W rejestrze ludności z lat 1917-30 Mieszkańcy Opatówka z lat 1917- 30 nie podano nazw ulic, tylko numery domów. Domy były zatłoczone, a wielu mieszkańców nosiło nazwiska o niemieckim brzmieniu, które w rejestrze zostały spolszczone, na przykład "Feicht" na "Fajcht" lub "Filip" zamiast "Philipp". Można sobie wyobrazić, ilu z nich zdecydowało się podpisać folkslistę, gdy Niemcy wkroczyli w 1939 roku. Wielu folksdojczów pozostało po zakończeniu wojny w Opatówku, musieli tylko zapisać się do PZPR.
Wbrew niektórym relacjom, również tym zamieszczonym na stronie biblioteki, w Opatówku mieszkało wielu Żydów. To zaskakujące, że istnieje tak mało wspomnień o nich, co było wynikiem wszechobecnego strachu w latach powojennych podczas stalinizmu. Również o eksterminacji lokalnej inteligencji przez Niemców rzadko się wspominało. Historia ta nie budziła zainteresowania wśród historyków z Opatówka i Kalisza.
Nie pisano też o folksdojczach. Temat tabu. A w latach 30-tych mieszkała w domu nr 25, obecnie Plac Wolności 5 rodzina pochodzenia niemieckiego o nazwisku Drescher.
Karol Dreszer ur. 1869, s. Karola i Emilii z d. Siega, wyzn. luterańskie, piekarz i Amalia z d. Szyming ur. 1880 w Łasku i syn Emil Dreszer ur. 1903,
Emil Dreszer ur. 1874, s. Karola i Emilii z d. Siega, wyzn. luterańskie, mechanik i Joanna z d. Nejdgardt ur. 1876 w Opatówku.
Ich posesja liczyła 1776 m2. Dom był drewniany, w czasie wojny wymurowany. Parter z poddaszem, dom dwuspadowy. Od ulicy kryty dachówką, od podwórza kryty papą, wymiary 15,5 x 7,85. Oficyna murowana, parter z wysokim poddaszem 24,95 x 4.60. Budynki gospodarcze drewniane, w dobrym stanie. Nad wozowniami dach kryty papą, nad pralnią, spichrzem i stajnią - dachówka 23.65 x 4,30.
Inwentaryzacja powojenna wykazała:
- Maszyna do wyrobu ciasta na pra elektryczny marki Paul Reschau,
- Kotły do wyrabiania ciasta na podwoziach ruchomych,
- Garbok na podwoziu ruchomym z 14 deskami,
- Maszyna do cięcia bułek.
Nie napisano, ile z tego pojechało do ZSRR, ponieważ inwentaryzacji dokonywał rosyjski komendant, protokoły sporządzano po rosyjsku, a dopiero potem tłumaczono na polski. Na dole zwykle dopisywano co z tego zinwentaryzowanego towaru jedzie do ZSRR.
Rodzina Dreszerów była w Opatówku od dawna.
Dreszerowie byli też w Kaliszu. Edward Alfred Dreszer (1871-1944), lekarz, naczelny lekarz szpitala św. Trójcy w Kaliszu, współzałożyciel Kaliskiego Towarzystwa do Walki z Gruźlicą (1913), wiceprezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego (1925).
Post powiązany:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.