, wyzn. katol., blacharz, przy rodzicach,
-Karol Kunert ur. 1845 Opatówek, s. Antoniego i Ludwiki z d. Krajzych, wyzn. katol., sukiennik i Emilia z d/ Runge ur. 1840 Tłokinia, 
-Ignacy Kowalkiewicz ur. 1873 Opatówek, s. Michała i Teofili z d. Dutkowska, wyzn. katol.,?,
-Ludwik Kowalkiewicz ur. 1880 Opatówek, s. Michała i Teofili z d. Dutkowska, wyzn. katol., robotnik i Anna z d. Gutry ur. 1890 Opatówek, z d. Żarnecka ,
-Antoni Kowalkiewicz ur. 1883 Opatówek, s. Michała i Teofili z d. Dutkowska, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Edward Kowalkiewicz ur. 1902 Sosnowiec, s. Józefa i Marii z d. Świątek, wyzn. katol., stelmach, z rodziną,
-Marianna Kowalkiewicz ur. 1903 Iwanowice, z d. Kurzbuch, zamężna przy mężu Ludwiku, z dziećmi, m.in.: Henryk ur. 1921 w latach 1939-45 wywieziony do III Rzeszy do pracy przymusowej,
-Andrzej Pilas ur. 1865 Tłokinia Wielka, s. Andrzeja i Katarzyny z d. Marchwicka, wyzn. katol., gospodarz, z dziećmi, m. in.:
-Franciszek Pilas ur. 1893 Roźdżały, wyzn. katol., robotnik z rodzina,
-Stanisław Pilas ur. 1903 Roźdżały, wyzn. katol., robotnik z rodzina,
Dom 55
-Marceli Małoburski ur. 1867 Opatówek, s. Wojciecha i Karoliny z d. Przyjałgowska, wyzn. katol., rolnik i Jadwiga ur. 1878 Szulec, z d. Bach, z dziećmi,
-Ignacy Słowiński ur. 1884 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodzina,
Dom 54
-Julianna Łukowska ur. 1850 Opatówek, z d. Szmit, wdowa, wyzn. katol., wyrobnica, z dziećmi,
-Stanisław Słowiński ur. 1872 Opatówek, s. Ignacego i Marianny z d. Nowak, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Ignacy Słowiński ur. 1879 Opatówek, s. Ignacego i Marianny z d. Nowak, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Majewska 1892 Opatówek, z rodziną,
-Marcin Słowiński ur. 1879 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Józef Kantorski ur. 1860 Opatówek, s. Kazimierza i Franciszki z d. Rolińska, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Urbańska ur. 1869 Kamieńsk, z rodziną,
-Karol Kantorski ur. 1866 Opatówek, s. Kazimierza i Franciszki z d. Rolińska, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Biernat ur. 1881 Krzemionka, z rodziną,
-Bazyli Kantorski ur. 1872 Opatówek, s. Kazimierza i Franciszki z d. Rolińska, wyzn. katol., robotnik i Aniela ur. 1871 Turek, z d. Wagenknecht, c. Gottlieba i Teresy z d. Szeffel, z rodziną,
-Waleria Kantorska ur. 1860 Kalisz, z d. Camer, c. Jakóba i Marianny z Zajączkowska, wyzn. katol., wdowa, robotnica, z dziećmi:
 -Kazimierz Leonard Kantorski ur. 1885 Opatówek, s. Franciszka i Walerii z d. Camer, wyzn. katol., i Anna z d. Kowalska z synem Kazimierzem Zenonem ur. 1917 Opatówek,
-Marian Kantorski ur. 1882-1829 Opatówek, s. Franciszka i Walerii z d. Camer, wyzn. katol.,
-Kazimierz Kantorski ur. 1869 Opatówek, s. Kazimierza i Franciszki z d. Rolińska, wyzn. katol., robotnik i Berta z d. Dobrowolska , c. Stanisława i Ernestyny z d. Krygier, z rodziną,
-Marian Kantorski ur. 1882 Opatówek, s. Franciszka i Walerii z d. Camer, wyzn. katol., fotografista i Kazimiera z d. Jasińska, z dziećmi: Marian ur. 1919, Romuald ur. 1921, Zdzisław 1922, 
-Bronisław Kantorski ur. 1887 Bałuty, s. Józefa i Antoniny z d. Ukraińska, wyzn. katol., tkacz  i Franciszka  z Bauc ur. 1887 Bałuty, z rodziną,
-Michał Rosiak ur. 1877 Wójcinek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Tomasz Andrzejak ur. 1885 Opatówek, s. Jana I Marianny z d. Olejnik, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Antoni Andrzejak ur. 1887 Opatówek, s. Jana I Marianny z d. Olejnik, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Tomasz Andrzejewski ur. 1883 Cienia III, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
Dom 53
-Franciszek Krawczyk ur. 1851 Opatówek, s. Tomasza i Marianny z d. Pietruszka, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Wilhelm Lindner ur. 1884 Tłokinia,, s. Karola i Natalii z Ryngiel, wyzn. katol., robotnik i Elżbieta ur. 1889 Stobno, z d. Pawłowska, z dziećmi, 
-Józef Stasiak ur. 1879 Józefina, s. Michała i Marianny z d. Cieślak, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Henrietta Amalia Smolczyńska ur. 1859 Opatówek, c. Karola i Joanny z d. Wange, panna, wyzn. luterańskie,
-Gustaw Smolczyński ur. 1877 Koźminek, s. Ernesta i Bert z d. Flor, wyzn. luterańskie, buchalter i Stanisława z d. Bajer 1878 Przespolew,
-Jan Przeradzki ur. 1866 Jabłonów, wyzn. katol., robotnik z dziećmi, m.in.:
-Jan Przeradzki ur. 1892 Łąkoszyn, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Żurawik,
-Ignacy Bieniaszek ur. 1863 Rypinek, wyzn. katol., robotnik, z dziećmi, m.in.:
-Ignacy Bieniaszek ur. 1895 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Jan Śniegula ur. 1887 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
Dom 52
-Leon Mańka ur. 1896 Opatówek, s. Stanisława i Anny z d. Kiermasz wyzn. katol., rzeźnik i Maria Frida z d. Burkieciak,
-Józef Piotrowski ur. 1888 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Jan Kordas ur. 1891 Łódź, s. Antoniego i Marianny z d. Malińska, wyzn. katol., urzędnik (zamordowany z KL Gross-Rosen 21.11.1944) i Helena z d. Bednarska ur. 1899 Giewartów-1926 Skulsk, 
-Henryk Kordas ur. 1898 Łódź, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
Dom 51
-Gustaw Hofman ur. 1887, s. Gustawa i Pauliny z d. Gucze, spinacz kolejowy, wyzn. katol.,  z rodziną,
-Wojciech Piotrowski ur. 1859, s. Pawła i Józefy z d. Dobrowolska, wyzn. katol., obywatel i Marianna z d. Nowicka, z dziećmi,

Dom nr 50
-Józefa Manińska ur. 1876 w Opatówku, wyzn. katol., wdowa, właścicielka domu, c. Kacpra i Zofii z d. Łęcka,
-Konstanty Maniński ur. 1886, wyzn. katol, krawiec i Waleria z d. Kiermasz,
-Wacław Maniński ur.?, rzeźnik wyzn. katol., jego syn Tadeusz Maniński ur. 1925 był deportowany do pracy przymusowej w latach 1943-45,
-rodzina Naglik (z Trojanowa)
-Henryka Koller ur. 1836 w Opatówku, z d. Czerwonka, wyzn. luterańskiego,
-Maria Koller ur. 1868 Dobrzec Mały, z d. Lenert, wyzn. luterańskiego, wdowa, z dziećmi,
-Henryk Gustaw Koller ur. 1878 Tyniec, wyzn. luterańskiego, tkacz, z rodziną,
Dom 49
-Konstancja Miluśka ur. 1848 w Opatówku, wyzn. katol., wdowa, właścicielka domu, c. Pawła i Marianny z d. Kiermasz, 
-August Streit ur. 1848 w Opatówku, s. Augusta i Marianny z d. Rung, wyzn. katol., stolarz, z rodziną,
-Konstanty Haupt, robotnik fabryczny, wyzn. katol., z rodziną, 
-Wilhelm Adolf Haupt ur. 1851 w Opatówku, sukiennik, wyzn. ewang., z rodziną, 
-Wł. Lange ur. 1873 w Opatówku, wyzn. luterańskiego, szewc, z rodziną, 
-Konstanty Koller ur. 1882 w Opatówku, wyzn. luterańskiego, robotnik i Elżbieta z d. Szepe, z rodziną, 
-Edward Koller ur. 1887 w Opatówku, wyzn. luterańskiego, szewc, z rodziną, 
-Józef Kordas ur. 1837 w Winiarach, robotnik, wyzn. katol., z rodziną, 
-Marcin Toma ur. 1859 w Zajączkach, z rodziną, 
-Jan Gutry ur. 1883 w Opatówku, z rodziną, 
-Wł. Gutry ur. 1857 w Opatówku, wyzn. katol., ślusarz, z rodziną.
-Stanisław Pawłowski, ur. 1850 Prusy, wyzn. katol., stróż i Michalina z d. Borwik, z rodziną,
Dom 48
-Franciszek Biernat ur. 1902, Opatówek, wyzn. katol., kupiec, z rodziną, 
-Franciszek Buncler ur. 1893 w Opatówku, wyzn. katol., piekarz, z rodziną, 
-Antoni Buncler ur. 1857 w Opatówku, wyzn. katol, robotnik, z rodziną, 
-Walenty Marszał ur. 1866 Trojanów, gospodarz, wyzn. katol, z rodziną,
-Edward Haberman ur. 1845 w Opatówku, robotnik, wyzn. luterańskie, 
-Ludwik Buncler ur. 1876 w Opatówku, wyzn. katol., z rodziną, 
-Franciszek Buncler ur. 1859 w Opatówku, rolnik, wyzn. katol, z rodziną,
-Józef Szymczak ur. 1889 w Gorysuchy?, s. Marcina i Petroneli z d. Sroczyńska , wyzn. katol, robotnik, z rodziną, 
-Stanisław Szymczak ur. 1903, robotnik, z rodziną, 
-Franciszek Szymczak, ur. 1894, robotnik, z rodziną.
Dom 47
-Marianna Mazurkiewicz ur. 1866 w Opatówku, właścicielka domu, c. Walentego i Antoniny z d. Dobrowolska, panna,
-Bolesław Mazurkiewicz ur. 1872 w Opatówku, gospodarz, wyzn. katol, z rodziną,
-Józef Mazurkiewicz ur. 1879 w Opatówku, s. Walentego i Antoniny z d. Dobrowolska, rolnik, wyzn. katol, z rodziną,
-Rudolf Mencel ur. 1894 w Opatówku, wyzn. katol, z żoną Janiną Mencel ur. 1892 w Weisenberg, wyzn. ewang.
