Zdjęcie ściągnęłam przed laty z jakiegoś portalu zakupowego, podpisane jako "Żydzi kaliscy" |
Chodziłam codziennie ulicami Opatówka i niewiele o nim wiedziałam. Wszystko owiane było mgłą tajemnicy, ponieważ ustrój jaki panował do niedawna, a właściwie jego służby - Milicja Obywatelska i Urząd Bezpieczeństwa, a później Służby Bezpieczeństwa stały na straży, jak to określały "porządku publicznego", a więc i na straży pamięci. Mówić o przeszłości było "nielzia". Z okien naszego mieszkania przy Placu Wolności patrzyłam na pierzeję rynku naprzeciwko i nic nie wiedziałam o ludziach, którzy mieszkali tam jeszcze dwadzieścia lat wcześniej. Kiedyś nie można było o tym mówić, a teraz nie ma komu. Babcia nie opowiadała mi raczej o naszej historii, dość już było śmierci i strat w naszej rodzinie. Bardzo się bała komunistów, miała doświadczenia związane z prześladowaniem Tadeusza Wiewiórkowskiego, żołnierza wojny 1920, zamęczonego przez UB. Odkrywam powoli tajemnice miasteczka, historię rodzin, które je zamieszkiwały. Bo historia Polski, to historia rodzin. Najpierw dotarłam do nazwisk Żydów zamieszkujących kamienicę moich pradziadków Szalińskich, a właściwie poprzednich właścicieli - Kościańskich oraz Niemca Hermanna Feichta ( część kamienicy należała do niego), bo wpis jest z 1931 roku. Są to:
Icek Lubelski
Icek Lubelski, APK, Księga ludności stałej, rejestry mieszkańców |
Frajda Jachimowicz
Sura Wol
kupcowa
Sura Wol ur. 1841 Kalisz z d. Kujawska, c. Abrama, wyzn. mojżeszowe, wdowa, kupcowa, przybyła z Wielunia, z dziećmi: Chenoch ur. 1870 w Kaliszu, Hipolit ur. 1871 w Kaliszu, |
Adler?
Kołtun (Kolton) Nachan
Kołtun mieszkał na Zawodziu u Śnieguli i handlował zbożem. Źródło: Wspomnienia Stefana Melki "Moje wspomnienia"Abraham Feigen ur. 1877 w Opatówku, kupiec, getto w Koźminku, zamordowany.
Ajzner / Eizner Ajzner handlował drewnem i miał sklep spożywczy; jego młodszy syn Daniel (tu jakaś nieścicłość) chodził ze mną do szkoły, a starszy został adwokatem i wyjechał do Warszawy. Źródło: Wspomnienia Stefana Melki "Moje wspomnienia".
-Aron /Aharon Ajzner ur. 1877 w Błaszkach, wyzn. mojżeszowe, handlarz z drugą żoną Blimą z domu Fajgen ur. 1895 w Opatówku, dzieci Arona z I małżeństwa z Esterą /Ester z d. Sieradzka:-Dawid Mordke Ajzner/Ejzner ur. 1902 w Opatówku,
-Kalman Ajzner ur. 1905 w Opatówku,
-Sara 1909
Salek Yehoshua Eizner |
print screen ze strony Yad Vashem |
oraz dzieci Arona i Blimy:
-Chaim ur. 1919 w Kaliszu i
-Izrael Szyja ur. 1916 w Opatówku.
Rodzina Ajzner/Ejzner, APK, Księga ludności stałej, rejestry mieszkańców |
Pinczewscy
Źródło: Wspomnienia Stefana Melki "Moje wspomnienia"
Największą rolę w życiu Opatówka odegrała jednak żydowska rodzina Pinczewskich. Trzeba pamiętać, że był to okres wielkiego bezrobocia, a stopniowo rozwijająca się fabryczka lalek dawała ludziom zatrudnienie. Pinczewscy najpierw mieszkali w oficynie pałacowej i rozpoczęli produkcję w piwnicach tego budynku. Gdy się wzbogacili wybudowali główny gmach fabryki przy ulicy Łódzkiej. W Fabryce Lalek i Zabawek Drewnianych, w zależności od koniunktury, pracowało od 60 do 80 ludzi.
W samym tylko domu nr 61 zamieszkiwali:
Pinczewscy, Opatówek |
W księgach ludności znalazłam też rodzinę Berlińskich. Przeprowadzili się do Opatówka z Blaszek. Mieszkali pod numerem 34. Duża rodzina, przy nazwiskach mężczyzn w rubryce zawód wpisano: handlujący lub kupiec.