-Józef Mencel ur. 1867 w Kaliszu, buchalter, wyzn. luterańskie, z rodziną,
-Wojciech Jarecki ur. 1867 Wola?, robotnik, wyzn, katol, z rodziną, 
-Adam Jarecki ur. 1902 w Opatówku, robotnik, wyzn, katol, z rodziną, 
Dom 46
-Abram Rawicki ur. 1831 w Kaliszu, s. Szlamy i Sury z d. Sztel, wyzn. mojżeszowe, kupiec z żoną -Mirla Rawicka z d. Sieradzka c. Chaima i Sury, z dziećmi: Juda Hersz ur. 1856, Sura Gitla ur. 1858, Estera Ryfka ur. 1862, Cyrla ur. 1856, wszyscy urodzeni w Kaliszu. Żydzi w Opatówku.
-Antoni Radaś ur. 1882 w Zajączkach, robotnik, wyzn. katol., z rodziną, 
-Roch Radaś, ur. 1877, rolnik,  wyzn. katol, z rodziną, 
-Wł. Mazurowski ur. 1866 w Czartkach, robotnik, wyzn. katol, z rodziną,
-Walenty Ulanowski ur. 1858 w Opatówku, robotnik, wyzn. katol, z rodziną,
Dom 45
-Stanisław Kocemba ur. 1892 w Opatówku, wyzn. katol., wyrobnik, z żoną Maryanna, z rodziną
Dom 44
-Antoni Topka ur. 1899 w Opatówku, nauczyciel, wyzn. katol, z rodziną (sądzony we Wrocławiu/Breslau pod zarzutem zdrady stanu w kwietniu 1943, wyrok: 8 lat ciężkiego więzienia Źródło: zbiór wyroków Oberlandesgericht Posen 1940-1944, Archiwum II Wojny Światowej Instytutu Zachodniego
-Stefan Topka ur. 1896 w Opatówku z żoną Olgą z d. Kisch, wyzn. ewang., z rodziną
-Felicja Zajączkowska z d. Kuczamer ur. 1877 w Stawie, wdowa, robotnica, z dziećmi, 
-Michał Kaczmarek ur. 1863 w Popowie, wyzn, katol., robotnik i Paulina z d. Brudke, z rodziną.
Dom 43
-Ludwik Zenfler, ur. 1882 w Opatówku, wyzn, katol., robotnik, z rodziną.
Dom 42
-Franciszek Zenfler, ur. 1879 w Opatówku, wyzn, katol., robotnik, z rodziną.
Dom 41
-Jan Ciołek ur. 1864 Bartochów, robotnik, wyzn. katol, z rodziną,
-Andrzej Banaszkiewicz ur. 1858 Zbiersk, wyzn, katol., robotnik, z rodziną,
-Franciszek Mikołajczyk, ur. 1868 Kołdów, wyzn, katol., robotnik, z rodziną.
Dom 40
-Józef Góra vel Dymler ur. 1868 w Tłokini Wielkiej, sukiennik, wyzn. katol., z rodziną,
-Antoni Antczak ur. 1877 w Aleksandrowie, gospodarz, wyzn. katol., z rodziną,
-Feliks Stankiewicz ur. 1866 w Godzieszach, robotnik, wyzn. katol., z rodziną,
-Karol Reinhold Feicht/Faigt (nagrobek na zdjęciu poniżej) ur. 03.02.1858 w Opatówku, rzeźnik, wdowiec (żona Krystyna z d. Philipp/Filip), poprzednie miejsce zamieszkania: Stawiszyn, z córką Amalią, ur 1885 w Opatówku, córką Fryderyką ur. 1891 w Opatówku ożenioną z Emilem Gumpertem? z domu nr 90, synem Wiktorem ur. 1893, z synem Hermannem Augustem Feichtem ur. 1895 w Stawiszynie, syn Reinholda, rzeźnik, wyzn. luterańskie z żoną Martą z d. Priebe ur. 1897 z synem Jerzym i Edwardem, córka Łucją ur. 1897, synem Emilem ur. 1904.
Na cmentarzu, w dawnej ewangelickiej części
znajduje się nagrobek Reinholda Feichta ur. 1858 w Opatówku, rzeźnika

-Alfred Szepke ur. 1887 w Opatówku, kawaler, robotnik, wyzn. luterańskie,
-Emil Szepke ur. 1890 w Opatówku, kawaler, robotnik, wyzn. luterańskie,
-Paul Szepke  ur. 1881 w Opatówku, żonaty, stolarz, wyzn. luterańskie z zoną Adelajdą z d. Skiba ur. 1885 w Opatówku, z dziećmi: Gertrudą ur. 1911, Stefanią ur. 1916, Heleną ur. 1920,
-Wł. Masiak ur. 1886, robotnik, wyzn. katol., z rodziną,
Dom 39
-Wacław Wrocławski ur. 1871, wyzn. katol., szewc, z rodziną,
Dom 38
-Wojciech Mosiński ur. 1862 Petryki, wyzn. katol., kowal, z rodziną,
-Teodor Mosiński, ur. 1886 w Opatówku, s. Wojciecha, wyzn. katol., muzykant, z rodziną,
-Jan Mosiński ur. 1894, s. Wojciecha, wyzn. katol., kowal, z rodziną,
-Bernard Ciecholewski ur. 1862, Prusy, wyzn. katol., ogrodnik, z rodziną,
-Łukasz Muszalski ur. 1867 w Brończynie, robotnik, wyzn. katol., z rodziną,
-Antoni Skarżyński ur. 1861 w Opatówku, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
Dom 37
 -Aron Ajzner ur. 1877 w Błaszkach, wyzn. mojżeszowe, handlarz z drugą żoną Blimą z domu Fajgen ur. 1895 w Opatówku, dzieci Arona z I małżeństwa z Esterą z d. Sieradzka: Dawid Mordke Ajzner/Ejzner ur. 1902 w Opatówku, Kalman Ajzner ur. 1905 w Opatówku, Sara 1909 oraz dzieci Arona i Blimy: Chaim ur. 1919 w Kaliszu i Izrael Szyja ur. 1916 w Opatówku. Więcej tu: Żydzi w Opatówku.
-Aleksy Roga ur. 1849, wyzn. katol.
-Walenty Cierpka/Cierpke ur. 1873 Wesółka, z żoną Karoliną z d. Smolczyńska
-Adolf Cierpka/Cierpke ur. 1899 w Opatówku, wyzn. ewang., ślusarz, z żoną Rozalią z d. Kowalkiewicz rodziną
-Wł.Wojciechowski ur. 1862, wyzn. katol., stolarz, z żoną Katarzyną I voto Rogozińską z d. Roga i dziećmi
-Wł. Cieplucha ur.1890 w Łodzi, robotnik, wyzn. katol., z rodziną
-Antoni Cieplucha ur. 1862 Kurowice, rolnik, z żoną Antoniną z d. Nieszporek, z rodziną
-Leon Cieplucha ur. 1900 w Opatówku, robotnik, wyzn. katol., z rodziną

Plan Opatówka z okresu regulacji miasta,
Źródło: Józef Śmiałowski "Fabryka sukiennicza Fiedlerów w Opatówku"


Dom 36
-Wincenty Szulczyński ur. 1854 Dombrowa, robotnik, wyzn. katol., z żoną Antonia z d. Małoburska, z rodziną
-Jan Szulczyński ur. 1904 w Opatówku, rzeźnik, wyzn. katol., z żoną
-Karol Świtalski, ur. 1853 w Opatówku, robotnik, wyzn. katol., z rodziną
-Stanisław Świtalski ur. 1878 w Opatówku, robotnik, z żoną Antonina z d. Bącler ur 1886 Teodory, z dziećmi,
-Antoni Świtalski ur. 1881 w Opatówku, wyzn. katol., tkacz, z rodzina,
-Augustyn Świtalski ur. 1883 w Opatówku, wyzn. katol., robotnik, z rodzina,
-Franciszek Świtalski ur. 1883 Zadzim, stelmach, wyzn. katol., z rodziną
-Lajb Kawe ur. 1880 w Opatówku. Matka Lajba Kawe - Marjem pochodziła z żydowskiej rodziny Szlamiaków osiadłej w Opatówku. Lajb Kawe miał z zoną Cyrką z domu Sztorch urodzoną 1886 w Łęczycy czworo dzieci: Chanę Ruchlę (Różę) ur. 1925 w Kaliszu, Esterę ur. 1913 w Kaliszu, Majera ur. 1923 w Kaliszu i Haima ur. 1917 w Kaliszu. Wysłani do getta w Łodzi. Róża została zamordowana. Więcej tutaj: Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Henryk Hofman ur 1865 w Opatówku, syn Gusawa i Aurory z d. Wais, robotnik, z rodzina,
-Adolf Hofman ur. 1886 w Opatówku, wyzn. luterańskie, tkacz, syn Wilhelma i Augusty z d. Streckenbach, z rodziną
-Paul Hermann Hofman ur. 1889 w Opatówku, wyzn. luterańskie, urzędnik bankowy, syn Wilhelma i Augusty z d. Streckenbach, z rodziną
-Konrad Hofman ur. 1901 w Opatówku, syn Wilhelma i Augusty w d. Streckenbach, robotnik wyzn. luterańskiego, z żoną Lidia z d. Schmidt, córką Fryderyka i Marty z d. Neumann.
-Adam Jakub Szlamiak, ur. 1856, syn Icka i Gitty z d. Kupfer, kawaler, wyzn. mojżeszowe, rzeźnik Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Amalia Chwiralska z d. Czerwonka ur. 1843, corka Fryderyka i Karoliny z d. Kudert,
-Michał Chwiralski ur. 1867 w Opatówku, kawaler. Helena Chwiralska z d. Welcer ur. 1871, wdowa
-Jan Chwiralski ur. 1875 w Opatówku, wyzn. katol., ślusarz, z rodziną
-Antoni Przybylski ur. 1879 w Opatówku, wyzn. katol. robotnik, z rodziną, 
-Stanisław Sowa ur.1881 w Tłokini Małej, robotnik, z rodziną,
-Michał Pogorzelec ur. 1874 w Borowie, robotnik, z rodziną,
-Konstanty Rolinski ur. 1846 w Opatówku, młynarz, wyzn. katol., z żoną Antonia z d. Gutry i rodziną


Plan Opatówka z okresu regulacji miasta,
Źródło: Józef Śmiałowski "Fabryka sukiennicza Fiedlerów w Opatówku"
Dom 35
-Józef Kowalski ur. 1856 w Opatówku, wyzn. katol., szewc, z rodziną, 
-Bronisław Kowalski ur.1866 w Opatówku, wyzn. katol., robotnik, z rodziną, 
-Juliusz Adolf Krenc ur. 1859 w Opatówku, syn Jana i Karoliny z d. Hertner z żoną Paulina z d. Heinze, córka Olgą ur 1896 w Pabianicach,
-Juliusz Krenc, ur. 1883 w Łodzi,  syn Juliusza i Pauliny z d. Heinze, buchalter (księgowy), wyzn. luterańskie, z żoną Anna z d. Erdmann ur. 1880 w Opatówku, z dziećmi: Irmą  ur. 1903 w Łodzi, Maksem ur. 1906 w Łodzi,
-Hugon Adolf Krenc ur. 1884 w Łodzi, syn Juliusza i Pauliny z d. Heinze, kupiec, wyzn. luterańskie, z żoną Otylią z d. Wegner ur. 1891 w Łodzi, z córką Wally-Hertą ur. 1914 w Łodzi,
-Rudolf Krenc, ur. 1886 w Łodzi, syn Juliusza i Pauliny z d. Heinze, rzemieślnik, wyzn. luterańskie oraz Elsa z d. Bahr ur. 1889 w Łodzi, syn Jerzy Krenz ur. 1919 w Łodzi,
-Emil Krenc, ur. 1889 w Łodzi, syn Juliusza i Pauliny z d. Heinze, wyzn. luterańskie oraz Frida z Wejsów ur. 1889 w Pabianicach, syn Kurt Krenz ur. 1915, Helmut Krenz ur. 1817, obaj w Łodzi,
-Juliusz Adolf Szubert ur. 1876 w Opatówku, syn Juliusza i Amalii z d. Krenc, robotnik, wyzn. katol., z żoną Lucyną z d. Samuel ur. 1877, z dziećmi,
-Teodor Adamczewski ur. 1858 w Opatówku, syn Jana i Maryanny z d. Przybylska, wyzn. katol., szewc z żoną Nepomuceną z d. Rogozińska ur. 1864 w Opatówku i dziećmi: Maryanna, Józef, Stanisława, Helena, Jan ur. 1905, Stanisław Adamczewski ur. 1902 - członek P.O.W. prawdopodobnie od 1916; brał udział w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918; przeszedł jako ochotnik całą kampanię wojny polsko-bolszewickiej; odznaczony Medalem Niepodległości – za pracę w dziele odzyskania niepodległości – legitymacja nr 2947-15/5329, W okresie międzywojennym aktywnie działał w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” (podobnie, jak Stefan Junior Adamczewski). W trakcie II wojny światowej ukrywał się, gdyż był poszukiwany przez okupanta. Kilkakrotnie uniknął zatrzymania, został jednak aresztowany wiosną 1940 roku i wysłany do obozu koncentracyjnego Dachau (numer obozowy 8437). 26 czerwca 1940 roku przeniesiono go do najbardziej wyniszczającego więźniów obozu koncentracyjnego Gusen (Block 1 Stube A numer obozowy 4902). Zamordowany 26.12.1940.
-Aleksander Adamczewski ur. 1885 w Opatówku, syn Teodora i Nepomuceny z d. Rogozińska, piekarz, z żoną Heleną z d. Ptaszyńska i dziećmi.
-Stefan Adamczewski ur. 1886 w Opatówku, syn Teodora i Nepomuceny z d. Rogozińska, piekarz i Gabryela z d. Sztolc, z dziećmi,
-Józef Adamczewski ur. 1896 w Opatówku, syn Teodora i Nepomuceny z d. Rogozińska, rękawicznik, z żoną Bronisławą z d. Wodzińska ur. i synem Stanisławem ur. 1927.
-Fryderyk August Feicht ur. 1846 w Opatówku, syn Beniamina i Krystyny z d. Urban, wyzn. luterańskiego, sukiennik z żoną Bertą z d. Felker ur. 1941 w Błaszkach z synem Gustawem ur 1876 w Zgierzu,

Fryderyk August Feicht ur. 1846 w Opatówku, syn Beniamina i Krystyny z d. Urban, wyzn. luterańskiego, sukiennik z żoną Bertą z d. Felker ur. 1941 w Błaszkach z synem Gustawem ur 1876 w Zgierzu. Źródło: APK

i dalej pod numerem 35:
-Konstanty Piotrowski ur. 1879 w Opatówku, syn Józefa i Antoniny z d. Hanuszek, robotnik, z rodzeństwem,
-Józef Piotrowski ur. 1899 w Opatówku, wyzn. katol., robotnik z żoną Marianna z d. Macieląg z dziećmi,
-Marianna Kowalkiewicz z d. Grzegorek, ur. 1860 w Opatówku, wdowa (zamężna za Teodorem), właścicielka domu, z dziećmi: Teodorą ur. 1885, Stanisławem ur. 1887, Anielą ur. 1890, Stefanią ur. 1898, Kazimierzem ur. 1905.
-Paulina Hezner z d. Brudke ur. 1865 w Tłokini, córka Augusta i Teresy z d. Sztrajt, wyzn. luterańskiego, robotnica, wdowa z dziećmi:
-Adolf Rudolf Hezner ur 1890 w Opatówku, s. Ludwika i Pauliny z d. Brudke, robotnik, wyzn. luterańskiego, z żoną Anną z d. Zajdel, córką Jana i Julianny z d. Krug,
-Ludwik Emil Hezner ur. 1893 w Opatówku, s. Ludwika i Pauliny z d. Brudke, robotnik, wyzn. luterańskiego, z żoną Karoliną z d. Feicht ur. 1897 w Opatówku, córką Wilhelma i Karoliny z d. Krueger,
-Emil Robert Hezner ur. 1899 w Opatówku, s. Ludwika i Pauliny z d. Brudke, robotnik, wyzn. luterańskiego, z żoną Helena z d. Ruf,
-Karol Volkmar Hezner ur. 1902 w Opatówku, s. Ludwika i Pauliny z d. Brudke, z żoną Wandą z d. Hein  ur. 1904 w Annopolu,
-Józef Posselt ur. 1886 w Opatówku, s. Franciszka i Elżbiety z d. Adamczewska, wyzn. katol. stolarz, z żoną Marianną z d. Sulmińska ur. 1894 Zdżary,
Dom 34
-Adam Rydel ur. 1870 w Opatówku, syn Antoniego i Marianny z d. Kunert wyzn. katol., stolarz,
-Lucjan Rydel ur. 1878 w Opatówku, syn Antoniego i Marianny z d. Kunert wyzn. katol., stolarz z żoną Józefą z d. Borkowska i dziećmi,
-rodzeństwo: Josek Berliński ur. 1850 w Błaszkach, syn Abrama i Ruchli z d. Waksman, kawaler, kupiec, wyzn. mojżeszowe, Israel Berliński ur. 1852 w Błaszkach, kupiec, Dwojra Berlińska ur. 1852 w Błaszkach, Fajgla Berlińska ur. 1858 w Błaszkach, Michael Berliński ur. 1860 w Błaszkach, Ryfka Berlińska ur. 1864 w Błaszkach, Giersz Berliński ur. 1870 w Błaszkach, Aron Berliński ur. 1874 w Opatówku - wszyscy byli dziećmi  Abrama i Ruchli z d. Waksman. Księga ludności z nazwiskami Berlińskich tutaj Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Franciszek Rydlewski ur. 1878 w warszawie, drukarz, z rodzina,
-Julianna Kowalska z d. Zemfler ur. 1852 w Opatówku, wdowa, robotnica, z dziećmi,
-Juliusz Haberman, syn Juliusza i Joanny z d. Szal, ur. 18982 w Opatówku, wyzn. luterańskiego, robotnik, z żoną Maria z d. Fuchs ur. 1887 w Opatówku,
-Rudolf August Haberman, syn Juliusza i Joanny z d. Szal, ur. 1894 w Opatówku, wyzn. luterańskiego, robotnik, z żoną Natalią z d. Balaska,
-Oskar Juliusz Gucze/Gutsche, ur. 1882 w Opatówku, syn Karola i Joanny z d. Hezner, wyzn. luterańskiego, robotnik, z żoną Marią z d. Brudke, ur. 1886 w Pabianicach, córką Jana i Emilii z d. Augsburg, z dziećmi,
-Ryszard Rudolf Gucze/Gutsche, ur. 1887, syn Karola i Joanny z d. Hezner, wyzn. katol., robotnik, z żoną Anna z d. Brade,
Dom 33
-Szymon Monkosza ur. 1835 Lasków, robotnik, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Ignacy Kowalewski ur. 1868 w Opatówku, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Czesław Błaszczyński, ur. 1886 w Łodzi, robotnik, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Antonina Winiarska z d. Welcer, ur. 1883 w Opatówku, wyzn. katol., robotnica
-Józef Niecka ur. 1872 Lipicze, syn Karola i Józefy z d. Gonera, robotnik, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Karol Galwic, ur. 1941 w Opatówku, syn Kacpra i Józefy z d. Gebler, sukiennik, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Paweł Leipelt ur. 1858 Prusy, syn Józefa i Emilii z d. Taube,  wyzn. katol., bednarz, z zoną Emilią z d. Libert ur. 1863 w Błaszkach i dziećmi,
Dom 32
-Andrzej Andrzejak ur. 1869 w Opatówku, syn Andrzeja i Ludwiki z d. Kunert, bednarz, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Konstanty Andrzejak ur. 1871 w Opatówku, syn Andrzeja i Ludwiki z d. Kunert, robotnik, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Ludwik Andrzejak vel Andrzejewski ur. 1878 w Opatówku, syn Andrzeja i Ludwiki z d. Kunert, kupiec, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Ignacy Sztolc ur. 1864 w Opatówku, s. Ignacego i Emilii z d. Welcer, wyzn. katol., robotnik, z rodziną,
-Władysław Sztolc ur. 1874 Opatówek, s. Ignacego i Emilii z d. Welcer, wyzn. katol., stolarz, z rodziną
-Józef Andrzejewski ur. 1889 Opatówek,  s. Andrzeja i Ludwiki z d. Kunert, wyzn. katol., robotnik i Emilia Berta z d. Kunert, z rodziną,
Dom 30 
-Michał Łazarek ur. 1878 Stobno,  wyzn. katol., robotnik, z rodziną.