Rodzina Berlińskich, APK, Księga ludności stałej, rejestry mieszkańców |
W księdze ludności znalazłam też szklarza Line/Bine? Czarnożyła oraz wielu członków rodziny Czarnożył. Ślad urywa się w łódzkim getcie; Mojsze Czarnozyl (yadvashem.org)
Czarnożył, APK, Księga ludności stałej, rejestry mieszkańców |
Czarnożył, APK, Księga ludności stałej, rejestry mieszkańców |
Rodzina Szlamiaków
Najwięcej osób o nazwisku Szlamiak mieszkało w domu nr 94
Teraz znalazłam kolejną żydowska mieszkankę Opatówka: Rachela Szlamiak (ur. 1904 w Kaliszu ), na stronie Yad Vashem znalazłam informację, że była krawcową i zginęła w czasie II wojny. Miała męża Abrachama. Mieszkała na ul. 3-Maja 8. Pozostawiła po sobie dom. Ktoś kto w nim mieszka - właśnie poznał jego historię. Rodzina Szlamiaków prowadziła rzeźnictwo, w handlu byli bardzo solidni: dbali o czystość towaru, czego nie można powiedzieć o innych rzeźnikach. Źródło: Wspomnienia Stefana Melki "Moje wspomnienia"
Rachela Szlamiak, Opatówek ul. 3-Maja 8. |
Rodzina Kawe, APK, Księga ludności stałej, rejestry mieszkańców. |
Lokatorzy Kościańskich 1931 |
Lokatorzy Hermanna Feichta, Niemca. 1931. |
Kościelna 7
Pod numerem 7 na ulicy Kościelnej mieszkał Huna Fiszbain. Był to dom parterowy z częścią frontową i oficyną.
Nie napotkałam w literaturze o Opatówku tego nazwiska, chociaż musiał być zamożnym człowiekiem.
Miał duży parterowy dom o powierzchni 280 metrów kw. kryty dachówką, z oficyną o powierzchni 200 metrów z 2 izbami o powierzchni 200 metrów. Wówczas niewielu mieszkańców Opatówka posiadało takie domy. W domu opuszczonym przez niego po wojnie usytuowano Milicję. Milicja Obywatelska w Opatówku. Ulica Kościelna 7.
Plac Wolności 7
Plac Wolności 7, teraz nr 8, (dom 1-piętrowy, 11 izb) mieszkał tu Lajzer (Elieser) Tondowski, sprzedawca tekstyliów, ur. 1877 w Błaszkach (syn Josefa i Gitli z Elsterów ) oraz jego żona Chana (Khana) Tondowska ur. 1880 w Błaszkach (córka Abrama i Rejli Gelbart) zm. 31.12.1940 w Lublinie. Lajzer (Elieser) Tondowski został zastrzelony 01.09.1939 w Poddembicach. Mieli syna Khaima ur. 1897, zginął, syna Schmula ur.1899, syna Zwi, ur. 1918, zginął. Mieli córkę Franię, dziecko jeszcze, zginęła. Taka informacja widnieje o nich na stronie Yad Vashem *. Informacje podał ich sąsiad, inny Żyd, Yaakov Feigen.
Dom Tondowskich, Plac Wolności 8, kiedyś 7. Opatówek. |
Syn Lajzera Tondowskiego ożenił się i zamieszkał w domu nr 7 z żoną Ruchlą.
O Tondowskich jeszcze tutaj: Zbrodnia bez kary
Kolejne zdjęcie przedstawia już triumfujących Niemców w Opatówku. Tondowskich już nie ma. Moich pradziadków Szalińskich też już nie ma w kamienicy na prawo od przemawiającego Niemca. Grono słuchaczy, z pewnością Niemcy i folksdojcze oddają się wizji życia w nowej Rzeszy, w której zagrabią już cały majątek Polaków, ich domy, gospodarstwa, wymordują ich i będą żyli długo i szczęśliwie.
Okupacja niemiecka w Opatówku, Plac Wolności 7, dzisiaj nr 8. 1940. Dom Tondowskich wysiedlonych, a później zamordowanych przez Niemców. APK, Zespół Martyna. |
Być może patrzymy na moment wysiedlania Tondowskich. Jest to początek wojny, napisy na sklepach są jeszcze po polsku. |
* Źródło: Central DB of Shoah Victims' Names - Record Details (yadvashem.org)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.