Dom 31
-Józef Łukowski ur. 1859  w Opatówku, wyzn. katol., stolarz i Stanisława z d. Ordzińska 
-Stanisław Łukowski ur. 1876 w Opatówku, wyzn. katol., stolarz i Marianna z d. Strycharska, z rodziną,
-Jan Biernat ur. 1875  Godziesze Wielkie, wyzn. katol., rolnik z rodziną,
-Roman Stefański ur. 1889 Kalisz, wyzn. katol., kupiec, z rodziną,
Dom 29
-Jan Ejszrich ur. 1875 Kalisz, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Szwebs, z rodziną,
-Józef Zabłocki ur. 1869 wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Hoffman, z rodziną,
-Franciszek Ogrodowczyk i Matylda z d. Gittel, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Zygmunt Ogrodowczyk ur. 1891 w Łodzi, s. Franciszka i Matyldy z d. Gittel, wyzn. katol.,  policjant, z żoną,
-Józef Ogrodowski ur. 1882 Łódź, wyzn. katol., tkacz, z rodziną,
-Franciszek Łazarek,
Dom 28
-Julianna Reinsztajn, ur. 1864, c. Samula i Emili z d. Szyler, wyzn. luterańskie, wdowa, właścicielka domu,
-Emilia Sztolc ur. 1838 Turek, z d. Welcer, wyrobnica, wdowa, z córkami,
-Anna Welcer ur. 1850, I voto Demler z d. Herder, c. Teodora i Fryderyki z d. Piller, wyzn. katol, robotnica, wdowa,
-Agnieszka Welcer ur. 1855 Opatówek, z d. Kunert, c. Wilhelma i Weroniki z d. Rychter, wyzn. katol, robotnica, wdowa, z synami: Wacław ur. 1896, Józef ur. 1886, krawiec, Franciszek ur. 1889, krawiec,
-Karolina Feicht ur. 1833 Kalisz, z d. Paszeka, c. Jana i Wilhelminy z d. Braun, wyzn. katol., wdowa, z własnych funduszy,
-Kazimierz Wange ur. 1856 Opatówek, s. Kazimierza i Katarzyny z d. Ulankiewicz, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1856 Opatówek, z d. Kazubińska, c. Ignacego i Florentyny z d. Klajnert, 
-Julian Reinholdt Habermann/Chabermann ur. 1849 Opatówek, wyzn. luterańskie, sukiennik i Joanna z d. Szal ur. 1854 Opatówek, c. Rudolfa i Karoliny z d. Auerbach, wyzn. luterańskie,
-Emilia Kostro ur. 1849, wdowa z synem:
-Józef Wojciech Kostro ur. 1888 Opatówek, s. Ksawerego i Emilii z d. Targańska, wyzn. katol., piekarz, Marianna z d. Kowalska ur. 1895,
-Franciszek Wrocławski ur. 1883 Opatówek, s. Adama i Heleny z d. Gryning, 
-Józef Wrocławski ur. 1899, s. Adama i Heleny z d. Gryning, 
-Bolesław Wrocławski i Leonarda z. d Adamczewska,
-Fryderyk August Jendrys ur. 1846 Opatówek i Amalia Jendrys z d. Marburg ur. 1859 Erfurt, z dziećmi,
-Stanisław Rydlewski ur. 1872 Opatówek, s. Karola i Matyldy z d. Kunert, wyzn. katol.,
-Władysław Rydlewski ur. 1864 Opatówek, s. Karola i Matyldy z d. Kunert, wyzn. katol., robotnik, z rodziną 
-Tomasz Kunert ur. 1874 Opatówek, s. Agnieszki Kunert, wyzn. katol., robotnik i Anna z d. Kunert ur. 1877 Opatówek, z synem,
-Oskar Edward Koller ur. 1883 Opatówek, s. Karola i Marianny z d. Smolczyńska, wyzn. luterańskie, robotnik  fabryczny i Marianna ur. 1877 Opatówek z d. Nieszporek, wyzn. katol, z dziećmi:
-Bronisław Koller ur. 1908 Opatówek,  wyzn. katol., krawiec,
-Mieczysław Koller ur. 1909 Opatówek, wyzn. katol., przy rodzicach,
-Józefa Mularczyk ur. 1841 Michałów, z d. Spiesz, wdowa
-Franciszek Kober ur. 1879 Tłokinia Mała, s. Józefa i Teresy z d. Kulm, wyzn. katol., robotnik i Władysława z d. Płuciennik, c. Stanisława i Michaliny z d. Maciejewska, z dziećmi: 
- Franciszek Kober ur. 1907 Tłokinia Mała, s. Franciszka i Pauliny z d. Fibinger, 
-Józef ur. 1912 (utracił obywatelstwo polskie w 1934), Tłokinia Mała, s. Franciszka i Pauliny z d. Fibinger, 
-Marianna Kober ur. 1912 Tłokinia Mała, c. Franciszka i Pauliny z d. Fibinger, 
-Ludwika Kober ur. 1916 Opatówek, c. Franciszka i Władysławy z d. Płuciennik,
-Marjem Kawe ur. 1848 Iwanowice, z d. Szlamiak, wyzn. mojżeszowe, wdowa, krawcowa, z córkami:
-Fajgla Kawe ur. 1879  Opatówek,  wyzn. mojżeszowe,
-Malka Kawe ur. 1888 Opatówek,  wyzn. mojżeszowe, Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.

Dom 27
-Aleksander Kazubiński, właściciel domu, ur. 1846 w Opatówku, s. Ignacego i Doroty z d. Michalska, kawaler,
-Sylwester Kazubiński ur. 1857 w Opatówku, s. Ignacego i Florentyny z d. Kleinert, robotnik, wyzn. katol., z żoną Marianną z. d. Ordzińska ur. 1864 w Opatówku z dziećmi,
-Stanisław Brodziak ur. 1882 w Tłokini Nowej, wyzn. katol., robotnik i Marianna ur. 1883 w Tłokini z d. Urbańska, c. Karola i Karoliny z d. Lindner z dziećmi,
-Benigna Róża Janicka ur. 1846 Raszków, z d. Lizak, poch. szlacheckie, wdowa,
-Józef Olejnik ur. 1873 Tłokinia Nowa, s. Józefa i Józefy z d. Dziedzic, wyzn. katol., robotnik i Marcjanna z d. Stasiak, z dziećmi,
-Zofia Kunert ur. 1894 Łódź, c. Ferdynanda i Franciszki z d. Demska, wyzn. katol., biuralistka,
-Eugenia Kunert ur. 1889 Łódź, c. Ferdynanda i Franciszki z d. Demska, wyzn. katol., robotnica,
-Józefa Janina Kunert ur. 1897 Łódź, c. Ferdynanda i Franciszki z d. Demska, wyzn. katol., nauczycielka,

Dom 26
-Paulina Szepe ur. 1841 w Opatówku, z d. Koller, c. Ferynanda i Krystyny z d. Szermer, wdowa,
-Józef Lindner ur. 1890 w Tłokini Nowej, s. Antoniego i Marianny Ejchler wyzn. katol, murarz i  Marianna z d. Żarnecka ur. 1894 w Opatówku, z dziećmi,
-Karol Lindner ur. 1899 w Tłokini Nowej, s. Karola i Natalii z d. Ryngiel, wyzn. katol., robotnik i Zofia z d. Mazurowska z dziećmi,
-Ignacy Szepe, ur. 1870 w Opatówku, wyzn. katol., s. Karola i Konstancji z d. Gotz, sukiennik i Józefa z d. Ochlik z dziećmi,
-Marceli Szepe, ur. 1870 w Opatówku,  w Opatówku, wyzn. katol., s. Karola i Konstancji z d. Gotz, sukiennik i Józefa z d. Cieślak, z dziećmi,
-Bernard Szepe ur. 1871 w Opatówku, wyzn. luterańskiego, robotnik, z żoną Emilia z d. Walter I voto Sztolc, z rodziną,
-Józef Szepe ur. 1897 w Opatówku, wyzn. katol, tkacz i Janina z d. Popławska ur. 1897 w Koźminku z dziećmi,
-Antoni Szepe ur. 1899 w Opatówku, robotnik i Marianna z d. Idzikowska ur. 1903 w Tłokini, z dziećmi,
-Ignacy Sztolc, ur. 1891 w Pabianicach, s, Józefa i Emilii z d. Walter, wyzn. luterańskie, z żoną Alicją z d. Freiburger 
-Hermann Rudolf Feicht ur. 1890 w Opatówku, wyzn. luterańskiego, rzeźnik i Maria z d. Buesching w Bremie, c. Henryka i Marii z d. Meyer, 
-Rudolf Ludwig Feicht ur. 1858 w Opatówku, rolnik i Natalia Feicht z d. Zander ur. 1876 w Koźminku, z dziećmi: Hermanem ur. 1890 w Opatówku, Wandą ur. 1897, Olgą ur. 1900, Leopoldem ur. 1903,
-Wilhelm Kulm. ur. 1857 w Opatówku, wyzn. luterańskie, ślusarz, z żoną i dziećmi, m.in:
-Jan Kulm ur. 1884, Gubernia Kijowska, wyzn. luterańskie, urzędnik kolejowy, z żoną i dzieckiem,
-Franciszek Mańka ur 1852 w Opatówku, robotnik, wyzn. katol. z zoną  i dziećmi,
-Wilhelm Koller ur 1847 w Opatówku, s. Ferydnanda i Krystyny z d. Szermer, wdowiec, wyzn. luterańskie, sukiennik,
-Władysław Janik ur. 1882 w Opatówku, s. Józefa i Rozalii z d. Węcław, wyzn. katol. robotnik i Marianna z d. Wozniak z dziećmi,
-Kazimierz Brodziak ur. 1890 w Tłokini Nowej, wyzn. katol., robotnik i Władysława, z dziećmi,
Dom 25
-Józef Binkowski, s. Ludwika i Józefy z d. Małoburska
-Karol Dreszer ur. 1869, s. Karola i Emilii z d. Siega, wyzn. luterańskie, piekarz i Amalia z d. Szyming ur. 1880 w Łasku i syn Emil Dreszer ur. 1903. Więcej tutaj: Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Drescher Opatówek.
-Emil Dreszer ur. 1874, s. Karola i Emilii z d. Siega, wyzn. luterańskie, mechanik i Joanna z d. Nejdgardt ur. 1876 w Opatówku
-Józef Binkowski ur 1884 w Tłokini Nowej, s. Ludwika i Józefy z Małoburskich, robotnik fabryczny i Bronisława z d. Baran ur. 1886 w Tłokini Nowej, z dziećmi,
Dom 24
-Władysław Pilars ur. 1874 w Opatówku, s. Edwarda i Walerii z d. Grzankowska, wyzn. katol., z własnych funduszy (wychowywał się w Opatówku w powiecie kaliskim jako syn przemysłowca Eduarda Pilarsa (1834–1905) i Ewy z Grzankowskich Pilars. Tu pozostawał pod wpływem polskich publicystów i patriotów Stefana i Agatona Gillerów. Przodkowie Pilars de Pilar wywodzili się od hiszpańskich margrabiów de Pilares, którzy wyemigrowali pod okupacją napoleońską Hiszpanii w otoczeniu Ferdynanda VII, najpierw do Czech, a później do Opatowka. Ladislaus Pilars de Pilar – Wikipedia, wolna encyklopedia) i Antonia Pilars z d. baronessa von Oer-Egelborg ur. w Birstein Antonia Pilars de Pilar – 
-Jan Stanisław Pilars ur. 1867 w Opatówku, s. Edwarda i Walerii z d. Grzankowska, wyzn. katol., rządca i Stanisława z d. Wypychowska ur. 1877 Lipe, z dziećmi,
-Józef Grzegorek ur. 1875 w Tłokini Wlk., robotnik z zoną i dziećmi,
Dom 23 dzisiejsza lokalizacja: Plac Wolności 10:
od 1934 własność moich pradziadków Szalińskich, 
-Stefan Ordziński, właściciel domu ur. 1857-1928 w Opatówku, s. Józefa i Antoniny z d. Jankiewicz, wdowiec (żona Stanisława Sowa), wyzn. katol., z dziećmi:
-Kazimiera Ordzińska ur. 1894 w Sieradzu (zamężna za Marianem Wesołkiem z Kalisza),
-Stefania Ordzińska ur. 1896 w Sieradzu, panna,
-Władysława Ordzińska ur. 1901 w Opatówku (zamężna za Henrykiem Potockim z Piotrkowa)
-Ludwik Ordziński ur. 1870 w Opatówku, s. Józefa i Antoniny z d. Jankiewicz, kołodziej z zoną Stanisława z d. Piasecka ur. ?, c. Józefa i Marianny z d. Olczyk, z córkami: Helena ur. 1895, Marią 1897, Zofią ur. 1901, Ireną 1905-wszystkie ur w Sieradzu,
-Jan Ander ur. 1843 w Tłokini Wlk., s. Jana i Barbary z d. Czernich, sukiennik z dziećmi:
-Jan Ander ur. 1871 w Opatówku, s. Jana i Berty z d. Nype, tkacz, z zoną i dziećmi,
-Aleksander Ander ur. 1877  w Opatówku, s. Jana i Berty z d. Nype, technik, z zoną i dziećmi,
-Józefa Janiak z d. Świtalska ur. 1870 w Opatówku, c. Stanisława i Marianny z d. Fibingier, wdowa, wyzn. katol., z dziećmi,
-Jakub Janiak ur. 1880 w Cieni, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Wł. Bogaś ur. 1872 w Opatówku, s. Augusta i Emilii z d. Szwanc, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Stefan Bogaś, ur.1880 w Opatówku, s. . Augusta i Emilii z d. Szwanc, wyzn. katol., tkacz, z żoną i dziećmi,
-Antoni Drobnik, ur. 1899 w Opatówku, s. Wawrzyńca i Józefy z d. Drobnik, wyzn. katol., rolnik, z żoną i dziećmi,
-Eugenia Winkszno, ur. 1890 Kowno, c. Zenona i Anny z d. Bortkiewicz, poch. szlacheckie, nauczycielka, panna,
-Zofia Winkszno, ur. 1901 ?, c. Zenona i Anny z d. Bortkiewicz, poch. szlacheckie, nauczycielka, panna,
-Jan Jaskuła ur. 1866 w Opatówku, s. Macieja i Franciszki z d. Karolewska, wyzn. katol., obywatel i Waleria z d. Pilińska z  dziećmi,
-Kazimierz Jaskuła ur. 1880 s. Macieja i Franciszki z d. Karolewska, wyzn. katol., stolarz i Salomeja z d. Prucińska z dziećmi,
-Ignacy Pawłowski ur. 1873 Piwonice, felczer i Jadwiga z d. Engel, 
-Wawrzyniec Pawłowski ur. 1885 Opatówek, tapicer i Helena z d. Olczak, z dziećmi,
-Paweł Janiak ur. 1900 w Opatówku, robotnik i Wiktoria z d. Marek,
-Rywen Kotek ur. 1900 w Opatówku, s. Jakuba i Chany z d. Jachimowicz, wyzn. mojżeszowe, z zawodu kupiec, wyprowadził się z Opatówka do Gdyni w 1933, ożenił się z Czarną z d. Sztajer ur. 1901 w Opatówku, córką Hersza i Frajdy Matusiak z Opatówka, zamieszkał w Gdyni, gdzie zamieszkał tez jego brat:
-Fajwusz Kotek, ur. 1913, s. Jakuba i Chany z d. Jachimowicz, wyzn. mojżeszowe, ślusarz Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
Dom 22
-Jakub Kotek ur. 1879 w Lutomiersku, s. Wolfa i Mindli z d. Jachimowicz, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Chana Kotek I voto Chuda z  d. Jachimowicz, ur. 1872 w Łodzi z dziećmi:
-Mordke Zalman Kotek ur. 1901 w Iwanowicach, s. Jakuba i Chany z d. Jachimowicz, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Sura Ryfka z d. Jedwab ur. 1895 w Błaszkach i córka Shoshana ur. 1929, --Rachela Kotek ur. 1904, -Estera Łaja ur. 1906, 
-Icek Chudy Lubelski ur. 1891 w Łasku, s. Moszka Arona i Chany z d. Jachimowicz, wyzn. mojżeszowe, kupiec i żona Dysza (Dora) ur. 1894 w Błaszkach z d. Ring, c. Mordki i Frajdli z d. Sarna, z synem Mojsze Aronem ur. 1923 w Opatówku,
-Majer Chiel Chudy vel Lubelski ur. 1894 w Iwanowicach, s. Moszka Arona i Chany z d. Jachimowicz, wyzn. mojżeszowe, cukiernik i Hinda Ruchla z d. Rozenes ur. 1899 w Łodzi, c. Herszka i Rywy z d. Kupferminc z dziećmi: Szaja Chaskiel Lubelski ur. 1926 w Łodzi i Mojzesz Dawid Lubelski ur. 1923 w Łodzi,
-Nachum Eljasz Kotek ur. 1909 w Opatówku, s. s. Jakuba i Chany z d. Jachimowicz, wyzn. mojżeszowe, Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Józef Kulawinek ur. 1882 w Cieni, wyzn, katol., robotnik i Józefa z d. Krzywda ur. 1881 w Cieni, z dziećmi,
-St. Wojcieszak ur. 1863 w Cieni, s. Walentego i Tekli z d. Jeziorska i Rozalia z d. Krzywda ur. 1861 w Cieni z dziećmi,
-Anastazja Jaworska ur. 1846,wyzn. katol., wdowa, I voto Matuszak z d. Pryk, 
-Aleksander Jaworski ur. 1868 w Opatówku, s. Edwarda i Eleonory z d. Pryk, wyzn, katol., ślusarz z żoną i dziećmi,
-Konstanty Krzywda ur. 1878 w Cieni, s Antoniego i Zofii z d. Rajca, wyzn, katol., robotnik z żoną i dziećmi
-Józefa Cieńska ur. 1857 Radom, wyzn. katol., wdowa,
-Mikołaj Cieński ur. 1842 Szadek, poch. szlacheckie, kucharz i Władysława Cieńska ur. 1844 Byczyna z d. Tuczyńska, poch. szlacheckie, z dziećmi,
-Włodzimierz Cieński ur. 1882 Ustków (krotoszyńskie), s. Mikołaja i Władysławy z d. Tuczyńska, poch. szlacheckie, z żoną i dziećmi,
-Ignacy Piskorz ur. 1857 Białystok, s. Ignacego i Albiny z d. Job, wyzn. luterańskie, sukiennik i Anna z d. Engel ur. ?, z dziećmi,
-Anna Piskorz ur. 1866 Niewodnica Nargilewska, z d. Siwerska, wyzn. katol., wdowa, wyrobnica, z dziećmi
-Julianna Piskorz, ur. 1869 Białystok, wyzn. luterańskie (przy bracie), panna, 
-Edward Piskorz ur. 1890 Białystok, s. Ignacego i Anny z d. Siwerska, robotnik, z zoną i dziećmi,
-Jan Piskorz ur. 1860 Białystok, wyzn. luterańskie, robotnik,
-Hugo Paul Piskorz ur. 1889 Skorupy,  wyzn. luterańskie, robotnik, s. Joana Paula i Marii z d. Czerna z żona i dziećmi,
-Bronisław Szwanc, ur. 1876 w Opatówku, s. Józefa i Marianny z d. Bagdzińska, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Gustaw Koszada ur. 1849 Kalisz, s. Karola i Karoliny z d. Mencel, wyzn. katol., sukiennik, z żoną i dziećmi, 
-Antoni Zimny ur. 1881 Cienia, wyzn. katol, krawiec, z żoną i dziećmi,
-Antoni Zombczyński ur. 1872 Józefina, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Józef Krauziński ur. 1865 Kalisz, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-St. Kucharski ur. 1844 Tubądzin i Ernestyna z d. Sztrajt, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Michał Kucharski ur. 1879, s. Stanisława, wyzn. katol., robotnik, z żoną Weroniką z d. Szkudlarek, i dziećmi,
-Józef Kucharski ur. 1886 Opatówek, s. Stanisława, wyzn. katol., robotnik  i Natalia Berta z d. Neltner, 
-St. Wojcieszak ur. 1863 Cienia, s. Walentego, wyzn. katol., robotnik i Rozalia z Krzywda, z dziecmi,
-Sura Wol ur. 1841 Kalisz z d. Kujawska, c. Abrama, wyzn. mojżeszowe, wdowa, kupcowa, przybyła z Wielunia, z dziećmi: Chenoch ur. 1870 w Kaliszu, Hipolit ur. 1871 w Kaliszu,. Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.

Dom 21
-Florentyna Pilińska ur. 1848 w Opatówku, c. Wilhelma i Weroniki z d. Rychter, właścicielka domu, wyzn. katol., wdowa,
-Julian Piliński ur. 1859 Opatówek, s. Konstantego i Antoniny z d. Klajnert, wyzn. katol., kotlarz, wdowiec,
-Antoni Kunert ur. 1857 Opatówek, s. Antoniego i Ludwiki z d. Krejzich, wyzn. luterańskiego, robotnik i Emma z d. Jendryke, c. Ludwika i Marianny z d. Kaltenbach ur. 1859 Ostrzeszów, z dziećmi,
-Józef Rogoziński ur. 1859 Czyżew, s. Romualda i Anny z d. Gutry, wyzn. katol., robotnik z żoną i dziećmi, m.in.:
-Tomasz Rogoziński ur. 1898 w Opatówku, s. Józefa, wyzn. katol. i Blandyna z d. Kraszewska wieś Sielce pod Warszawą, 
-Albin Rogoziński ur. 1869 Gożelnia, s. Romualda i Anny z d. Gutry, wyzn. katol., robotnik z żoną i dziećmi
-Stanisław Rogoziński ur. 1871 Bebelno, s. Reinholda i Anny z d. Gutry, wyzn. katol., robotnik z rodzina,
-Wojciech Nieszporek ur. 1864 w Cieni, s. Pawła, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Karol Reinhold Plecke/Ploetzke ur. 1852 w Opatówku, s. Aleksandra i Karoliny z d. Szleper, wyzn. luterańskie, robotnik i Marianna z d. Nyk ur. 1862 w Skierniewicach
-Julianna Plötzke / Plecke z d. Tyc, ur. 1866 Sobiesęki, wdowa, wyzn. luterańskie, "przy synie", 
-Adolf Wilhelm Plecke ur. 1897 Opatówek, wyzn. luterańskie, nauczyciel  Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Adol Plötzke / Plecke
-Stanisław Lewicki ur. 1899, wyzn. katol., nauczyciel i Stefania z d. Sachajdak 
-Józef Stasiak  ur. 1871 Bogumiłów, wyzn. katol., robotnik  i Michalina z d. Kaleta z dziećmi,
-Teodor Modławski ur.1876 Cienia, s. Wojciecha i Marianny z d. Michalak, rolnik,
-Marian Modławski ur. 1907 w Cieni, wyzn. katol., robotnik,
-Jadwiga Modławska ur. 1930, c. Mariana i Anieli z d. Dziedzic,
-Karol Piliński ur. 1844 w Opatówku, s. Michała i Karoliny z d. Finkert, wyzn. katol, robotnik, kawaler,
-Wł. Piliński ur. 1865 w Opatówku, s. Konstantego i Antoniny z d. Klajnert,  wyzn. katol., stolarz, z rodziną,
-Wincenty Piliński, ur. 1867 w Opatówku, s. Konstantego i Antoniny z d. Klajnert,  wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Franciszek Chojnacki ur. 1871 Tłokinia, s. Walentego, wyzn. katol, robotnik i Marianna z d. Figiel, z dziećmi,
-Józef Wojcieszak ur. 1887 Cienia, wyzn. katol, robotnik z rodziną,
-Józefa Bretsznajder z d. Rogozińska, ur. 1860, wdowa, wyrobnica, z dziećmi, m.in.: St. Bretsznajder. s Wilhelma i Józefy ur. 1886,
-Wacław Korwin Piotrowski ur. 1894 Michałów na Podolu, książkowy, poch. szlacheckie i Wanda z d. Kozerska ur. 1900 Husiatyn na Podolu, poch. szlacheckie,
Dom 20
-Franciszek Wróblewski ur. 1855 Prusy, s. Franciszka i Elżbiety z d. Kajzer, wyzn. katol. wyrobnik, i Wiktoria z d. Muszyńska ur. 1859 Winiary, z dziećmi,
-Andrzej Antczak ur. 1862 Cienia, wyzn. katol., kupiec z rodziną,
-Jan Kurzawski ur. 1879 Dobrzec mały, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Stanisław Wojcieszak ur. 1892 w Opatówku, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Józef Gawłowicz ur. 1875 Popów, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
Dom 19
-Władysława Burzyńska ur. 1870 w Opatówku, właścicielka domu, c. Józefa i Matyldy z d. Stanisz, panna,
-Marianna Burzyńska ur. 1879 w Opatówku, właścicielka domu, c. Józefa i Matyldy z d. Stanisz, panna,
-Franciszek Burzyński, ur. 1873 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Edward Burzyński ur. 1875 Opatówek, wyzn. katol., przędzalnik, z rodziną,
-Ryszard Burzyński, ur. 1905 Łódź,  wyzn. katol., tkacz, z rodziną,
Jakog ur. 1885 
-Antoni Linke ur. 1882 Opatówek, s. Stanisława i Florentyny z d. Nurek wyzn. katol., murarz i Marianna z d. Roga, z rodziną,
-Marianna Linke ur. 1891 w Opatówku z d. Nowicka, wdowa , wyzn. katol., (zamężna za Aleksandrem Lichtfeld) z dziećmi, m.in.: Leokadia Linke ur. 1906 w Opatówku, c. Aleksandra i Marianny z d. Leichtfeld, Zofia ur. 1908, Jadwiga ur. 1913, 
-Marianna Bichel ur. 1863 w Opatówku, wdowa, wyzn. katol., robotnica z dziećmi,
-Władysław Bichel ur. 1873 w Opatówku, s. Ignacego i Emilii z d. Szwetner, wyzn. katol, robotnik z rodziną,
-Michał Posiłek ur. 1890 Cienia, wyzn. katol, robotnik z rodziną,
-Ludwik Kabziński ur. 1890 Opatówek, s. Juliana i Wiktorii z d. Kordas, biuralista, wyzn. katol, z rodziną,
-Hieronim Przybylski ur. 1893 Mierzyno, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Franciszek Przybylski ur. 1863 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Edward Jakob ur. 1885 Opatówek, wyzn. luterańskie, szewc, z rodziną,
-Józef Karolak ur. 1886 Cienia, wyzn. katol, robotnik z rodziną,
-Franciszek Skalski ur. 1861 Opatówek, wyzn. katol, szewc z rodziną,
-Wilhelm Cerpke ur. 1880, wyzn. luterańskie, robotnik, wdowiec,
Dom 18
-Line Czarnożył ur. 1869 Kalisz, s. Jakuba i Estery z d. Walli, wyzn. mojżeszowe, kawaler, szklarz,
-Hersz Sender Czarnożył ur. 1863 w Kaliszu, s. Jakuba i Baili z d. Zandberg, wyzn. mojżeszowe, handlujący i Liba z d. Ways/Weis? 1866-1921, c. Mojżesza i Cypry z d. Kołtun, z dziećmi: Samuel/Szmul Mordke ur. 1877, Cypra ur. 1889, Cywija ur. 1892, Chaja Jetta ur. 1893, Ryfka Ruchla ur. 1898, Mojżesz ur. 1900, Szulem ur. 1903 oraz II żona Hersza - Brana z d. Kae, I voto Messer ur. 1877 w Uniejowie. Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Wincenty Przybylski ur. 1877 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Aleksander Kubacki ur. 1862, Opatówek, s. Stanisława i Marianny z d. Jabłkowska, wyzn. katol., rzeźnik, z rodziną,
-Antoni Kubacki ur. 1867 Tłokinia, s. Stanisława i Marianny z d. Jabłkowska, wyzn. katol., ubogi,
-Henryk Chojnacki ur. 1854 Cienia, wyzn. katol., robotnik i Augusta z d. Bredsznajder /Brettschneider, z rodziną,
-Ignacy Żulicki ur. 1872 Ogrody, wyzn. katol., robotnik z rodziną,
-Agnieszka Żulicka 1865 Opatówek, z d. Poradecka, wyzn. katol., wyrobnica, z dziećmi,
-Jakub Melcarek ur. 1858 Opatówek, wyzn. katol., robotnik z rodziną,

Dom 17
-Jan Pokrzywa ur. 1858-1921 Szulec,  wyzn. katol., właściciel domu i Karolina z d. Hulewicz z synem Stefanem ur. 1892,
-Jan Pokrzywa ur. 1872 Opatówek, wyzn. katol., krawiec i Józefa z d. Wroczyńska z dziećmi,
-Stefan Strzelecki, ur. w Opatówku 1859, wyzn. katol., rolnik, z żoną Anna z d. Langner ur. 1858 w Łodzi
-Marianna Strzelecka, ur. 1879 w Opatówku, panna, właścicielka domu,
-Piotr Strzelecki, ur. 1889 w Łodzi, s. Stefana i Anny z d. Langner, wyzn. katol., buchalter, z żoną i dziećmi,
-Zenon Strzelczyk vel Strzelecki, ur. 1890 w Łodzi, robotnik, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Dobrosław Strzelecki ur. 1893 Łódź, s. Stefana i Anny z d. Langner, wyzn. katol., robotnik, wyzn. katol. z żoną i dziećmi,
-Józef Aleksandrzak, ur. 1876 w Opatówku, s. Stanisława i Józefy z d. Urbaniak, wyzn. katol., szewc z Małgorzatą z d. Czajka I voto Walczak i dziećmi,
-Franciszek Aleksandrzak, ur. 1879, s. Stanisława i Józefy z d. Urbaniak, wyzn. katol., murarz, z żoną Marianną z d. Małecka i dziećmi,
-Marianna Świdlikiewicz z d. Kunert, ur. 1846 w Opatówku, wdowa, wyzn. katol., robotnica z 
-Stanisław Świdlikiewicz ur. 1865, kawaler, wyzn. katol., robotnik,
-Hieronim Janczak, ur. 1887 w Łodzi, s. Ferdynanda i Marianny z d. Kowalkiewicz, wyzn. katol., przędzalnik, z żoną,
-Franciszek Janczak ur. 1878 Wołków, s. Ferdynanda i Marianny z d. Kowalkiewicz, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Feliks Kościelniak, ur. 1858 w Opatówku, s. Antoniego i Marianny z d. Pejaś, wyzn. katol., szewc, z zoną,
-Walenty Andrzejewski ur. 1875 w Cieni, s. Marianny z d. Andrzejewska, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Jan Kotowski ur. 1849 Dembe, szewc, z zoną,
-Wacław Kotowski ur. 1880 w Opatówku, z żoną Anastazja z d. Kowalkiewicz ur. 1879 w Opatówku, z dziećmi.
-Józef Mularczyk  ur. 1876 w Opatówku, wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Władysław Czeredny ur. 1896 Kosobudy, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Foltyńska,
-Roman Czeradny, ur. 1897 w Tłokini Wlk., wyzn. katol., robotnik, z żoną i dziećmi,
-Leonard Chojnacki ur. 1884 Tłokinia, wyzn. katol., robotnik fabryczny i Anna z d. Spież z dziećmi,
-Edward Oswald Lajszner vel Czajszner ur. 1860 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Julianna z d. Rocinska z dziećmi,
-Szymon Przepiórka ur. 1863 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Machil, z dziećmi, m.in.:
-Andrzej Przepiórka ur. 1884 Opatówek, s. Szymona i Rozalii z d. Naglik, wyzn. katol., robotnik i Marianna z Posiłek ur. 1890 Piątek Mały, z dziećmi,
-Stefan Przepiórka ur. 1889 Opatówek,  s. Szymona i Rozalii z d. Naglik, wyzn. katol., robotnik i Bronisława z d. Cegła z Tłokini Wielkiej, z dziećmi,
-Łucja Warszowska ur. 1853 Cienia, wyzn. katol., robotnica, panna,
-Józef Warszowski ur. 1861 Cienia, wyzn. katol., robotnik, kawaler,
-Marianna Janczak ur. 1858 Łódź z d. Kowalkiewicz, wyzn. katol., robotnica, wdowa, z synem:
-Wacław Jan Janczak ur. 1882 w Łodzi, rzeźnik i Antonina z d. Otto ur. 1883 Józefów, z dziećmi, 
-Michał Maślak ur. 1866 Pietrzyków, wyzn. katol., murarz i Wiktoria z d. Pokrzywa ur. 1865 kol. Józefów, z dziećmi,
-Henryk Bogasz, s. Gottlieba i Augusty z d. Wielemann, ur. 1858, wyzn. ewang., robotnik i Julianna z d. Kempke, ur. 1851 w Opatówku, z dziećmi,
-Wawrzyniec Wojcieszak ur. 1866 Opatówek, wyzn. katol., robotnik, wdowiec z dziećmi,
-Franciszek Jabłoński ur. 1865 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d.Rogozińska z dziećmi,
-Tomasz Jabłoński ur. 1870 Opatówek, Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Palemona z d. Sztolc, z dziećmi,
Dom 16
Moi prapradziadkowie:
-Marianna Sowa (moja praprababcia) ur. 1859 w Biernatkach, gmina Żelazków, z d. Muszyńska, córka Wojciecha i Franciszki z d. Mikołajczyk, wdowa z dziećmi (zamężna za śp. Łukaszem Sową) :
-Leokadia Sowa, ur. 1885 - moja prababcia - poślubiła w 1907 mojego pradziadka Stanisława Wiewiórkowskiego: 
Z aktu ślubu: Działo się 03. 11. 1907. Świadkowie Teodor Wiewiórkowski, l. 33 i Aleksander Linke, l. 28, obaj z Opatówka. Ślub Stanisława Wiewiórkowskiego, kawalera l. 24 ur. we wsi Cieksyn, pow. płoński, gub. warszawska, syn Macieja (zm.1887 r. akt 68/Cieksyn) i Katarzyny z Milewskich, robotników z Opatówka, z Leokadią Sową, panną l. 22, córką nieżyjącego Łukasza i jego małżonki Marianny z Muszyńskich, rolniczki. Ślubu udzielił ks. Adam Marczewski". Więcej tutaj: Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Wiewiórkowscy
-Stanisław Sowa ur. 1887 w Opatówku, kawaler
-Łukasz Sowa ur. 1889 w Opatówku, kawaler
-Józef Sowa ur. 1898 w Opatówku, kawaler,
-Marianna Sowa ur. 1869 Ogrody, z d. Gąstalska, właścicielka domu, wdowa, (zamężna za ś.p. Władysławem Sową) z dziećmi,
-Paweł Małecki, ur. 1860 Cienia, s. Marcina i Ewy z d. Pogorzelec, wyzn. katol, krawiec, z zoną Konstancją z d. Kordas, 
-Bronisława Małecka ur. 1897, córka Pawła i Konstancji z d. Kordas,
-Teodora Popielas ur. 1864 w Opatówku, z d. Sowa I voto Orzeł, córka Łukasza i Anna z d. Nowakowska, wdowa, robotnica, z dziećmi: - Stefan Orzeł ur. 1885 s. Edwarda, Anna ur. 1898, Helena ur. 1895, Kazimiera 1891-córki Szymona.
-Michał Czeradny ur. 1861 Warszew, wyzn. katol., robotnik i Józefa z d. Kaleta, z dziećmi,
-Stefan Chabielski ur. 1880 Łódź, wyzn. katol., robotnik i Feliksa z d. Augustyniak, z dziećmi,
-Antoni Dziekański ur. 1879 Opatówek, s. Jana i Józefy z d. Strycharska, wyzn. katol., ślusarz i Julianna z d. Glant, z dziećmi,
-Franciszek Dziekański ur. 1874 Opatówek, s. Jana i Józefy z d. Strycharska, wyzn. katol., robotnik i Michalina z d. Doczkowska, z dziećmi,
-Jan Masłak ur. 1870 Cienia, s. Mateusza i Urszuli z d. Stelmach, stróż, z zoną i dziećmi, m.in.:
-Antoni Maślak ur. 1897 Opatówek, wyzn. katol., kowal i Antonina z d. Kurzyńska, z dziećmi,
Dom 15
-Józefat Wietrzych ur. 1863 w Cieni, s. Franciszka i Zofii z d. Litwa, wyzn. katol,, szewc, z żoną Anną z d. Ciszewska ur. 1870 w Opatówku, z dziećmi,
-Marianna Spychalska ur. 1886 w Pabianicach, z d. Majer,  wyzn. luterańskiego, wdowa,
-Sabin Baczyński ur. 1891 w Kol. Mieducha, pow. Bobrujski(Rosja), policjant, wyzn. katol., z żoną i dziećmi, zamordowany w Ostaszkowie w 1940, więcej tutaj Baczyński, Sabin (1891-1940) - Śląska Biblioteka Cyfrowa (sbc.org.pl)
-Wojciech Spychała ur. 1849 w Opatówku, wyzn. katol., robotnik, z zoną 
Dom 14
-Tomasz Mielcarek ur. 1854 w Opatówku, wyzn. katol, robotnik z żoną Marianną z d. Pogorzelec ur. 1869 w Borowie,
-Józef Mielcarek ur. 1892 w Opatówku, s. Tomasza i Marianny z d. Pogorzelec, wyzn. katol., tkacz, z żoną Florentyną z d. Litwa, z dziećmi,
-Leon Mielcarek, ur. 1895 s. Tomasza i Marianny z d. Pogorzelec, wyzn. katol., szewc, z żoną,
-Kazimierz Mielcarek ur. 1905 w Opatówku, s. Tomasza i Marianny z d. Pogorzelec, wyzn. katol., sokolnik ? z żoną,
-Stanisław Idzikowski ur. 1873 w Cieni, wyzn. katol., robotnik, z zoną Marianną z d. Sobczak, c. Franciszka i Marianny z d. Litwa, z dziećmi
-Marianna Ejchler z d. Gitt, ur. 1840, córka Ignacego i Marianny z d. Jeziorska, wyzn. katol., robotnica, z dziećmi,
-Stanisław Mielcarek ur. 1892 w Łodzi, wyzn. katol., szewc, z żoną,
-Józefa Kaczmarek z d. Jabłkowska ur. 1858 w Opatówku, c. Andrzeja i Józefy z d. Bednarkiewicz, wdowa
-Adam ur. 1880 s. Józefa i Józefy z d. Jażyńska i Bronisława Mielcarek z d. Becler ur. 1883 w Łodzi, z dziećmi
-Karol Kowalkiewicz ur. 1867 w Opatówku, s. Antoniego i Marianny z d. Dobrowolska, wyzn. katol., sukiennik i Marianna z d. Polińska ur. 1872 w Opatówku, z dziećmi,
-Franciszek Kowalkiewicz, ur. 1869 w Opatówku, s. Antoniego i Marianny z d. Dobrowolska, wyzn. katol., robotnik, z zoną Agnieszką z d. Szewc,
-Teofil Kowalkiewicz ur. 1873 w Opatówku, s. Antoniego i Marianny z d. Dobrowolska, wyzn. katol., rzeźnik i Stanisława z d. Gutry ur. 1886 w Opatówku,
-Józefa Kowalkiewicz ur. 1875, c. Antoniego i Marianny z d. Dobrowolska, wyzn. katol., panna,
-Marianna Kowalkiewicz ur. 1879, c. Antoniego i Katarzyny z d. Kaczkowska, panna,
-Ignacy Kowalkiewicz ur. 1881, s. Antoniego i Katarzyny z d. Kaczkowska, ślusarz, z żoną Franciszką z d. Gutry i dziećmi: -Janina ur. 1913, Józef ur. 1916, Marianna ur. 1919, Stanisław ur. 1921, Jan ur. 1923, Franciszek Kowalkiewicz, ur. 1924,
-Andrzej Idzikowski ur. 1864 w Cieni, wyzn. katol., murarz, z żoną, 
-Wiktor Idzikowski ur. 1897 Wolica, wyzn. katol., robotnik, z żoną, 
-Jan Kurzyński ur. 1886 w Łaszkowie, wyzn. katol., robotnik, z zoną, dziećmi,
-Tomasz Olejniczak ur. 1880, s. Antoniego i Józefy z d. Kowalkiewicz, wyzn. katol., robotnik fabryczny, z żoną Anną Berta z d. Trautman ur. 1883 w Łodzi, z dziećmi.
Dom 13
-Stanisław Wróblewski ur. 1856 Opatówek, s. Franciszka i Agnieszki  z d. Stempniewska , wyzn. katol., piekarz i Józefa z d. Gralińska, 1865 Marchwacz, z dziećmi,
-Antoni Wróblewski ur. 1862 w Opatówku, wyzn.katol., rzemieślnik i Marianna z d. Piotrowska ur. 1868 w Opatówku, z dziećmi:-Bronisław Wróblewski ur. 1885 w Opatówku, wyzn. katol., ślusarz i Stanisława z d. Rogozińska ur.1879 w Opatówku, z dziećmi, m.in.: Władysław ur. 1887, Stanisław ur. 1890,
-Teofil Wróblewski ur. 1866 w Opatówku, wyzn. katol, stolarz i Pelagia z d. Dziergwa ur. 1874 Opatówek, z rodziną,
-Marian Wróblewski ur. 1881 w Warszawie, wyzn. katol., szewc, z żoną Marianną z d. Rachula i dziećmi
-Jan Wróblewski ur. 1886 Grójec z żoną i dziećmi,
-Feliks Wróblewski ur. 1891 Grójec,
-Michał Marciniak vel Marcinkowski ur. 1848 Iwanowice, wyzn. katol., rolnik i Waleria z d. Kurcbuch z dziećmi,
-Antoni Kiermasz ur. 1852 Opatówek,. s Jana I Marianny z d. Wencka, wyzn. katol., rolnik, z rodziną,
-Karol Warszewski ur. 1872 Opatówek, s. Józefa i Józefy z d. Strzyż, wyzn. katol., robotnik i Michalina z d. Łakomek,
-Ludwik Warszewski ur. 1893 w Łodzi, wyzn. katol., robotnik, 
-Anna Wesołowska ur. 1854 Kalisz, z d. Kirch, c. Karola i Zofii z d. Wiśniewska, robotnica, wdowa, z dziećmi, m.in.:
-Piotr Wesołowski ur. 1877 Tyniec, wyzn. katol. młynarz, 
-Ignacy Wesołowski ur. 1888 w Opatówku, wyzn. katol., krawiec i Marianna z c. Maniszewska ur. 1891 w Opatówku
-Aleksander Jajkowski ur. 1883 w Łodzi, wyzn. katol., robotnik, z zoną i dziećmi,
-Józef Idzikowski ur. 1869 Cienia, wyzn. katol., murarz, z żoną,  i dziećmi, m.in.:
-Zygmunt Idzikowski ur. 1900 w Tłokini Małej, wyzn. katol., robotnik, z zoną i dziećmi,
-Tomasz Wasilewski ur. 1854 Suliszewice, wyzn. katol., robotnik i Agnieszka z d. Zimna ur. 1854 w Opatówku, z dziećmi,
-Konstanty Szymański ur. 1866 Tyniec, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Prucińska, z dziećmi,
-Paulina Szymańska ur. 1861, z d. Szepke, c. Ferdynanda i Matyldy z d. Tyc, wdowa, wyzn. luterańskie, robotnica, z dziećmi, m.in.:
-Karol Szymański, ur. 1882 Opatówek, s. Karola i Pauliny z d. Szepke, wyzn. katol., majster tkacki, z żoną i dziećmi,
-Józefa Szewczyk ur. 1880 Opatówek, z d. Chojnacka, c. Jana i Ernestyny z d. Izmer, wyzn. katol., robotnica, z dziećmi,
-Paweł Bechstein ur. 1891 w Waltershaeusen, Niemcy, s. Friedricha i Marii z d. Ehart, wyzn. katol., majster fabryczny i Maria z d. pracowita ur. 1890 w Opatówku, z 4 dzieci: Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Bechstein, Nüsse Seilbert. Dlaczego nie dbamy o swoją tożsamość kulturową? C.D.
Dom 11
-Liba Brauner z d. Pinczewska ur. 1890 Opatówek, c. Abbrama Chany Sury z d. Freide, wyzn. mojżeszowe i mąż Hersz Lajb Brauner ur. 1894 w Łodzi, s. Jakóba i Ruchli z Tennenbaum i dziecko: Mira Brauner ur. 1919 w Łodzi: Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Marianna Węgrzycka ur. 1842 Opatówek, wyzn. katol, służąca, 
-Antonina Hanuszek ur. 1841Opatówek, wyzn. katol, służąca, 
-Paulina Piotrowska ur. 1844 Opatówek, wyzn. katol, służąca, 
-Józef Małecki ur. 1862 Cienia, wyzn. katol., ogrodnik i Józefa z d. Kiermasz, z dziećmi, m.in.:
-Leon Małecki ur. 1894 Cienia, wyzn. katol., rolnik, z rodziną, 
-Franciszek Małecki ur. 1895 Cienia, wyzn. katol., z rodziną, 
-Roman Józef Baraniecki ur. 1881 Kalisz, s. Józefa i Ernestyny z d. Maj, introligator i Antonia z d. Mader, z dziećmi,
-Wacław Baraniecki ur. 1877 Opatówek, s. Józefa i Ernestyny z d. Maj, wyzn. katol., robotnik i Anna z d. Czerniejewska ur 1864 w Warszawie, z dziećmi,
Dom 10
-Mikołaj Grosman ur. 1824 Wygoda, s. Antoniego i Józefaty,  wyzn. katol., wdowiec, robotnik fabryczny,
-Józef Grosman ur. 1870 Opatówek, wyzn. katol., robotnik i Florentyna z d. Andrzejewska ur. 1870 w Opatówku, z rodziną,
-Tadeusz Grosman ur. 1896 w Łodzi, wyzn. katol, nauczyciel i Florentyna z d. Dubas ur. 1896 Łódź, z dziećmi,
-Walenty Żarnecki ur. 1836 Kalisz, s. Jakóba i Konstancji z d. Szmaja,  wyzn. katol, obywatel i  Antonina z d. Pogorzelec ur. 1851 Opatówek, z dziećmi, m.in.: Józef Żarnecki ur. 1885 Opatówek wyzn. katol, robotnik, z rodziną, 
-Józef Sztandera ur. 1865 Cienia, wyzn. katol., szewc, z rodziną i Anna z d. Krzywik ur. 1867 Tłokinia Wielka, z dziećmi,
-Józef Krzywik ur. 1891 Tłokinia Wielka, s. Władysława i Marianny z d. Sztrajt, wyzn. katol, robotnik, z rodziną,
-Józef Krzywik ur. 1902 Opatówek, s. Antoniego i Rozalii z d. Pracowita, wyzn. katol, kowal, z rodziną,
-Michał Klimczak ur. 1888 wieś ?, gm. Marchwacz, wyzn. katol, rymarz i Bronisława ur. 1890 Opatówek, z d. Żarnecka, c. Walentego i Antoniny z d. Pogorzelec, z dziećmi,
-Franciszek Żarnecki ur. 1864 Opatówek, s. Walentego i Petroneli z d. Olejnik, wyzn. katol, robotnik i Józefa z d. Buncler, c. Franciszka i Elżbiety z d. Wrocławska, z dziećmi,
-Władysław Sztandera ur. 1891 Borów, s. Antoniego i Agnieszki z d. Małoburska i Marianna z d. Gawłowicz ur. 1863 Cienia, z dziećmi,
-Tomasz Kasprzak ur. 1850 Cienia, s. Jana i Marianny z d. Łukaszczyk, wyzn. katol, robotnik i Katarzyna z d. Zimna ur. 1854 Cienia, z dziećmi, m.in.: Tomasz Kasprzak ur. 1881 Opatówek, murarz i Stefania z d. Walczak ur. 1891 Kurza, c. Agnieszki i Marianny z Szurmińskich, pow. Rychnów, z dziećmi,
-Józef Koziarski ur. 1876 Opatówek,  wyzn. katol, robotnik i Józefa z d. Libich ur. 1882 Rzgów, z dziećmi,
-Marianna Twarda ur. 1849 Krowica Zawodnia, pow. Rajsko, z d. Glińska, wyzn. katol., wdowa, wyrobnica, z dziećmi,
-Andrzej Nawrocki ur. 1865 Woleń, gm. Błaszki, wyzn. katol, robotnik i Kazimiera z d. Radaś, z dziećmi,
Dom 9
-Józef Krzywik ur. 1847 Opatówek, s. Jana i Franciszki z d. Glapa, wyzn. katol, obywatel, wdowiec, z synem:
-Antoni Krzywik ur. 1878 Opatówek, wyzn. katol, robotnik i Rozalia z d. Pracowita ur. 1882 Pleszew, z dziećmi
-Władysław Krzywik ur. 1866 Opatówek, s. Józefa i Agnieszki z d. Kowalska,  wyzn. katol, robotnik i Marianna Krzywik z d. Sztrajt ur. 1868 Tłokinia Wielka, z dziećmi,
-Tomasz Stawicki ur. 1858 Opatówek, wyzn. katol, robotnik I Emila z d. Lutosłąwska, z rodziną,
-Magdalena Nysler ur. 1857 Zagórów, z d. Sobiechowska, wyzn. katol, robotnica, wdowa, z dziećmi,
Dom 8
-Karolina Groblewska ur. 1857 Sulmierzyce, z. d Brulikowska, c. Antoniego i Marii z d. Sławińska, poch. szlacheckie, wdowa, żona urzędnika, z córką Stefanią ur. 1887 Opatówek, 
-Józef Sztandera ur. 1879 Borów, wyzn. katol, robotnik, z rodziną,
Dom 7
-Aleksandra Rogozińska ur. 1842 Opatówek, z d. Strzelecka, wyzn. katol., wdowa, z dziećmi,
-Maciej Rybak ur. 1850 Trojanów, wyzn. katol., robotnik, z rodziną, 
-Antoni Sztandera ur. 1853 Cienia,  wyzn. katol., robotnik, z rodziną, 
-Ignacy Rybak ur. 1871 Opatówek, s. Walentego i Elżbiety z d. Wojciechowska, wyzn. katol., robotnik, z rodziną, 
-Antoni Rybak ur. 1873 Rajsków, wyzn. katol., robotnik, z rodziną, 
-Szulem Tądowski ur. 1900 Błaszki, s. Lajzera i Hany z Gelbartów, wyzn. mojżeszowe, kupiec i Ruchla z d. Matuszak ur. 1902 Praszka i dzieci: Szmul Lajb ur. 1925 w Praszce, Aba ur. 1927 Praszka: Wirtualne Muzeum. Historia w sepii. : Żydzi w Opatówku.
-Kazimierz Ostrowski ur. 1874 Opatówek, wyzn. katol, robotnik, z rodziną, 
-Michał Augustyniak ur. 1870 Michałów, wyzn. katol, robotnik, z rodziną, 
Dom 6
-Michał Gajewski ur. 1848 Michałów, wyzn. katol, robotnik, z rodziną, 
-Marianna Wiśniewska ur. 1870 Opatówek, z d. Krzywik, wyzn. katol., wdowa, wyrobnica z córką,
-Wojciech Kaszuba ur. 1878 Borów, 1878 Borów, wyzn. katol, robotnik, 
Dom 5
-Jan Chataś ur. 1866 Tłokinia Wielka,  s. Wacława i Anny z d. Czerna, wyzn. katol., właściciel domu, kawaler,
- Anna Chataś ur. 1869 Tłokinia Wielka, c. Wacława i Anny z d. Czerna, wyzn. katol., panna, przy bracie,
-Michał Chatas ur. 1874 Opatówek, s. Wacława i Anny z d. Czerna, wyzn. prawosławne, robotnik fabryczny i Elżbieta ur. 1881-1915 sioło Osnik, z d. Mielniczuk, wyzn. prawosławne, druga żona Helena z d. Jesse ur. 1889 Dunaje gubernia podolska,
-Tadeusz Mikietta ur. 1888 s, Władysław i Janina, poch. szlacheckie, dyrektor fabryki i Janina Michałow ur. 1886, c. Pawła i Marii z. d. Formozowa, poch. szlacheckie,
Dom 4
-Marianna Jabłkowska, właścicielka domu, ur. 1865 Opatówek, c. Andrzeja i Józefy z d. Bednarkiewicz, wyzn. katol., panna,
-Marianna Krystyna Jabłkowska ur. 1859 Zduńska Wola, z d. Vogiel, wdowa, wyzn. katol., z dziećmi, m.in.:
-Stanisław Jabłkowski ur. 1881 Opatówek, wyzn. katol., kawaler,
-Józef Salamon, ur. 1867 Borów, s. Walentego i Nepomucyny z d. Mańka, wyzn. katol., robotnik i Marianna z d. Pogorzelec ur. 1876 Opatówek, z dziećmi,
Dom 3
-Antonina Wągrowska ur. 1855 Opatówek, właścicielka domu, c. Ignacego i Apolonii z d. Bednarkiewicz, wyzn. katol, panna,
-Józefa Wągrowska ur. 1857 Opatówek, właścicielka domu, c. Ignacego i Apolonii z d. Bednarkiewicz, wyzn. katol, 
-Franciszek Zegner ur. 1861 s. Antoniego i Apolonii z d. Bednarkiewicz, wyzn. katol, kupiec i Marianna  ur. 1868 Staw, z d. Kuczamer, c. Jozefa i Julii z d. Cicha, wyzn. katol., wdowa, kupcowa z dziećmi, 
-Celestyn Matuszewski ur. 1877, wyzn. katol, robotnik i Walentyna z d. Radaś, z dziećmi,
-Bolesław Wróblewski ur. 1887 Brudzew, wyzn. katol, rymarz, z rodziną, 
-Elżbieta Suchecka ur. 1855 Stawiszyn, z d. Tyc, c. Wilhelma i Marianny z d. Gierlach, wyzn. katol, wdowa, robotnica, z dziećmi,
Dom 2
-Antonina Lewandowska ur. 1842 Tyniec, służąca, 
-Ferdynand Paweł Nitsche/Nicze ur. 1875 Opatówek, s. Ferdynanda i Marii z d. Hartwig, żonaty, wyzn. luterańskie, właściciel fabryki, Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku (opatowek.pl) i Stefania z d. Bogdanowicz c. Piotra i Apolonii z d. Landschaft, ur. 1876 Warszawa, wyzn. katol, przy mężu,
Dom 1
-Leokadia Truszkowska ur. 1859 Żelazne, c. Kwiryna i Konstancji z d. Bielska, poch. szlacheckie, wyzn. katol., panna,
-Jan Sobocki ur. 1873 Borów, wyzn. katol, robotnik, z rodziną, 
-Wacława Essers ur. 1872, z d. Kindler, wyzn. katol, wdowa, nauczycielka  Wacława Essers - CSW2020
-Klara Emilia Schumann z d. Drescher, ur. 1878 Opatówek, c. Rudolfa i Emilii z d. Sick, wyzn. ewang., przy córce:
- Erna Klara Schumann, ur. 1905 Opatówek, córka Rudolfa i Klary Emilii z d. Drescher, wyzn. ewang., panna,
-Józef Prus ur. 1883 Borów, wyzn. katol, robotnik, z rodziną,



Źródło:

Źródło - Archiwum Państwowe w Kaliszu